Co zrobić, gdy mamy mało punktów z egzaminu ósmoklasisty? To nie koniec marzeń o wybranej szkole

Egzaminy ósmoklasisty to bardzo wymagające i stresujące wyzwanie dla uczniów. Testów co prawda nie można oblać, ale zbyt słaby wynik może zmniejszać szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Trzeba jednak pamiętać, że rezultaty egzaminów to nie jedyny czynnik brany pod uwagę w trakcie rekrutacji. Ile można mieć punktów? Co zrobić, gdy mamy mało punktów z egzaminu ósmoklasisty? Czy 120 punktów do liceum to dużo?

Rekrutacja do szkół średnich. Ile można mieć punktów?

Egzaminy ósmoklasisty co roku budzi ogromne emocje i jest niezwykle stresującym momentem dla wszystkich uczniów. To jego wyniki w dużej mierze zadecydują o tym, jak przebiegnie rekrutacja do szkół średnich i kto od września będzie mógł kontynuować naukę w wymarzonej placówce.

Oprócz wyników egzaminu w procesie rekrutacji bierze się pod uwagę także oceny końcowe ze świadectwa, działanie w wolontariacie oraz inne szczególne osiągnięcia. Wszystko przeliczane jest na punkty, które następnie się sumuje i to one zadecydują o ostatecznym rezultacie.

Punkty można otrzymać za oceny z czterech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz dwóch dodatkowych przedmiotów, które są określane jako punktowane dla konkretnej klasy w wybranej szkole. a ocenę celującą przyznaje się 18 punktów, za bardzo dobrą 17, za dobrą 14, za dostateczną 8, za dopuszczającą 2 punkty.

Uzyskanie świadectwa z wyróżnieniem daje aż 7 dodatkowych punktów. Ponadto, osoby aktywnie uczestniczące w szkolnym wolontariacie otrzymują 3 dodatkowe punkty.

Uczeń może zdobyć maksymalnie 200 punktów, z czego aż 100 z egzaminów ósmoklasisty. Punktację procentową uzyskaną z testów z języka polskiego oraz matematyki trzeba pomnożyć przez 0,35. Dla przykładu, jeżeli ktoś zdobędzie 100 procent na egzaminie, 100 x 0,35 zapewni mu 35 punktów. Punkty zdobyte za egzamin z nowożytnego języka obcego są mnożone przez 0,3.

Zobacz: Wpadka CKE na egzaminie ósmoklasisty! “Za coś takiego uczniowie dostaliby zero puntków”

Co zrobić, gdy mamy mało punktów z egzaminu ósmoklasisty?

Każdemu uczniowi zależy na uzyskaniu jak najwyższych wyników, ale wynik egzaminu to często wielka niewiadoma. Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru szkoły, ważne jest przede wszystkim zapoznanie się wcześniej z progami punktowymi obowiązującymi w poprzednich latach w poszczególnych placówkach edukacyjnych. Dzięki temu będziemy mieli pojęcie, ile punktów uczeń będzie musiał zdobyć na egzaminie oraz jakie wyniki powinien osiągnąć na świadectwie szkolnym.

Mało punktów z egzaminu ósmoklasisty to jednak jeszcze nic straconego. Uczniowie mogą złożyć podanie o wgląd do pracy. W wyznaczonym terminie będą mogli wraz z rodzicami przejrzeć swój egzamin i zweryfikować, czy wszystko zostało poprawnie ocenione i dokładnie policzono wszystkie punkty. Zdarza się, że egzaminator popełni pomyłkę lub coś źle zinterpretuje, a wówczas można się ubiegać o weryfikację punktacji w OKE.

Jeśli nie udało się dostać do wybranej szkoły, zawsze można wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Zdarza się bowiem, że uczniowie, którzy się dostali, rezygnują i wówczas zwalnia się kilka miejsc.

Sprawdź: Egzamin ósmoklasisty 2023 matematyka odpowiedzi. Oto poprawne rozwiązania! Sprawdź, ile zdobędziesz punktów!

Rodzice i uczniowie pytają o wyniki egzaminu ósmoklasisty

Czy 40 z egzaminu to dużo?

40 punktów z egzaminów w sumie to niezbyt wysoki wynik. Maksymalnie można bowiem uzyskać 100 punktów.

Czy 140 punktów do liceum to dużo?

140 punktów to niezły wynik do liceum – maksymalnie można mieć 200.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo