Echo serca płodu – na czym polega i kiedy należy wykonać to badanie?

Echo serca płodu to badanie umożliwiające wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości w układzie krążenia dziecka, jeszcze na etapie życia płodowego. Echokardiografia, bo tak brzmi pełna nazwa tego badania, jest nieinwazyjna i w pełni bezpieczna dla nienarodzonego dziecka. O tym kiedy należy ją wykonać, decyduje lekarz prowadzący ciążę. Na czym polega to badanie i jakie są wskazania do jego wykonania?

Na czym polega wczesne echo serca płodu?

Echokardiografia to badanie ultrasonograficzne (USG), które skupia się przede wszystkim na sercu i układzie krążenia dziecka. Lekarz wykonujący echo serca, podobnie jak podczas usg genetycznego, bardzo dokładnie i skrupulatnie przygląda się sercu, oraz naczyniom doprowadzającym krew, analizując ich budowę oraz sprawdzając czy działają poprawnie. Badanie wykonywane jest przez powłoki brzuszne, za pomocą ultrasonografu.

Jak wygląda badanie echokardiograficzne?

Echokardiografia wykonywana jest najczęściej między 19 a 24 tygodniem ciąży. Niekiedy, gdy są ku temu przesłanki wykonuje się je już po 11 tygodniu ciąży. W drugim trymestrze ciąży struktury serca są najlepiej widoczne, dlatego jest to najbardziej optymalny czas, na wykonanie tego badania. Dzięki tak wczesnej diagnostyce, możliwe jest szybkie podjęcie leczenia ewentualnych nieprawidłowości, już na etapie życia płodowego. Daje to olbrzymią szansę na wyleczenie oraz przeżycie dziecka, u którego zdiagnozowana zostanie wada układu krążenia.

Badanie powinno być wykonane przez doświadczonego kardiologa prenatalnego, który bez problemu rozpozna zaburzenia w układzie krążenia takie jak wady serca, zaburzenia rytmu serca, problemy z przepływami, a także wady zastawek. Ważne jest, aby badanie wykonane zostało na specjalistycznym sprzęcie, najlepiej, aby było to USG  dopplerowskie, które posiada funkcję obrazowania przepływu krwi w kolorze, dając tym samym jeszcze dokładniejszy obraz. Badanie może trwać od 20 do 60 minut, jest to uzależnione od wskazań, oraz przebiegu samego badania.

Wskazania do wykonania echokardiografii

Echo serca płodu nie jest rutynowym badaniem, wykonywanym na każdej wizycie położniczej. Jeżeli nie ma przesłanek do tego, że dziecko może mieć problemy z układem krążenia, lekarz ginekolog nie ma obowiązku zlecać takiego badania. Są jednak sytuacje, kiedy wczesne echo serca płodu jest konieczne. Dotyczą one zarówno dziecka jak i jego mamy.

Echo serca płodu powinno być wykonane jeżeli:

  • Istnieje ryzyko wady serca u dziecka,
  • Istnieje podejrzenie nieprawidłowości w układzie krążenia u dziecka,
  • Podczas rutynowego badania USG lekarz zarejestrował zaburzenia pracy serca dziecka,
  • Istnieją genetyczne przesłanki, że matka urodzi dziecko z wadą serca

Ponadto, należy wykonać echokardiografię, jeżeli matka w czasie ciąży:

  • spożywała alkohol,
  • zażywała leki przeciwkonwulsyjne,
  • przebyła chorobę autoimmunologiczną,
  • zażywała leki przeciwtrądzikowe,doustne,
  • choruje na cukrzycę ciążową,
  • chorowała na fenyloketonurię,
  • przebyła choroby tkanki łącznej,
  • chorowała na różyczkę.

a także:

  • jest narażona genetycznie na wady serca,
  • przekroczyła 35 rok życia,
  • jest w ciąży mnogiej,
  • urodziła już dziecko z wadą serca.

Diagnostyka prenatalna – czy warto robić badania nienarodzonemu dziecku?

Prawdopodobnie każda przyszła mama, jest gotowa zrobić wszystko, aby zapewnić swojemu maleństwu bezpieczeństwo i umożliwić zdrowy rozwój. Aby tak się stało, ciężarne dbają o zdrową i zbilansowaną dietę, uważają na siebie, zmieniają swój tryb życia na taki, który zagwarantuje bezpieczeństwo rosnącemu w ich łonie dziecku. Regularne wizyty u ginekologa i skrupulatnie wykonywane badania kontrolne, mają upewniać nas, że dziecko ma zapewnione najlepsze, możliwe warunki do rozwoju. Są jednak sytuacje, kiedy już na początku ciąży wiemy, że coś może pójść nie tak. Mamy świadomość ryzyka, która z jednej strony powoduje paraliżujący strach, z drugiej jednak daje nadzieję. Kiedy już na początku wiemy, że naszemu maleństwu może coś dolegać, mamy szansę na reakcję, możemy działać. Echokardiografia to badanie, które umożliwia bardzo wczesną diagnostykę wad serca, a co za tym idzie, szybkie wdrożenie leczenia.

W dzisiejszych czasach medycyna prenatalna prężnie się rozwija, dając nadzieję wielu rodzicom nienarodzonych dzieci, ze zdiagnozowanymi chorobami. Operacje prenatalne dają tym dzieciom szansę na zdrowie a niekiedy są jedyną szansą na życie. Kobiety, będące w grupie ryzyka wystąpienia chorób genetycznych, nie powinny wzbraniać się przed wykonywaniem badań, mających na celu wczesne diagnozowanie wad u nienarodzonego dziecka. Jeżeli w Twojej rodzinie urodziło się dziecko z wadą genetyczną, lub ty sama urodziłaś już jedno dziecko z chorobą serca, lub innym schorzeniem o podłożu genetycznym, bezwzględnie powinnaś wykonać wszelką możliwą diagnostykę.

Echo serca płodu – ile kosztuje badanie?

Jeżeli Twój ginekolog wykrył nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia dziecka i zlecił wykonanie echokardiografii, musisz jak najszybciej umówić się na wizytę do specjalisty, który wykona to badanie. Dobrze jest poszukać lekarza, który ma doświadczenie w tego typu badaniach, a także posiada specjalistyczny sprzęt, dający wiarygodne wyniki. Jeżeli Twoją ciążę prowadzi lekarz, w ramach umowy z NFZ i wystawi on skierowanie na echo serca, wówczas nie poniesiesz żadnych kosztów z nim związanych. Echokardiografia jest refundowana przez NFZ. W przypadku, kiedy Twoją ciążę prowadzi lekarz, w ramach prywatnej praktyki, nie ma on możliwości zlecenia badania na NFZ. Koszt takiej wizyty, u dobrego kardiologa prenatalnego waha się między 300 a 500 zł. Jest to spora suma, jednak może ona uratować zdrowie, a nawet życie Twojego dziecka.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo