Zastrzyk immunologiczny na konflikt serologiczny

W sytuacji, w której występuje niezgodność grup krwi rodziców, podaje się zastrzyk na konflikt serologiczny z immunoglobuliny anty-D. Świadomość zagrożeń pozwala czuć się o wiele spokojniej, dlatego też już planując dziecko warto dowiedzieć się, czym jest, jak działa i kiedy powstaje konflikt, by w razie potrzeby zapobiec jego poważnym skutkom.

Czym jest konflikt serologiczny?

Ludzka krew posiada oprócz podstawowej grupy także czynnik Rh + bądź -. Konflikt serologiczny występuje, kiedy matka o czynniku Rh- rodzi dziecko posiadające krew z czynnikiem Rh+. Może więc dojść do tej sytuacji tylko wtedy, gdy ojciec dziecka posiada czynnik Rh+. W trakcie pierwszego kontaktu krwi mamy i dziecka, zwykle dopiero przy porodzie, organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała, które potencjalnie doprowadzą do odrzucenia i walki z płodem w kolejnej ciąży tak, jakby był zagrażającym wirusem czy bakterią. Tak więc konflikt serologiczny zagraża dopiero drugiemu dziecku – zagrożenie jest jednak realne.

Konflikt serologiczny prowadzi do choroby hemolitycznej kolejnego dziecka. Przeciwciała wytworzone przed organizm matki zaczynają atakować krwinki płodu, co często doprowadza do utraty dziecka. Jeśli jednak ciąża się utrzyma, skutki konfliktu dla zdrowia dziecka mogą być poważne – może on skutkować na przykład nasiloną żółtaczką, niedotlenieniem. Aby konflikt serologiczny nie wpłynął na kolejne dziecko, należy podać zastrzyk z immunoglobuliny anty-D. Immunoglobulina po porodzie zapobiega chorobie hemolitycznej kolejnego potomka z czynnikiem Rh- w krwi.

Sprawdź: Czym jest konflikt serologiczny i kiedy zachodzi?

Zastrzyk na konflikt serologiczny

Istnieje pewne kluczowe pytanie, które pada zawsze, ilekroć na jaw wychodzi konflikt serologiczny – kiedy zastrzyk? Zwykle podaje się go tuż po porodzie, niezależnie od sposobu, w jaki się odbył (choć z porodem naturalnym wiąże się tutaj większe ryzyko). Kluczową kwestią jest kontakt krwi mamy i dziecka, które w czasie ciąży pozostają skutecznie oddzielone barierą łożyskową, a podczas porodu pierwszy raz spotykają się w sposób bezpośredni. Gdy organizm mamy wykrywa odmienny czynnik Rh w krwi dziecka, zaczyna produkować przeciwciała anty-D, uzbrajające jej organizm przeciwko „walce” z czerwonymi krwinkami płodu. Zastrzyk z immunoglobuliny zapobiega ich wytworzeniu, a kolejne dziecko, jeśli matka się na nie zdecyduje, pozostaje wtedy bezpieczne. Aby zastrzyk zadziałał, trzeba podać go do 72 godzin po porodzie. Czasami jednak podaje się zastrzyk w 28. tygodniu ciąży. Dzieje się tak, gdy nastąpi krwawienie, poronienie lub przerwanie ciąży, a także gdy trzeba wykonać inwazyjne badanie takie jak amniopunkcja.

Warto zadbać o odpowiedni wpis do karty i upewnić się, że lekarz wie o ryzyku konfliktu. Zastrzyk na konflikt serologiczny, gdy poda się go prawidłowo i w odpowiednim czasie, jest w stanie uratować życie lub zdrowie kolejnego dziecka.

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo