Dlaczego dziecko płacze przy karmieniu (butelką lub piersią)?

Kiedy dziecko płacze podczas karmienia lub jest niespokojne, mama zaczyna martwić się o jego stan zdrowia. Tymczasem przyczyn nieprawidłowości może być kilka, a każda z nich jest możliwa do wyeliminowania. Niezależnie od tego, czy dziecko płacze przy karmieniu butelką czy karmieniu piersią.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Płacz i niepokój dziecka przy karmieniu pojawia się najczęściej na samym początku laktacji, w momencie skoku rozwojowego dziecka lub podczas problemów zdrowotnych.
  • Przyczyną płaczu dziecka podczas karmienia jest najczęściej: nieprawidłowe przystawienie do piersi, problemy z laktacją, utrudniony przepływ pokarmu, zmiana pory karmienia, ząbkowanie lub infekcja.
  • Niemowlę płacze podczas karmienia butelką, ponieważ smoczek może być niedostosowany do jego wieku lub możliwości.
  • Jeżeli dziecko płacze podczas karmienia warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego lub położnej. Dziecko powinno zostać zbadane przez pediatrę.

Dziecko płacze przy karmieniu

Zdarza się, że niemowlę płacze podczas karmienia, jest niespokojne, rozdrażnione lub wypluwa pierś po kilku łykach i nie chce ponownie rozpocząć ssania. Podobne objawy często występują także u dzieci, które spożywają mleko modyfikowane. Problemy mogą rozpocząć się na każdym etapie życia malucha. Najczęściej pojawiają się one:

  • na samym początku laktacji,
  • w momencie skoku rozwojowego,
  • podczas choroby,
  • podczas istotnych zmian w życiu dziecka.

Kiedy dziecko denerwuje się podczas karmienia, podobny nastrój pojawia się u jego mamy. Bardzo często kobieta jest zrezygnowana kolejną nieudaną próbą, a ponadto martwi się o zdrowie niemowlęcia. Warto pamiętać, że w momencie jakichkolwiek problemów z laktacją, przystawianiem dziecka do piersi lub karmieniem, można skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego lub pediatry.

Przyczyny płaczu podczas karmienia

Przyczyny płaczu dziecka podczas karmienia mogą być różne. Często zdarza się, że niemowlę odmawia ssania piersi z powodu niewygodnej pozycji – jego ciało nie jest stabilnie podparte lub główka jest za bardzo skręcona, przez co nie ma ono możliwości odpowiedniego chwycenia piersi. Maluchy denerwują się także wtedy, kiedy dociera do nich zbyt dużo bodźców lub jest im za gorąco. Innym problemem może być nieprawidłowe przystawienie dziecka do karmienia, co zdarza się zwłaszcza w pierwszych dniach życia.
Przyczyną problemów z karmieniem dziecka są także wklęsłe, płaskie brodawki. Utrudniają one maluchowi chwycenie piersi, co jest powodem jego frustracji, niepokoju i płaczu. Również twarde, nabrzmiałe piersi sprawiają dziecku kłopot, co może spowodować bunt. Podobna reakcja pojawia się zwykle wtedy, kiedy pokarm wypływa zbyt szybko (dziecko nie nadąża z jego połykaniem) lub wolno (wówczas wkłada duży wysiłek w ssanie).

Inną przyczyną płaczu dziecka podczas karmienia jest choroba, zwłaszcza infekcja górnych dróg oddechowych.  Zatkany nosek utrudnia pobieranie pokarmu, a podrażnione gardło powoduje, że maluch odczuwa ból podczas ssania i połykania. Problemy pojawiają się także w przypadku zapalenia ucha, dlatego dziecko, które nagle odmawia karmienia powinno być zawsze zbadane przez pediatrę.
Starsze niemowlęta mogą płakać i denerwować się przy karmieniu, kiedy rozpocznie się ząbkowanie. Wówczas dziąsła są rozpulchnione, obrzęknięte i zaczerwienione, co powoduje znaczny dyskomfort i ból. Ponadto podczas wyrzynania się zębów dziecko jest ogólnie niespokojne, płaczliwe, marudne i rozdrażnione.

Podsumowując, przyczyny płaczu dziecka podczas karmienia to:

  • nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi,
  • niewygodna pozycja podczas karmienia,
  • wklęsłe brodawki lub nabrzmiałe piersi,
  • pokarm wypływający zbyt szybko lub zbyt wolno,
  • zmiana smaku mleka,
  • zmiana pory karmienia,
  • problemy z laktacją i brak pokarmu,
  • choroba,
  • potrzeba odbicia lub wypróżnienia,
  • ząbkowanie,
  • skok rozwojowy dziecka.

Dlaczego dziecko płacze przy karmieniu butelką?

Zdarza się także, że niemowlę płacze podczas karmienia butelką. Najczęstszą przyczyną problemów jest wówczas nieprawidłowy przepływ pokarmu – smoczki różnią się kształtem i wielkością otworu, które są zwykle dostosowane do wieku dziecka. Innym powodem niepokoju podczas spożywania pokarmu jest łykanie powietrza podczas ssania, które następnie drażni przełyk i żołądek oraz jest przyczyną wzdęć i bólu brzucha.
Niemowlę lub noworodek płacze podczas karmienia butelką także z powodu niewygodnej pozycji, zbyt dużej ilości bodźców zewnętrznych, rozpoczynającej się choroby lub ząbkowania. Dziecko może wypluwać smoczek i odmawiać jego ponownego przyjęcia, kiedy zje wystarczającą ilość pokarmu.

Co robić, kiedy dziecko płacze przy karmieniu?

Wiele mam zadaje sobie pytanie, jak postępować, kiedy noworodek jest niespokojny podczas karmienia. W pierwszej kolejności zawsze warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, który nie tylko skoryguje ewentualne błędy przy pozycji karmienia lub przystawianiu dziecka do piersi, ale także oceni stan brodawek i ilość pokarmu. Może zaproponować także ćwiczenia lub nakładki, które wspomagają wyciągnięcie brodawki tak, aby maluch mógł ją wygodnie chwycić.

Jeżeli problemem jest nieprawidłowy przepływ pokarmu, warto przed karmieniem odciągnąć niewielką ilość mleka laktatorem. Można także na kilka minut przyłożyć ciepły okład na pierś. Rozwiązaniem problemu jest także przerwanie na chwilę karmienia, tak aby dziecko mogło odbić. Jeżeli powyższe sposoby są nieskuteczne, a dziecko nadal płacze przy karmieniu, konieczna jest wizyta u pediatry.

Pozycja karmienia

Dziecko warto karmić w cichym pomieszczeniu z ograniczoną liczbą bodźców. Wcześniej można przez chwilę pokołysać i przytulać malucha. Mama powinna przyjąć wygodną pozycję, tak, aby jej plecy były dobrze oparte. W tym celu można wykorzystać poduszki lub zwinięty koc. Istnieje kilka pozycji karmienia i każda kobieta powinna znaleźć taką, w której czuje się komfortowo – na leżąco, w pół leżąco, na siedząco – wszystko jest dozwolone.

Jak przystawić dziecko do piersi?

  • Przyjmij wygodną pozycję.
  • Ułóż dziecko tak, aby jego brzuszek przylegał do twojego ciała, a buzia była skierowana w stronę piersi.
  • Chwyć pierś dłonią tak, aby kciuk był na górze, a reszta palców podtrzymywała pierś od dołu.
  • Odchyl główkę dziecka – jego broda powinna stykać się z piersią, a nosek być ustawiony na wysokości brodawki.
  • Dotykaj brodawką ust dziecka, aby otworzyło ono buzię. Kiedy to zrobi, skieruj brodawkę ku podniebieniu.
  • Nałóż buzię dziecka na pierś.

Dziecko, które jest prawidłowo przystawione do piersi ssie rytmicznie, słychać regularne przełykanie, a mama nie odczuwa bólu. Policzki dziecka są okrągłe i wypełnione, a dolna warga jest wywinięta.

Dziecko płacze przy karmieniu: kiedy do lekarza?

Płacz niemowlaka przy karmieniu piersią zawsze warto skonsultować z lekarzem pediatrą, ponieważ jego przyczyną może być rozwijająca się infekcja górnych dróg oddechowych, układu pokarmowego lub stan zapalny w jamie ustnej. Ważne jest także, aby skontrolować wagę dziecka. Brak przyrostu masy ciała świadczy o nieefektywnym karmieniu i jest wskazaniem do dalszej diagnostyki oraz podjęcia działań terapeutycznych.

Źródła:

Dodaj komentarz

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo