Przepuklina pachwinowa u niemowlaka

Przepuklina pachwinowa to zazwyczaj wrodzona wada polegająca na przemieszczaniu się narządów wewnętrznych. W przeważającej liczbie przypadków przemieszczają się jelita, znacznie rzadziej problem dotyczy innych organów. Przepuklina pachwinowa wrodzona występuje znacznie częściej niż przepuklina nabyta. Przepuklina pachwinowa u dzieci możliwa jest do wykrycia już w czasie życia płodowego.

Przepuklina pachwinowa u niemowlaka

Jeżeli obecność przepukliny nie ujawniła się już w czasie ciąży to zazwyczaj wadę odkrywają po pewnym czasie rodzice. Przepuklina pojawia się w okolicy pachwiny podczas wysiłku podejmowanego przez malca – na przykład podczas kasłania, płaczu czy robienia kupki. Przepuklina jest zazwyczaj niebolesna i najczęściej dotyczy chłopców. Przepuklina pachwinowa u dziewczynek pojawia się znacznie rzadziej.

Jakie objawy niesie ze sobą przepuklina pachwinowa?

Wygląda jak niewielki, miękki guzek, który poddaje się po lekkim uciśnięciu – oznacza to, że jelita zostały wtłoczone z powrotem na swoje miejsce. Gdy znika to nie znaczy, że znika również cały problem z nią związany. Problem należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Nie próbuj stosować domowych sposobów na zwalczenie przepukliny. Nie wierz opiniom, że jednym z najlepszych sposób leczenia są plastry na przepuklinę pachwinową. One się sprawdzają, owszem, ale w przypadku przepukliny brzusznej.

Problem przepukliny pachwinowej znacznie częściej dotyka chłopców niż dziewczynki

Kiedy operować przepuklinę pachwinową u dziecka?

Przepukliny pachwinowe operuje się bez względu na wiek dziecka, nawet u niemowlaków. Ujawnienie się tego rodzaju przepukliny jest wyjątkowo groźne. Może dojść do uwięzienia przepukliny. Może to spowodować martwicę jelit spowodowaną niedokrwieniem tkanek, która zagraża nie tylko zdrowiu, ale również życiu.

Przepukliny pachwinowe operuje się nawet u noworodków

Inaczej wygląda sprawa z innym rodzajem przepukliny, czyli przepukliną pępkową. Taka przepuklina nawet u dziecka 4-letniego jest jeszcze normalnością, ale jeżeli w okolicach ukończenia przez dziecko czwartego roku życia nadal pojawia się problem to lekarz rozważy wkrótce operację, ponieważ szanse na samoistne zrośnięcie się powłok brzusznych są bliskie zeru, gdy dziecko osiąga taki wiek.

Dodaj komentarz

Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków, znane również jako angina, swoje żniwo zbiera głównie w sezonie jesienno-zimowym, ale zdarza się, że atakuje również latem, pośród największych upałów. Zapalenie migdałków: czym są migdałki? Wyjaśnijmy najpierw co...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general