Kolka u niemowlaka – co robić? Jak leczyć kolkę niemowlęcą?

Nagły płacz niemowlęcia będący przejawem kolki jelitowej niemowląt to zmora wielu młodych rodziców. Kolka niemowlęca, dolegliwość powszechna i przykra, przytrafia się znacznej części maluchów przed ukończeniem pierwszego roku. W artykule przedstawiamy objawy kolki oraz wskazujemy na domowe, skuteczne metody leczenia i profilaktyki.

Objawy kolki niemowlęcej

Kolka niemowlęca zazwyczaj spowodowana jest zaburzeniami czynnościowymi pracy jelit, wywoływanymi przez niedojrzałość układu trawiennego, nieprawidłową pielęgnację dziecka, a także zaburzenia więzi z rodzicami i czynniki genetyczne. Efektem kolki niemowlęcej jest wzmożone powstawanie gazów jelitowych, co powoduje ból i dyskomfort maluszka.

Widoczne objawy kolki jelitowej najczęściej rozpoczynają się od niepokoju psychoruchowego dziecka. Maluch zaczyna prężyć, prostować lub przyciągać nóżki do brzuszka, podobnie robi z rączkami, które dodatkowo może zaciskać silnie w piąstki. Następnie na twarzy niemowlęcia pojawiają się silne zaczerwienienia, a także liczne grymasy bólu i niezadowolenia. Podczas ataku kolki niemowlęcej maluch oddaje nadmierne ilości gazów, a czasem też dochodzi do wypróżnienia.

Wzdęcia u dziecka prowadzą do powiększenia obwodu brzuszka oraz potęgują doznania bólowe, a wydalanie sprawia maluchowi ulgę. Kolejnym etapem ataku kolki jelitowej jest nagły, ostry płacz, którego nie sposób ukoić. Płacz trwa zazwyczaj kilka minut i kończy się równie nagle, co rozpoczyna, jednak działa jako silny stresor dla otoczenia maluszka. Niepokój rodziców spowodowany atakami kolki jest zupełnie zrozumiały i stanowi konsekwencję ich troski, jednak ważne jest, aby, w przypadku wystąpienia objawów jelitowych, szybko podjąć kroki zmierzające do uśmierzenia dyskomfortu dziecka.

Leczenie kolki niemowlęcej

Aby poznać lepiej sposoby leczenia kolki niemowlęcej, warto zrozumieć jej efekty w organizmie niemowlęcia. Atak dysfunkcji skutkuje nadmierną produkcją gazów zalegających w jelitach maluszka, co samo z siebie przysparza mu nieprzyjemnych doznań. Niemowlę w trakcie kolki oddaje zalegające gazy, jednak spięcie mięśni brzuszka może mu to utrudniać. Masaż antykolkowy, czyli metoda masowania brzuszka, ułatwia wypróżnianie dzięki rozluźnieniu mięśni malucha. Warto stosować ją wraz z ciepłymi okładami oraz kąpielą, które, oprócz działania uspokajającego, pozwalają maluszkowi rozluźnić spięte mięśnie, a co za tym idzie, łatwiej oddać gazy i się wypróżnić.

Powszechnie stosowaną metodą pomocniczą – zapobiegawczą kolce, jest dopajanie niemowląt herbatkami ziołowymi oraz roztworem sacharozy. Sacharoza działa łagodnie przeciwbólowo dzięki działaniu na ośrodkowy układ nerwowy. Napary ziołowe najczęściej ułatwiają transport treści pokarmowych przez układ trawienny i zapobiegają nagromadzaniu się gazów dzięki działaniu spazmolitycznemu, czyli zapobiegającemu skurczom mięśni gładkich (budujących m.in. narządy układu pokarmowego).

Regularnie pojawiające się kolki, które są wyjątkowo uciążliwe zarówno dla malucha, jak i jego rodziców, powinny skłonić do wizyty u pediatry. Farmakologiczny sposób na kolkę niemowlęcą opiera się na spazmolitycznym działaniu leków — pochodnych trymebutyny. Substancje z tej grupy są wyjątkowo dobrze tolerowane przez małych pacjentów, a ich stosowanie obarczone jest bardzo niskim ryzykiem i nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia objawów niepożądanych.

Czasem zaleca się jednak stosowanie naturalnych preparatów – naparów z ziół. W tym celu wykorzystać można:

  • koper włoski,
  • miętę pieprzową,
  • lukrecję,
  • rumianek.

Leczenie kolki niemowlęcej poprzez stosowanie herbatek roślinnych powinno odbywać się w ograniczonej ilości i według ścisłych zaleceń, gdyż istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania ziołowych preparatów.

Sprawdzone sposoby na kolkę u niemowlaka

Powszechnie wiadomo, że dolegliwościom lepiej zapobiegać, niż je leczyć. Podobnie jest w przypadku kolki jelitowej – warto poznać sposoby na kolkę niemowlęcą zapobiegające wystąpieniu objawów problemów trawiennych. Za jedną z przyczyn kolek niemowlęcych wskazuje się połykanie przez dziecko powietrza w trakcie karmienia, które dostaje się do przewodu pokarmowego. Biorąc to pod uwagę, producenci butelek do karmienia opracowali zestawy – butelki i smoczki antykolkowe. Mają one specjalne systemy odpowietrzające, które skutecznie redukują ryzyko połykania gazów podczas karmienia.

Istotne jest, aby przyjrzeć się również technice karmienia malucha. Czasem dzieci w sposób nieprawidłowy chwytają ustami pierś lub butelkę, czego następstwem może być pobieranie przez nie oprócz pokarmu, zbyt dużych ilości powietrza. Warto zatem, przy każdorazowym karmieniu niemowlaka, zwrócić uwagę na sposób ssania – dziecko powinno przykładać usta ściśle do smoczka lub brodawki sutkowej.

Bibliografia:

J. Rusin, Kolka niemowlęca – czym jest, jak leczyć?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a469-Kolka_niemowleca__czym_jest_jak_leczyc, [dostęp: 25.10.2022]
M. Czerwionka-Szaflarska, J. Gawryjołek, Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/10046/8547, [dostęp: 25.10.2022]
A. Rurarz, K. Ratajczak, W. Feleszko, Kolki niemowlęce, https://bibliotekanauki.pl/articles/1033912, [dostęp: 25.10.2022]

Źródła:

Dodaj komentarz

Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo