Rodzaje kataru u dzieci. Jak stoczyć zwycięską walkę z katarem?

Z katarem u dziecka kilka razy w roku walczy większość rodziców. Czasami nie zwiastuje on niczego groźnego, może być jednak zapowiedzią poważniejszej infekcji. Wiele mam zadaje sobie pytanie w jaki sposób rozróżnić rodzaje kataru i jak na niego reagować. Stworzyliśmy w tym celu mini poradnik na temat rodzajów kataru.

Katar sam w sobie nie jest chorobą, jest tylko objawem i to niekoniecznie infekcji. Szczególnie właśnie w okresie wiosennym może on towarzyszyć np. alergiom, dlatego tak ważne jest umiejętne rozpoznanie z jakim rodzajem kataru ma problem nasze maleństwo, żeby w odpowiedni sposób zareagować.

Katar wirusowy

To on pojawia się u maluchów najczęściej, ponieważ bardzo łatwo jest się nim zarazić w żłobku lub w przedszkolu. Pojawia się zazwyczaj nagle i nie towarzyszą mu żadne inne objawy. Wydzielina jest rzadka, zazwyczaj przezroczysta, czasami o białym zabarwieniu. Pomimo braku gorączki czy kaszlu nie powinno się go lekceważyć, ponieważ nieleczony może się przerodzić w katar bakteryjny bądź spowodować inne komplikacje.

Katar wirusowy można starać się leczyć domowymi sposobami, oczyszczając nos dziecka, nawilżając śluzówkę, a także w zależności od wieku dziecka podając sok z malin czy herbatę z lipy. Ważne jest również nawadnianie organizmu, maluch z katarem powinien bowiem spożywać dużo płynów. Zadbajmy również o wietrzenie pomieszczenia przed snem, unikajmy wysokiej temperatury w pokoju i nawilżajmy powietrze za pomocą specjalnych urządzeń lub wieszając mokre ręczniki na kaloryferach w sezonie grzewczym.

Katar bakteryjny

W większości przypadków zaczyna się od kataru wirusowego, w trakcie którego dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, w efekcie którego powstaje właśnie ten rodzaj kataru. Jest on gęstszy, zazwyczaj ma kolor żółty lub zielony, co wynika z występujących w nim drobnoustrojów. Przy katarze tego rodzaju trudniejsza jest toaleta nosa, ponieważ wydzielina jest gęstsza. Idealnie sprawdza się wtedy Metoda 3 Kroków, dzięki której skutecznie można oczyścić nos.

Pierwszy krok to rozrzedzanie, szczególnie ważne przy tego rodzaju wydzielinie. W tym celu do nosa dziecka wkraplamy roztwór soli fizjologicznej, która rozpuści katar i dzięki temu drugi krok, jakim jest odciąganie za pomocą aspiratora będzie zdecydowanie łatwiejszy. Po oczyszczeniu nosa nie można zapomnieć o trzecim kroku, czyli nawilżeniu śluzówki nosa poprzez ponowne wkroplenie roztworu soli fizjologicznej. Leczenie w przypadku kataru bakteryjnego powinno być konsultowane z lekarzem, ponieważ tego typu katar może doprowadzić do powikłać takich jak zapalenie płuc czy zapalenie ucha.

Katar alergiczny – sienny

Pojawia się głównie w okresie wiosenno letnim, ale może też występować w innych okresach, w zależności od tego na co uczulony jest nasz maluch. Natężenie kataru siennego obserwuje się szczególnie w poniższych okresach:

  • Koniec zimy i wiosna – kwitną wtedy olcha, leszczyna, wierzba, brzoza, topola i dąb
  • Wczesne lato – okres kwitnienia traw i zbóż
  • Wczesna jesień – okres kwitnienia chwastów

Z pewnością sygnałami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, będące podstawą do podejrzewania u dziecka kataru siennego, jest jego występowanie w okresach pylenia. Katar ten często łączy się z obrzękiem oczu i występowaniem pod nimi cieni. Wydzielina jest wodnista, przezroczysta, cieknąca i często utrzymuje się przez dłuższy czas.

sposoby na katar niemowlaka
Sposoby na katar (@materiały prasowe)

Sapka – jak rozpoznać?

Częstym problemem występującym u niemowląt jest sapka, która w wielu przypadkach mylona jest z katarem. Dlaczego? Ponieważ tak samo jak w przypadku infekcji maluch ma wtedy problemy z oddychaniem, słyszalne może być też swego rodzaju furczenie lub bulgotanie w nosie. U noworodka oddechu praktycznie w ogóle nie słychać, a jedynie widać tylko, że klatka piersiowa unosi się i opada. Jeśli oddech maleństwa jest słyszalny, a z nosa maluszka nic nie wypływa, to może to być właśnie sapka niemowlęca. Nosek jest wtedy niedrożny z powodu zalegających w nim resztek ulanego pokarmu, śluzu, łez bądź przez obrzęk błony śluzowej.

Jak powinno się reagować w przypadku sapki? Początkowo należy oczyścić nos, postępując zgodnie z Metodą 3 kroków. Należy też zwrócić uwagę czy w pomieszczeniu, w którym przebywa maleństwo nie jest za ciepło i czy powietrze nie jest za suche, może to bowiem doprowadzać do podrażnienia śluzówki. Jeśli jednak problemy z niedrożnością noska u dziecka się utrzymują, to zdecydowanie należy skonsultować się z pediatrą, ponieważ mogą one występować również z innych powodów, np. obrzęku zapalnego bądź wad anatomicznych.

Jak widać katar u dziecka może mieć wiele rodzajów i powodów. W przypadku każdego z nich różne są metody postępowania i leczenia. Jedna kwestia się praktycznie jednak nie zmienia. Zawsze musimy mieć na uwadze, że należy reagować, oczyszczać nos maluszka, a w niektórych przypadkach prosić o pomoc pediatrę, ponieważ znane powiedzenie, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni w przypadku dzieci absolutnie nie ma zastosowania.

Sprawdź: Jak wyleczyć katar?

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt, Dolegliwości niemowląt

Rurki Windi – kateter rektalny dla niemowląt

Gdy po raz pierwszy słyszy się nazwę “kateter rektalny” można być nieco zdezorientowanym, bo brzmi dosyć tajemniczo. Do czego służy i dlaczego pomaga maleństwom? Zacznijmy od krótkich wyjaśnień. Słowo “kateter”...

Czytaj dalej →
Dolegliwości niemowląt

Dlaczego dziecko moczy się w nocy?

Gdy dziecko jest niemowlęciem, czynność oddawania moczu jest odruchowa. Kontrolowane siusianie w ciągu dnia zazwyczaj jest w pełni przyswojone dopiero przez dzieci w wieku przedszkolnym. Należy pamiętać, że zapanowanie nad świadomym oddawaniem...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general