Pieluchy wielorazowe: Poznaj opinie rodziców o pieluszkach wielorazowych i dowiedz się, jak je prać!

W ostatnich latach młodzi rodzice otwarci są na wszelkie nowinki rynku oferującego akcesoria dla maluchów. Bycie eko połączone z powrotem do tradycyjnych rozwiązań sprawia, że na topie zaczynają być ponownie pieluchy wielorazowe. My się na nich wychowaliśmy, nasze mamy z pewnością ze zgrozą przypominają sobie przesikane ubranka, przesiąknięte kocyki, pościel i materace. Nasze pokolenie przy własnym potomstwie korzystało z dobrodziejstw pampersów oraz z wygody związanej z ich stosowania. Dlaczego więc coraz więcej rodziców sięga po pieluchy wielorazowe? Czym różnią się one od tych, z których korzystały nasze mamy? Porównujemy!

Ekologiczne pieluchy wielorazowe

Pieluchy wielorazowe są reklamowane przede wszystkim jako produkty dla rodziców, którym dobro planety leży na sercu. Popularne pampersy, chociaż szalenie wygodne w użytkowaniu, mają ogromny minus w postaci materiałów, z których są wykonane. Chociaż są one bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka, jednocześnie są bezlitosne dla środowiska – rozkładają się kilkaset lat! Gdy pomnożyć ilość pieluch zużywanych dziennie przez niemowlę raz ilość dni, które miną zanim będzie możliwe ich zupełne odstawienie… cóż, wychodzi z tego pokaźny stos śmieci.

Z uwagi na to, pieluchy wielorazowe przemawiają do rodziców chcących być eko. Pieluszek nie wyrzuca się po każdorazowym zabrudzeniu ich przez malucha, lecz pierze. Dzięki temu ilość odpadów produkowanych przez niemowlę spada niemal do zera.

Opinie rodziców

Opinie rodziców na temat pieluch wielorazowych, podobnie jak na każdy inny temat związany z dziećmi, są podzielone. Wśród najczęstszy zalet tego typu pieluch wymienia się kwestie zdrowotne (nie uczulają, nie przegrzewają narządów płciowych u chłopców, dzięki temu, że są przewiewne, są wolne od tworzyw sztucznych), ich praktyczność oraz to, że nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów i są przyjemniejsze w dotyku. Dodatkowo według wielu opinii znalezionych na forum i grupach na Facebooku, pieluszki wielorazowe są wbrew pozorom tańsze niż jednorazowe. Według obliczeń, możemy zaoszczędzić nawet 50% przy pieluszkach wielorazowych. Niestety wymagają one większego nakładu finansowego na początku. Wydatki związane z pieluszkami wielorazowymi rozkładają się w czasie. Wielorazowe musimy kupić podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. Plusem jest fakt, że koszta mamy tylko przy pierwszym dziecku. Przy następnych uzupełniamy tylko zapas, który się wyeksploatował.

Sprawdź: Ile pieluch jednorazowych zużywa noworodek?

Pieluchy wielorazowe: jak używać?

Przewijanie malucha przy użyciu pieluch wielorazowych nie różni się praktycznie niczym od przewijania z pieluch jednorazowych. Pieluszki wielorazowe zapinane są na rzepy lub napy, ich obsługa jest bardzo prosta. Różnice są drobne i dotyczą nie samego przewijania, lecz czynności dookoła niego. Przede wszystkim pupę dziecka noszącego pieluszki wielorazowe należy przemywać wodą. Nie wolno jej smarować żadnymi maściami i kremami. Ich chemiczne składy osłabiają powiem tkaniny, z których wykonane są pieluchy wielorazowe i nie jest to zalecenie producentów.

Pieluchy wielorazowe dla noworodka: jak prać?

Pranie to rzecz, która może stanowić argument do nieużywania pieluch wielorazowych, nie ma bowiem co ukrywać, że jest to najmniej wygodny aspekt związany z nimi. Pranie musi odbywać się maksymalnie co drugi dzień. Jeżeli maluch zabrudzi pieluchę kupą, należy ją (kupę, nie pieluchę) wyrzucić do sedesu lub po prostu spłukać z pieluchy. Pieluchy wielorazowe do czasu prania przechowuje się w specjalnym wiaderku, które nie pozwala zapachom wydostawać się na zewnątrz.

Samo pranie nie różni się niczym od zwykłego prania – po prostu wrzucamy je do pralki, a następnie rozwieszamy do wyschnięcia.
Można sprzeczać się na temat tego czy samo pranie jest w pełni ekologiczne (zużycie wody, detergenty), ale tak daleko w dzisiejszych rozważaniach się nie będziemy. 😉

Porównaj: Ceny pieluszek wielorazowych >>

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo