Sapka niemowlęca: kiedy sięgnąć po domowe sposoby, a kiedy udać się do lekarza?

Sapka niemowlęca to określenie bardzo ciężkiego oddechu, którego przyczyną jest niedrożność jamy nosowej. Przyczyną zaburzenia może być infekcja górnych dróg oddechowych, alergia lub zaniedbanie higieny nosa. Sapka jest nieprzyjemną dolegliwością – utrudnia oddychanie i jest przeszkodą podczas karmienia. Jak można pomóc dziecku, gdy pojawia się sapka niemowlęca i kiedy należy udać się do lekarza?

Co to jest sapka niemowlęca?

Sapka to rodzaj zaburzonego oddechu, który może wystąpić u noworodka lub niemowlaka. Jej przyczyną jest obrzęk błony śluzowej nosa, który znacznie utrudnia przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Sapka u niemowląt często bywa mylona z katarem. Niekiedy oddech dziecka jest na tyle ciężki, że wzbudza niepokój rodziców. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub pediatrą.

Sapka u noworodka i niemowlaka jest charakterystycznym zaburzeniem dla tego wieku. Związane jest ono z przebywaniem dziecka przede wszystkim w pozycji leżącej oraz z tym, że tak małe dzieci oddychają jedynie przez nos. Dlatego wszelkie upośledzenie jego drożności skutkuje pojawieniem się nieprawidłowego oddechu.

Objawy sapki niemowlęcej

U bardzo małych dzieci wszelkie upośledzenie drożności nosa sprawia, że pojawia się sapka niemowlęca. Objawy zaburzenia to:

  • ciężki i głośny oddech dziecka,
  • furczenie, chrapanie lub inne nietypowe odgłosy podczas oddychania,
  • sapanie dziecka.

Mogą pojawić się również inne objawy sapki niemowlęcej. Poza tym, że niemowlę sapie i nieprawidłowo oddycha jest także niespokojne, ma kłopoty ze snem, wypluwa smoczek i nie chce ssać piersi lub butelki podczas karmienia. Dzieje się tak, ponieważ sapka jest bardzo uciążliwa dla dziecka. Jednoczesne jedzenie i oddychanie sprawia mu dużą trudność.

Sapka u niemowląt: jak długo trwa?

Rodzice, którzy pierwszy raz zetknęli się z tą dolegliwością zastanawiają się, ile czasu trwa sapka. Objawy ustępują, kiedy zmniejszy się obrzęk błony śluzowej nosa, czyli w momencie ustąpienia infekcji dróg oddechowych lub alergii. Pomóc może również oczyszczenie noska. Jeżeli objawy sapki niemowlęcej nie ustępują po kilku dniach, należy zgłosić się do lekarza. Sapka występuje jedynie u bardzo małych dzieci, zwykle od pierwszych tygodni życia. Przestaje pojawiać się całkowicie, kiedy niemowlę nauczy się siadać, ponieważ pionizacja ułatwia pracę górnego układu oddechowego.

Przyczyny sapki u noworodka i niemowlęcia

Aby umiejętnie pomóc swojemu dziecku, warto wiedzieć skąd się bierze sapka u niemowlaka. Przyczyny zaburzenia są związane z czynnikami, które powodują obrzęk błony śluzowej w jamie nosowej. Należą do nich:

  • infekcja górnych dróg oddechowych,
  • alergia pokarmowa,
  • wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko,
  • niska wilgotność powietrza,
  • brak spacerów na świeżym powietrzu.

Przyczyną sapki u niemowląt często jest nieprawidłowa higiena nosa. Należy pilnować regularnego oczyszczania jamy nosowej, ponieważ zalegający w nim śluz, kurz, pyłki, zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, a także resztki ulanego pokarmu prowadzą do obrzęku śluzówki i wystąpienia sapki niemowlęcej.

Sapka niemowlęca jako symptom choroby

Niekiedy zdarza się, że ciężki oddech może być objawem innej choroby. Dzieje się tak zwłaszcza, kiedy występuje jednocześnie sapka i kaszel u niemowlaka, które nie ustępują po kilku dniach. Przyczyną może być:

  • infekcja górnych dróg oddechowych – poza sapką u niemowlaka pojawia się katar, chrypka, brak apetytu, gorączka, a nawet wymioty lub biegunka,
  • astma – zwykle pojawia się także duszność i świszczący oddech,
  • alergia pokarmowa – najczęściej sapce towarzyszą dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub wysypka skórna.

W jaki sposób pomóc dziecku?

Obrzęk błony śluzowej nosa jest dla dziecka bardzo uciążliwy, dlatego niezwykle ważna jest pomoc przy sapce. Najlepiej sprawdzą się domowe sposoby, do których należą:

  • przewietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko,
  • nawilżenie powietrza przy pomocy nawilżacza lub mokrych ręczników,
  • utrzymywanie temperatury w pomieszczeniu w okolicy 21 stopni Celsjusza,
  • karmienie dziecka małymi porcjami pokarmu.

Bardzo ważne jest systematyczne, codzienne oczyszczanie noska dziecka z zalegającego w nim śluzu i zanieczyszczeń. W tym celu najlepiej wykorzystać sól fizjologiczną lub wodę morską. Można także użyć gumowej gruszki lub aspiratora.

Sapka u niemowląt: leczenie

Sapka niemowlęca może być przyczyną obaw rodziców o stan zdrowia dziecka, którzy często nie wiedzą, kiedy udać się do lekarza i jak leczyć sapkę. Z pediatrą warto skonsultować się zawsze, kiedy oddech niemowlęcia zmienił się i budzi niepokój, sapka przedłuża się lub wraz z nią występują także inne objawy, które mogą świadczyć, np. o infekcji. W takim przypadku leczenie sapki polega na usunięciu jej przyczyny. Zwykle jednak na sapkę wystarczą domowe sposoby i odpowiednia pielęgnacja noska.

Dodaj komentarz

Dolegliwości noworodków, Dolegliwości niemowląt

Sprawdzone sposoby na bezsenność u niemowlaka

Nieśpiący niemowlak to nieśpiący rodzic. A jak wiadomo brak snu prowadzi do chronicznego zmęczenia, nerwowości, problemów z koncentracją. Nic więc dziwnego, że młodzi rodzice, których pociecha w nocy zamiast spać,...

Czytaj dalej →
Dolegliwości niemowląt

Niepokojące kupki u niemowlaka

Mawia się, że młodzi rodzice po narodzinach potomka zmieniają się w nudnych ludzi, którzy w kółko gadają wyłącznie o kupach i pieluszkach. Coś w tym jest, ale nie zrozumie tego...

Czytaj dalej →
Dolegliwości niemowląt

Czerwona pupa u niemowlaka

Czerwona pupa u niemowlaka to jedna z najczęstszych dolegliwości występujących u maluszków. Pojawia się nawet przy odpowiedniej pielęgnacji. Niewielkie zaczerwienienia mogą przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry, dlatego należy zwrócić...

Czytaj dalej →
Dolegliwości niemowląt

Śluz w kupce niemowlaka

Śluz w kupce niemowlaka budzi niepokój świeżo upieczonych rodziców i sprawia, że rozważają oni wizytę u pediatry. Kiedy jest on powodem do niepokoju, a kiedy nie należy się przejmować jego...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo