Kiedy zanika odruch moro u niemowląt?

Odruch moro to jeden z automatycznych ruchów, które można zaobserwować u noworodków i niemowląt. Pojawia się już w 9 tygodniu życia płodowego i utrzymuje kilka miesięcy po narodzinach. Jego występowanie uznaje się za normę, chyba że utrzymuje się zbyt długo.

Odruch moro u noworodka

Noworodka oraz małe niemowlę łatwo jest przestraszyć. Czasami wystarczy nawet kichnięcie! Wówczas dziecko rozkłada gwałtownie obie rączki na boki zupełnie tak, jakby chciało objąć mamę. Ten mimowolny ruch znany jest jako odruch moro. Zdarza się, że budzi niepokój rodziców. Zupełnie niepotrzebnie.

Kiedy zanika odruch moro?

Mimowolne ruchy u niemowlęcia czy noworodka są zupełnie normalne, ale jednocześnie podlegają kontroli podczas wizyt lekarskich. Informacja o ich zanikaniu służy do oceny poprawności rozwoju dziecka. Przyjmuje się, że odruch moro nie powinien być obserwowany od około 4-5 miesiąca życia.

Odruch moro podczas snu

Występowaniu odruchu moro sprzyja leżenie na plecach, dlatego zdarza się, że pojawia się on podczas snu. Niemowlę wyrzuca rączki na bok, jego oddech przyspiesza, a serduszko zaczyna bić w większym tempie. Jeśli cię to niepokoi, ułóż niemowlę do snu w pozycji na boku lub na brzuszku. Pamiętaj, by w tej ostatniej nie zostawiać dziecka bez opieki.

Inne odruchy wczesnego okresu niemowlęcego

Na początku życia u niemowlęcia można też zaobserwować inne automatyczne ruchy, wśród nich odruch chwytny, który jest najsilniejszy w ciągu pierwszych 3 miesięcy. Przekonasz się o tym wkładając paluszek w dłoń maluszka. Jego maleńka rączka zaciśnie się na twojej.

Obawy rodziców często wzbudza niesymetryczne ułożenie dziecka. Rączka i nóżka po jednej stronie jest zgięta, a po drugiej wyprostowana. Maluch wygląda jak szermierz! To także norma, o ile odruch zaniknie około 5-6 miesiąca życia niemowlęcia.

Na podstawie książki: “Pierwsze 2 lata życia dziecka. Przewodnik dla rodziców”

Zobacz więcej przewodników po okresie niemowlęcym >>>>

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo