Masa solna – jak zrobić? Sprawdź, jak stworzyć wyjątkowe ozdoby wielkanocne!

Produkcja wyjątkowych wyrobów z masy solnej to przede wszystkim dobra zabawa dla maluchów – chociaż jednocześnie trochę brudząca i wymagająca mnóstwa cierpliwości od rodziców. Przy okazji jest to jednak świetna metoda na zajęcie dzieciom czasu w nieco bardziej kreatywny sposób. Podczas wspólnego procesu twórczego czeka nas z pewnością dużo radości, a w rezultacie uzyskamy piękne ozdoby świąteczne, które mogą posłużyć jako dekoracja na stół w trakcie wielkanocnego śniadania lub wigilijnej kolacji. Masa solna – jak zrobić?

Masa solna

Masa solna, jak sama nazwa wskazuje, jest masą wykonaną z soli (oraz mąki i wody), z której możemy przygotować różnego rodzaju dekoracje, figurki i nie tylko. W internecie można znaleźć mnóstwo pomysłów na małe arcydzieła wykonane z masy solnej, które mogą służyć .

My co roku wykorzystujemy ją w innym celu. Dokumentujemy za jej pomocą wzrost naszej córki (a dokładniej zmianę rozmiaru jej rączki i stópki). Odciski w masie solnej wieszamy na choince, a także obdarowujemy nimi dziadków (Dzień Babci i Dziadka już wkrótce).

W tym roku postanowiliśmy pokazać Wam, jak to robimy:

Jak zrobić masę solną?

Przepis na masę solną jest bardzo prosty. Wystarczy przygotować składniki według poniższych proporcji:

  • szklanka mąki pszennej
  • szklanka soli
  • pół szklanki wody
Masa solna - proporcje

Masa solna z mąką ziemniaczaną

Jeżeli chcesz, żeby Twoja masa solna była bardziej biała (i nie chcesz jej malować), to możesz dodać do niej mąkę ziemniaczaną.

W przypadku masy solnej z mąką ziemniaczaną proporcje wyglądają następująco:

  • szklanka soli
  • szklanka mąki pszennej
  • pół szklanki mąki ziemniaczanej
  • niecała szklanka wody

My w powyższym filmie użyliśmy większych szklanek, ale nie napełnialiśmy ich do pełna.

Masa solna krok po kroku

Co jeszcze będzie nam potrzebne?

Do przygotowania odcisków w masie solnej oprócz mąki, soli i wody przydadzą nam się także:

  • odrobina mąki do oprószenia stolnicy
  • miska, w której będziemy ugniatać masę
  • wałek
  • papier do pieczenia
  • farby (my użyliśmy olejnych, ale można zamiast nich wykorzystać naturalne barwniki: kakao, cynamon, paprykę, itp.)
  • coś czym będziemy wycinać odpowiednie kształty
  • słomka, jeśli nasze dekorację będą miały zawisnąć na choince lub na gałązkach bazi na wielkanocnym stole

Zobacz: Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Krótkie, zabawne, łatwe i trudne.

Masa solna krok po kroku

Przechodzimy do naszego dziecinnie prostego przepisu.

  1. Do miski wsypujemy mąkę pszenną (oraz ziemniaczaną, jeśli chcemy uzyskać bardziej białą masę solną) oraz sól;
    masa solna mąka
  1. Dolewamy trochę wody i mieszamy;
  1. Stopniowo wlewamy całą wodę i zaczynamy ugniatanie;
  1. Masę wyrabiamy dotąd, aż uzyskamy jednolitą i gładką konsystencję;
  2. Jeżeli chcesz zabarwić w naturalny sposób swoją masę solną, to w czasie ugniatania dodaj do niej barwniki.

Masa solna jest już gotowa do odciskania oraz lepienia dekoracji.

Odcisk rączki dziecka w masie solnej

Zabieramy się zatem do zrobienia naszych dekoracji (i prezentów dla dziadków w jednym).

  1. Stolnicę oprószamy mąką i układamy na niej wyrobioną masę solną;
  2. Rozwałkowujemy ją delikatnie, tak, żeby uzyskać dość gruby „placek”. Jeżeli rozwałkujemy masę zbyt mocno, to ciężko będzie nam odcisnąć w niej rączkę.
  3. Mąką oprószamy także delikatnie rączkę dziecka. Dzięki temu nie przyklei się ona do masy;
  4. Kładziemy rączkę na masie i ostrożnie oraz delikatnie ją odciskamy
  5. Następnie wycinamy odpowiedni kształt wokół odcisku. To wcale nie musi być kółko. W naszym przypadku użyliśmy garnka, ponieważ wszystkie inne formy okazały się zbyt małe. Za rok pewnie będziemy musieli skorzystać z patelni 🙂
  6. Jeżeli będziecie chcieli zawiesić wyroby z masy solnej jako dekoracje choinkowe, to musicie pamiętać o zrobieniu otworu na wstążeczkę. My to robimy za pomocą słomki.

Masa solna suszenie

Masa solna schnie bardzo wolno. Najlepiej, gdyby była umieszczona w słonecznym miejscu i schła przez 2-3 dni. Możemy także położyć ją na kaloryferze.
W celu szybszego wysychania możemy w momencie ugniatania dodać do niej 2 łyżki kleju do tapet.

Sprawdź: Najlepsze zabawy dla przedszkolaków

Masa solna w piekarniku

Jeżeli jednak nie chcesz czekać oraz nie masz w domu kleju do tapet, to tak jak my możesz skorzystać z piekarnika.
Ustaw go na temperaturę 100 stopni i włóż do niego odciski z masy solnej. Piecz/Susz przez około 2-3 godziny.
Przewracaj dekoracje raz na jakiś czas, żeby się nie odkształciły.

masa solna w piekarniku

Masa solna dla dzieci

Nasza Zuzia uwielbia zabawy ciastoliną. Masa solna jest dla niej prawie tym samym. Mimo tego, że gorzej się sprząta masę solną niż ciastolinę, to i tak warto przygotować jej trochę więcej i wykorzystać ją do zabawy.
Od znajomych wiem, że masa solna nie tylko u nas jest świetną zabawką.
Pamiętaj jednak: masa solna nie nadaje się do spożycia. Pilnuj dziecko w czasie zabawy, żeby się jej nie najadło.

masa solna dla dzieci
zabawa masą solną

Wyroby z masy solnej jako prezent

Wyjątkowe arcydzieła z masy solnej świetnie sprawdzą się również jako prezent od maluchów dla najbliższych członków rodziny. Ukochanym dziadkom można podarować np. odciski rączek lub nóżek. Niekiedy w formie medali z masy solnej, a innym razem w formie obrazów.

Jeżeli chcecie podarować komuś wyroby z masy solnej, to wystarczy je ładnie zapakować. Przezroczysta folijka, wstążka lub kokarda i piękny, a także bardzo osobisty prezent gotowy.

Zobacz: Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych

Ozdoby świąteczne z masy solnej na święta m.in. Wielkanoc

Masę solną z powodzeniem można wykorzystać do wykonania wyjątkowych – i z pewnością jedynych w swoim rodzaju! – ozdób świątecznych – zarówno na Wielkanoc, jak i na Boże Narodzenie. Przed przystąpieniem do działania warto jednak opracować sobie pewną koncepcję.

Motywem przewodnim Wielkanocy są oczywiście jajka (i pisanki), które z łatwością można stworzyć z wykorzystaniem masy. Przygotowane “ciasto” wystarczy rozwałkować, a następnie wyciąć z niego kształt przypominający jajko – rozmiar zależy już wyłącznie od nas. Po wycięciu i zaschnięciu masy, jajo należy oczywiście pomalować, kolory nadadzą mu wyjątkowego, pisankowego charakteru.

Kolejnym charakterystycznym i nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych jest również baranek – jego wykonanie z masy solnej będzie jednak nieco trudniejsze, ponieważ kształt nie jest już tak prosty jak pisanka. Dlatego zamieszczamy poniżej film poglądowy, w którym znajdziesz jeden z sposobów na ulepienie baranka.

Z masy solnej można stworzyć także przeurocze figurki kurczaczków, które wspaniale udekorują nasz wielkanocny stół podczas niedzielnego śniadania. Przy okazji zabawa ta zapełni dzieciom czas na długie godziny i umożliwi zanurzenie się w pełni w świątecznej atmosferze.

Masę solną wykorzystujemy również do przygotowania ozdób na święta Bożego Narodzenia. W wielu domach zdecydowaną większość ozdób świątecznych na choince stanowią te wykonane własnoręcznie. Wśród nich można znaleźć odciski rączek i stópek maluszków oraz łap ukochanego czworonoga. Oprócz tego tego wycina się z masy solnej choinki, bałwanki i inne wzorki. Do ich stworzenia wykorzystujemy foremki do ciasta.

Pozostałe dekoracje, które można wykonać na święta, to np. bombki z odciskami naszych palców (za pomocą farby olejnej) oraz z „kamieniami milowymi” (opiszemy/pokażemy je w tym roku).

Sprawdź: Jak najlepiej zorganizować zabawy wielkanocne dla dzieci? Oto najciekawsze pomysły!

Czym malować masę solną?

Tak jak wspominałem wcześniej – my malujemy masę solną farbami olejnymi. Słyszeliśmy jednak, że może je malować także farbami akrylowymi, plakatowymi, oraz flamastrami i pisakami żelowymi. Nigdy tego nie próbowaliśmy. Jeśli macie doświadczenia z malowaniem masy solnej innymi farbami, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.

malowanie masy solnej

Do malowania używamy gąbek malarskich. Można je kupić za kilka złotych na przykład w Empikach. Dzięki nim farba nie ścieka do „rowków”. Sprawne ręce jednak poradzą sobie także ze zwykłym pędzelkiem.

Masę solną można także barwić jeszcze przed wysuszeniem (już w czasie ugniatania). Wystarczy do niej dodać barwniki (naturalne, spożywcze lub inne).

Sprawdź: Zabawy dla dzieci w domu. W co się bawić?

Dodaj komentarz

Wielkanoc

Kiedy się je żurek wielkanocny?

Wiele osób zastanawia się kiedy się je żurek wielkanocny? Osoby te zastanawiają się też jak podać żurek wielkanocny, by był pyszny i smakował wszystkim uczestnikom świątecznego śniadania. Jest to niewątpliwie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general