Maślanka i kefir w ciąży – Czy można pić kefir lub maślankę w ciąży?

Maślanka i kefir w ciąży – czy to dobry pomysł? Wiele kobiet spodziewających się dziecka zadaje sobie takie pytania, obawiając się wpływu tych napojów na zdrowie swoje i maleństwa. Dietetycy twierdzą z kolei jednogłośnie, że oba wymienione produkty mleczne mogą być spożywane przez ciężarne bez wahania. A nawet więcej: ich picie okaże się dobroczynne w skutkach.

Kefir w ciąży

Kefir ma postać gęstego napoju o kremowej konsystencji, w smaku zaś przypomina jogurt. Powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej tzw. grzybków kefirowych. Przekąska ta posiada bardzo bogatą historię: jej ojczyzną jest prawdopodobnie Kaukaz, gdzie miejscowi górale nauczyli się wytwarzać ów sycący napój już około 3 tysięcy lat temu. Co ciekawe, w Europie pojawił się on dopiero w XIX wieku, szybko podbijając serca wielbicieli mlecznych przetworów.

Kobiety w ciąży obawiają się spożywania kefiru głównie dlatego, że sporządzany według tradycyjnej domowej receptury, może zawierać nawet 2% alkoholu. Eksperci zapewniają jednak, iż napój dostępny w sklepach wykazuje obecność alkoholu na poziomie minimalnym – czyli takim, który nie stanowi zagrożenia ani dla ciężarnych, ani np. dla kierowców. Można zatem sięgać po niego bez wyrzutów sumienia.

Kefir – właściwości

Właściwości kefiru czynią z niego napój nie tylko pożywny, ale również bardzo zdrowy. Jest on przede wszystkim skondensowanym źródłem witamin z grupy B, które posiadają dobroczynny wpływ na układ nerwowy i krwionośny, a także usprawniają spalanie tłuszczów. Kefir zawiera ponadto sporo wapnia, będącego – jak wiadomo – ważnym budulcem kości. Dla kobiet w ciąży okazuje się to niezwykle istotne, ponieważ płód cierpiący na pokarmowe niedobory wapnia zaczyna go pobierać wprost z organizmu matki. To zaś będzie sprzyjało powstawaniu u niej osteoporozy.

Codzienne picie kefiru wpływa korzystnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego: usprawnia perystaltykę jelit, zapobiega wzdęciom i zaparciom. Z uwagi na swoją gęstą postać, kefir zapewnia na długo uczucie sytości, zapobiegając chęci podjadania między posiłkami. W wypadku przyszłych mam jest to jak najbardziej pożądane, gdyż pozwala utrzymać masę ciała na właściwym poziomie.

Warto również wiedzieć, że kefir wspomaga pracę układu immunologicznego, stając się naszym sprzymierzeńcem w walce z rozmaitymi chorobami (takimi jak opryszczka, półpasiec czy nawet AIDS). W okresie ciąży dobrze jest zatem stosować go profilaktycznie i cieszyć się lepszym samopoczuciem. Regularne picie kefiru przed snem sprzyja z kolei wyższej jakości nocnego wypoczynku.

Zobacz też: Latanie samolotem w ciąży. Wszystko, co powinnaś wiedzieć, zanim wsiądziesz na pokład

Maślanka w ciąży

Podobnie jak kefir, maślanka należy do rodziny mlecznych napojów fermentowanych. Powstaje jako produkt uboczny w procesie wytwarzania masła, wskutek oddzielenia tłuszczu od “zmaślonej” śmietany. Maślankę cechuje łagodny, śmietankowo-orzechowy smak, często wzbogacany przez producentów dodatkowymi nutami. Możemy zatem natknąć się w sklepie na maślankę:

  • czekoladową, 
  • truskawkową,
  • stracciatella,
  • o smaku pieczonego jabłka. 

Maślanka i kefir w ciąży okazują się napojami tak samo wartościowymi. Cechuje je obecność bakterii fermentacji mlekowej, które wywierają dobroczynny wpływ na florę jelitową. W obu produktach znajdziemy także witaminy z grupy B oraz dużą ilość wapnia. Maślanka zyskała sobie ponadto opinię produktu pomocnego przy odkwaszaniu organizmu: zawarty w niej kwas mlekowy ułatwia regulowanie trawienia.

Co odróżnia zatem maślankę od kefiru? Przede wszystkim obecność lecytyny, wpływającej na procesy poznawcze oraz biorącej udział w metabolizmie tłuszczu i cholesterolu. Maślanka cechuje się poza tym łagodniejszym smakiem, który sprawia, że wiele osób wybiera ją chętniej niż kefir.

Zobacz również: Truskawki a karmienie piersią i truskawki w ciąży – nie takie straszne, jak je malują!

Rodzice pytają o maślankę i kefir w ciąży

Czy można pić kefir w ciąży?

Jak najbardziej. Lekarze i dietetycy utrzymują wręcz, że picie kefiru zapewni kobiecie lepszą kontrolę ciążowych dolegliwości oraz poprawi jej samopoczucie.

Czy kefir jest zdrowy?

Tak. Zawiera w swoim składzie przede wszystkim cenne witaminy z grupy B, a także wapń i białko. Wspomaga również funkcje kluczowych dla organizmu układów.

Sprawdź: Pistacje w ciąży i podczas karmienia piersią

Czym się różni kefir od maślanki?

Przede wszystkim smakiem – maślanka jest łagodniejsza. Zawiera ona ponadto lecytynę, której w kefirze nie znajdziemy. 

Czy maślanka jest zdrowa?

Maślanka posiada właściwości bardzo zbliżone do kefiru. Uznaje się ją za produkt zdrowy i wartościowy. Maślanka i kefir w ciąży są zatem dobrym wyborem. 

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo