Przesądy wigilijne w Polsce: dodatkowe nakrycie, łuska karpia, majtki i inne

Chociaż mamy XXI wiek i wszyscy staramy się być nowocześni, to nadchodzi taki dzień, kiedy odstawiamy cały swój sceptycyzm na boku i na przekór wszystkiemu wykonujemy szereg małych rytuałów, które mają nam przynieść szczęście w nadchodzącym czasie. Mowa rzecz jasna o Wigilii. Jakie przesądy wigilijne są najpopularniejsze? Czy są one różne w poszczególnych regionach Polski? Sprawdziliśmy to dla Was!

Przesądy wigilijne

24 grudnia to wyjątkowy dzień. W polskiej tradycji wigilijna kolacja jest w większości domów ważniejsza nawet od obchodów święta następującego dzień po niej, czyli Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy wieczór jednoczy nas jak żaden inny dzień w roku, potrafimy wtedy stanąć nad podziałami i zapomnieć na chwilę o waśniach i nieporozumieniach. Rodzinna atmosfera, ciche kolędy lecące w tle, 12 potraw na stole, dodatkowe nakrycie dla nieoczekiwanego gościa, pod obrusem sianko – jakie jeszcze wigilijne zwyczaje i przesądy wigilijne kierują naszymi zachowaniami i co one znaczą?

Sprawdź: Życzenia świąteczne dla dzieci

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole

dodatkowe nakrycie wigilia


Dodatkowe, puste nakrycie czekające na niespodziewanego gościa to chyba najważniejszy z polskich przesądów wigilijnych. Tłumaczymy go sobie na różne sposoby – dla niektórych jest to miejsce przypominające o tych, którzy już odeszli i ich z nami nie ma. Wierzymy, że w ten wyjątkowy wieczór zasiadają pomiędzy nami, a to miejsce ma być miejscem właśnie dla nich.

Dla innych jest to talerz przeznaczony dla wędrowców, którzy mogą zapukać do naszych drzwi w każdej chwili. Brak pustego nakrycia ma wróżyć niepowodzenie. Niechęć do dzielenia się z innymi tym, co mamy, może się obrócić przeciwko nam.

Zobacz też: C. K. Norwid – „Opłatek” i inne wiersze o Bożym Narodzeniu

Jaka Wigilia – taki cały rok

Nasze babcie powtarzały, że w Wigilię nie wolno się kłócić, płakać, być smutnym – słowem: wszystkie negatywne uczucia i sytuacje niosące spięcia powinny w Wigilię pójść w odstawkę. Wigilia miała bowiem być zapowiedzią nadchodzącego roku i emocje towarzyszące nam w tym wyjątkowym dniu miały wpływać na nadchodzące dni, niejako je „prognozować”. Dlatego też w przeddzień Bożego Narodzenia lepiej się wyciszyć, pogodzić ze sobą i ze światem i pokazywać mu pogodną część swojej natury.

Sprawdź: Mrożenie karpia: Czy można mrozić karpia i na jak długo?

Przesądy wigilijne, a pogoda w Wigilię

śnieg w wigilię

Wigilia i sposób jej spędzenia miały wpływać na to, jaki będzie nadchodzący rok dla nas, ale nie tylko. Wigilijna pogoda ma być zapowiedzią pogody w nadchodzących miesiącach. Prawdziwie śnieżny i mroźny dzień to dobry znak – oznacza to, że wszystko jest, jak być powinno, dlatego i wiosna i lato i kolejna jesień również będą „modelowe”.

Zobacz też: Kim był święty Mikołaj? Przedstawiamy prawdziwą historię świętego

Przesądy wigilijne – próbowanie każdego dania

Podczas wigilijnej kolacji należy spróbować wszystkich potraw, które są na stole. Pomijanie części z nich ma zwiastować niepowodzenie związane ze wzgardzeniem dobrobytem, który przed nami leży. Brak należytego docenienia go ma zostać ukarany przez brak powodzenia w nadchodzącym roku.

Sprawdź: Jakie są potrawy wigilijne? Poznaj listę tradycyjnych potraw wigilijnych

Przesądy wigilijne – łuska karpia w portfelu

Łuski pochodzące z wigilijnego karpia, który zagościł na naszym stole, powinny wylądować w przegródce portfela. Ma to zapewnić to, że zawsze będzie on pełny i nie zabraknie w nim ani bilonu ani pieniędzy papierowych.

Sprawdź: Wiersz o Mikołaju z pokazywaniem – pomysły dla dzieci

Potrawa wigilijna z makiem

makowiec wigilijny


Dawniej silnie wierzono w to, że mak przynosi dobrobyt. Dlatego też na wigilijnym stole goszczą potrawy, które zawierają mak: kutia, makaron z makiem, makowiec. Wierzyć w to czy nie? Jedno jest pewne: potrawy z makiem są pyszne! Niezależnie od tego, czy wierzycie w przesądy wigilijne, na pewno warto ich spróbować!

Zobacz również: Choinka DIY: jak zrobić choinkę z makaronu, papieru lub szyszek?

Przesądy wigilijne – majtki

Majtki otrzymane w prezencie na Wigilię zapewnią dostatek na cały rok. Kolejny przesąd związany z majtkami to – jeśli założymy nowe majtki na Wigilię również zapewnią nam one życie w dostatku.

Dodaj komentarz

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo