Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzą noworodki?

Zmysł wzroku u dziecka tuż po narodzinach nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W łonie mamy nie był on maluszkowi potrzebny, a na zewnątrz słabsze widzenie pozwala chronić go przed zbyt mocnymi bodźcami (np. światłem). Wystarczy jednak kilka miesięcy odpowiedniej stymulacji, aby noworodek zaczął widzieć coraz lepiej i dokładniej. Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Po jakim czasie noworodek widzi? Sprawdź, jak widzi dziecko po urodzeniu.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Zmysł wzroku zaczyna się kształtować w łonie matki już mniej więcej w połowie ciąży. Jak wynika z badań, w 25. tygodniu płód jest już w stanie odróżniać intensywne bodźce świetlne, którym udało się przedrzeć przez powłoki brzuszne kobiety. A zatem między bajki należy włożyć krążące jeszcze gdzieniegdzie przekonanie, że noworodki tuż po urodzeniu nie widzą. Widzą, chociaż w bardzo ograniczonym zakresie. Jest to jednak doskonale uzasadnione – w łonie matki wzrok nie był niezbędnym zmysłem, a po urodzeniu musi minąć trochę czasu, zanim maluch przyzwyczai się do intensywnych i wszechobecnych bodźców. Kilka dni po narodzinach obraz, który do niego dociera jest bardzo niewyraźny i zamglony.

Sprawdź: Ile śpi niemowlę? Poznaj normy zalecane przez ekspertów!

Jak widzi noworodek?

Tuż po narodzinach noworodek nie widzi zbyt wiele, dostrzega jedynie światło i rozmyte plamy, wszystko to jednak bardzo niewyraźne, jakby pokryte gęstą mgłą. Ze względu nie nierozwiniętą jeszcze ostrość widzenia wszystkie elementy obrazu zlewają mu się często w jedno. Z każdym dniem jednak zaczyna coraz wyraźniej dostrzegać przedmioty oddalone na razie na nie więcej niż 30 cm, czyli np. pochylające się twarze rodziców. Wszystko dlatego, że wciąż nie w pełni rozwinęła się plamka żółta, a także nerw wzrokowy, które potrzebują nieco czasu, aby dostosować się do nowej rzeczywistości.

Co ciekawe, noworodek nie jest początkowo w stanie odróżnić, co jest bliżej a co dalej od niego, dlatego postrzega świat dwuwymiarowo, w przeciwieństwie do dorosłych. Wyraźniej widzi przedmioty znajdujące się na boku, a nie na wprost, najlepiej jeśli mają one kontrastowe czarno-białe barwy. Dlatego tak często wszelkie maty, kocyki czy ozdoby do łóżeczka malucha zachowane są właśnie w tej kolorystyce. Warto również wspomnieć, że wzrok malucha nie jest przyzwyczajony do mocnego światła, które go męczy i niepokoi. W pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywa oświetlenie powinno być delikatne i ciepłe.

Należy oczywiście pamiętać, że pierwsze dostrzegane przez dziecko obrazy to tylko plamy, mózg maluszka bowiem nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, aby od razu przypisać elementom rzeczywistości jakieś znaczenia. Wzrok noworodka rozwija się jednak niezwykle szybko i w niektórych przypadkach już po upływie niespełna miesiąca może już zacząć skupiać się na ruchu i delikatnie wodzić oczami np. za pokazywanym mu przedmiotem.

Sprawdź: Przerwa na karmienie piersią. Jak długo przysługuje? Co musi zawierać wniosek?

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Tak naprawdę pierwsze obrazy zaczynają docierać do noworodka już od pierwszych chwil życia. Maluszek dostrzega przede wszystkim światło i ruch, chociaż wszystko to przypomina raczej rozmyte plamy. W pierwszych dniach wszystko okryte jest jakby bardzo gęstą mgłą. Można zatem powiedzieć, że świat noworodka jest bezbarwny, pozbawiony kształtów i wymiarów. Już wkrótce jednak, maksymalnie do pierwszego miesiąca dziecko zaczyna nieco wyraźniej dostrzegać przedmioty znajdujące się nie dalej niż 30 cm od jego twarzy.

Zobacz: Masz obawy związane z rozszerzaniem diety malucha? Poznaj historie innych mam!

Jak widzi niemowlę?

Rozwój wzroku u noworodka następuje etapowo i u każdego jest to kwestia indywidualna, nie należy więc przesadnie panikować, jeśli w określonym czasie nasza pociecha nie rozwinie jakiejś umiejętności. Ważne jednak, aby stale i regularnie kontrolować wzrok maluszka i w razie potrzeby odpowiednio reagować.

  • 2-3 miesiąc: w tym okresie dojrzewa plamka żółta, a co za tym idzie maluch zaczyna lepiej widzieć na wprost i nawiązuje pierwsze kontakty wzrokowe – po raz pierwszy wyodrębnia kontrasty w obrębie twarzy.
  • 3-4 miesiąc: dziecko zaczyna coraz uważniej przyglądać się otoczeniu, obraz nabiera coraz więcej ostrości np. obserwuje ruch swoich własnych dłoni – zaczyna się rozwijać koordynacja ręka-oko; maluch po raz pierwszy zaczyna skupiać wzrok na mniejszych przedmiotach; w tym samym czasie poprawia się również widzenie głębi (mniej więcej na odległość 1m), a więc dziecko zaczyna postrzegać świat w trójwymiarze.
  • 5-6 miesiąc: gałki oczne zaczynają coraz sprawniej i szybciej poruszać się w osi poziomej i pionowej, a maluch potrafi już obserwować przedmioty, chwytać je, a następnie przyciągać do ust.
  • 6-8 miesiąc: rozróżnia coraz więcej kolorów, lepiej dostrzega również przedmioty znajdujące się w głębi i wie już, które znajdują się dalej, a które bliżej.
  • 9-12 miesiąc: uczy się rozpoznawać kształty i figury geometryczne.

Po ukończeniu pierwszego pół roku życia zmysł wzroku nadal intensywnie się rozwija i stale wyostrza. Spora część maluchów widzi już niemal tak perfekcyjnie jak dorośli mniej więcej do czasu ukończenia 10. miesiąca, chociaż zakłada się, że pełen rozwój dokonuje się dopiero po pierwszych urodzinach.

Kiedy dziecko zaczyna widzieć kolory?

W pierwszych dniach i tygodniach życia maluszek nie rozróżnia jeszcze poszczególnych barw. Rzeczywistość ma dla niego przede wszystkim odcień szarości. Dlatego tak wielu rodziców ciekawi informacja, od kiedy dziecko widzi kolory. Nie ma jednak jednej odpowiedzi na to pytanie, postrzeganie poszczególnych barw przychodzi bowiem etapami.

Mniej więcej do 3. miesiąca dziecko zaczyna dostrzegać przedmioty w odcieniu czerwieni i czerni. Kolejne dostrzegane barwy pojawiają się między 3 a 6 miesiącem. Najpierw dołącza kolor zielony, a następnie niebieski, fioletowy i żółto brązowy. Pozostałe kolory dziecko uczy się rozróżniać dopiero po skończeniu pół roku.

Jakie kolory widzi dziecko po urodzeniu?

  • Pierwsze, które rozróżnia (mniej więcej do 3. miesiąca) – czerń i czerwień na jasnym tle.
  • 3-6. miesiąc – zielony, niebieski, fioletowy i żółto brązowy.

Zobacz: Ile powinien jeść noworodek? Co ile karmienie noworodka?

Rodzice pytają, kiedy dziecko zaczyna widzieć

Czy noworodek widzi?

Tuż po narodzeniu noworodek dostrzega światło i ruch, ale zmysł wzroku jest jeszcze bardzo ograniczony – obraz jest niewyraźny, rozmyty i widziany jakby przez gęstą mgłę.

Od kiedy noworodki widzą?

Dzieci w zasadzie widzą już od momentu narodzin, ale w bardzo ograniczonym zakresie, stąd przyjęło się mówić, że nie widzą wcale. W pierwszych dniach i tygodniach życia obraz, który dociera do maluszka jest rozmyty, pokryty jakby gęstą, mleczną mgłą. Dopiero po upływie mniej więcej 2-3 tygodni, do miesiąca, wzrok zaczyna się wyostrzać i maluch widzi dokładniej elementy oddalone na nie więcej niż 20-30 cm.

Co widzi noworodek?

Obrazy, które widzi noworodek są bardzo nieostre, wręcz rozmyte, w pierwszych dniach życia świat jest pokryty gęstą mgłą i całkowicie bezbarwny.

Kiedy niemowlę widzi kolory?

Pierwsze kolory, czyli czerń, biel i czerwień, niemowlę zaczyna rozróżniać do 3. miesiąca życia. Następnie do 6. miesiąca dostrzega także barwy: zieloną, niebieską, filetową i żółto-brązową. Pozostałe pojawiają się po ukończeniu pół roku.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Pierwszy rok życia dziecka

Od kolki do chodzenia, czyli pierwszy rok życia dziecka Pierwsze miesiące niemowlaka to czas intensywnego rozwoju. Niemalże każdy dzień pierwszego roku jest debiutem. To, w jakim czasie dziecko będzie rozwijało...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Piąty miesiąc życia dziecka

Piąty miesiąc życia dziecka to czas, gdy dziecko jest ono już zdecydowanie bardziej sprawne fizycznie oraz intelektualnie niż w poprzednich miesiącach. Czasami możesz być zaskoczona, jak szybko Twój maluszek uczy...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Trzeci miesiąc życia dziecka

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluch doskonali umiejętności ruchowe oraz coraz lepiej dostrzega otoczenie i reaguje na to, co dzieje się wokół niego. Bardzo ważne jest dostarczenie...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Skoki rozwojowe po roku życia dziecka

Skoki rozwojowe po roku życia nie ustępują – możesz spodziewać się ważnych zmian w zachowaniu dziecka, podobnie, jak miało to miejsce w wieku niemowlęcym. Wyjaśniamy, czym objawiają się najważniejsze momenty...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Ile powinno ważyć niemowlę?

Waga dziecka często jest powodem zmartwienia rodziców. Niektórym wydaje się, że maluch jest zbyt pulchny, a innym z kolei, że zbyt drobny. Najważniejsze jest jednak nie to, ile waży malec, ale...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Rozwój niemowląt

Zaburzenia integracji sensorycznej

Istnieje szereg zachowań dziecka, które powinny wzbudzić niepokój rodziców. Związane są one z nadwrażliwością na pewne bodźce, które drażnią malucha: światło jest zbyt jasne, zapachy za intensywne, ubranie stale “drapie”, kredka zawsze...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

5 mitów dotyczących spania z dzieckiem

Priorytetem nas wszystkich jest nieprzerwany, dający wypoczynek sen. Tęsknią za nim zwłaszcza świeżo upieczeni rodzice. Przez pierwszych kilka miesięcy po przyjściu maluszka na świat może być ciężko. Dziecko regularnie się...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Dziewiąty miesiąc życia dziecka

Dziewięciomiesięczny maluch potrafi już raczkować, samodzielnie siada, bez trudu przekręca się z pleców na brzuszek i w dalszym ciągu jest bardzo zainteresowany otaczającym go światem. Dziecko bardzo lubi teraz naśladować...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Masaż dziecka metodą Shantala

Masaż Shantala to pochodząca z dalekiej Azji sztuka masowania niemowląt, która robi od kilkunastu lat furorę w krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Na czym polega jej sukces? Masaże metodą Shantala...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Szósty miesiąc życia dziecka

Szósty miesiąc życia dziecka to moment, gdy jest ono już zdolne wykonywać wiele ruchów. Potrafi pełzać i turlać się, przewracać z pleców na brzuszek i unosić główkę. Część dzieci w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general