Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorczych? ZUS żąda od matek zwrotu setek tysięcy złotych za urlop macierzyński

Urzędnicy ZUS ogłosili pełną mobilizację i żądają zwrotu niesłusznie wypłaconych zasiłków macierzyńskich. Listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymują matki, które otrzymywały świadczenie w latach 2012-2013. Oczywiście nie wszystkie, a jedynie te “przedsiębiorcze”. Jak do tej pory ZUS wygrał wszystkie procesy, jakie toczyły się w sądzie.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Do 2016 roku wystarczyło założyć działalność gospodarczą i opłacić pojedyncze składki, by zyskać prawo do najwyższej kwoty zasiłku macierzyńskiego.
  • Urzędnicy ZUS od lat toczą wojny z "przedsiębiorczymi mamami", które wykorzystały lukę w prawie i założyły fikcyjne działalności.
  • Obecnie pisma z prośbą o zwrot niesłusznie pobranych świadczeń otrzymują mamy, które otrzymały zasiłek w latach 2012-2013.
  • Rekordzistki otrzymały prośby o zwrot kwot przekraczających 100 tys. złotych.

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców a luka w prawie

Teoretycznie wszystko można by było zrzucić na lukę w prawie: aż do 1 stycznia 2016 roku wystarczyło założyć działalność, opłacić jedną czy dwie składki ZUS w dowolnej kwocie, by potem móc pójść na zwolnienie lekarskie, a następnie urlop macierzyński. Lukę wykorzystywały przedsiębiorcze przyszłe mamy, które zakładały działalność, opłacały składkę od najwyższej możliwej podstawy, a następnie szły na zwolnienie lekarskie, które w ciąży jest płatne w 100%, a następnie na urlop macierzyński ciesząc się zasiłkiem w wysokości ponad 6000 zł miesięcznie. Oczywiście działalności gospodarcze “przedsiębiorczych mam” istniały jedynie na papierze i zamykały się bez wystawienia choćby jednej faktury lub paragonu. Mimo upływu lat urzędnicy ZUS pozostają nieubłagani i żądają zwrotu niesłusznie wypłaconych kwot, które w przypadku rekordzistek sięgają nawet setek tysięcy złotych! Jak podaje innpoland.pl w ostatnich latach wszystkie tego typu procesy toczące się w sądach zakończyły się wygraną ZUS, a niesłusznie pobierające wysoki zasiłek macierzyński mamy są zobowiązane do zwrotu otrzymanych kwot.

Zasady wypłaty macierzyńskiego dla przedsiębiorców po 2016 roku

Wadliwe przepisy zmieniono, zaś nowe prawo obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. Na wysokość wypłacanych na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim świadczeń ma obecnie wpływ nie tylko wysokość opłacanych składek, ale też czas ich płacenia. By otrzymać wysoki zasiłek liczony od pełnej zadeklarowanej podstawy, należy opłacać daną składkę przez pełne 12 miesięcy. Im krócej opłacamy ubezpieczenie chorobowe, tym bardziej podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego zbliża się do tej wynikającej z najniższej podstawy składek.

Podstawę wymiaru zasiłku dla przedsiębiorcy podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy będzie stanowiła suma:

  • przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe (w przypadku standardowego, “pełnego” ZUS, jest to 60% kwoty przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego, w przypadku preferencyjnych składek – 30% wynagrodzenia minimalnego), po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy jej wymiaru, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku oraz

  • kwoty stanowiącej iloczyn 1/12 przeciętnej miesięcznej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy jej wymiaru, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz liczby tych miesięcy.

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo