Imię Tymon – pochodzenie i znaczenie imienia Tymon

Decyzja o imieniu dla mającego się nam narodzić dziecka to sprawa niezwykle poważna – bardzo bliski nam człowiek będzie ponosił konsekwencje naszego wyboru przez całe swoje życie. Dlatego warto poświęcić niemało czasu na cierpliwe przejrzenie wielu dostępnych różnorodnych opcji, a następnie spokojne rozważenie, która z nich będzie tą najlepszą właśnie dla naszej pociechy. A może będzie to imię Tymon?

Imieniny Tymona

  • 19 kwietnia,
  • 20 kwietnia,
  • 28 lipca,
  • 28 września.

Imię Tymon

Tymon to jedno z wielu imion pochodzenia greckiego, które dotarły do nas za pośrednictwem łaciny i starożytnego Rzymu. W Polsce występuje równolegle obok pokrewnego sobie imienia Tymoteusz. Sporą popularność i rozpoznawalność imię Tymon zyskało w kulturze popularnej dzięki filmowi „Król Lew”, superprodukcji amerykańskiego studia Walt Disney z 1994 roku, która odniosła niesamowity sukces, bawiąc najmłodszych widzów pod każdą szerokością geograficzną. Był to rzeczywiście film niezwykle starannie wykonany, widowiskowy, atrakcyjny dla dziecka, a przy tym naprawdę niegłupi. Nic dziwnego zresztą – w jego scenariuszu dorośli widzowie mogli dopatrzeć się inspiracji klasyką klasyk, czyli „Tragedią Hamleta, księcia Danii” Williama Szekspira. To właśnie w „Królu Lwie” główny bohater, syn zabitego króla Simba, spotyka sympatyczną parę zwierząt – guźca Pumbę i surykatkę Tymona. Ratują oni życie prawowitemu następcy lwiego tronu, zaprzyjaźniają się z nim i dają oparcie podczas trudnych lat wygnania. Popularność Tymona i Pumby była tak wielka, że przez kolejne lata niezwykle wzrosło również zainteresowanie świata samym gatunkiem surykatek – powstały dziesiątki filmów i programów na temat ich życia. Filmowy Tymon był inteligentny, zaradny, dowcipny i miał dobre serce.

Jeśli sięgniemy głębiej w historię zachodniej kultury w poszukiwaniu śladów imienia Tymon, ponownie trafimy na Szekspira. To właśnie mistrz ze Stratford-upon-Avon napisał tragedię „Tymon Ateńczyk”. Opowiada ona o losach opisanego między innymi przez Plutarcha obywatela starożytnych Aten, żyjącego w V wieku przed naszą erą. Rzeczony Tymon był synem bogacza, który jednak hojnie dzielił się posiadanym majątkiem z ludźmi, których uważał za swoich przyjaciół. Gdy jednak pewnego dnia jego środki w końcu się skończyły, dotychczasowi towarzysze nie chcieli już się z nim zadawać – okazali się po prostu wyrachowani. Zdradzony i rozgoryczony Tymon musiał podjąć się ciężkiej, fizycznej pracy, by przetrwać. Pewnego dnia po długiej niedoli odnalazł przypadkiem garnek ze złotem – jego „przyjaciele” oczywiście momentalnie powrócili. Tym razem jednak nie dał się im zwieść. Jego przykre doświadczenie uczyniło z niego wręcz mizantropa, którym później inspirowali się kolejni starożytni, którzy czuli się opuszczeni i pokrzywdzeni – na przykład rzymski dowódca Marek Antoniusz.

Znaczenie imienia Tymon

Imię Timon pochodzi od słowa „timē”, które oznacza w starożytnej grece „honor”, „cześć”, „szacunek”. Tymon to więc „ten, który czci”, „ten, który szanuje”, „ten, który oddaje honor”. Sugeruje więc człowieka pokornego, który z szacunkiem podchodzi do zastanego porządku, praw i obyczajów. Odnajduje się w istniejącej rzeczywistości i dobrze sobie w niej radzi. Z drugiej strony, skoro kojarzymy go z honorem i czcią, to znaczy, że sam Tymon też na szacunek innych zasługuje swoją zasadniczą postawą i swoim codziennym postępowaniem.

Zdrobnienia imienia Tymon

Szczęśliwie w przypadku tego imienia dobrze brzmiących dla ucha, sprawdzających się zdrobnień jest naprawdę niemało. Przede wszystkim można tworzyć je zmieniając końcówkę – tak powstanie Tymek, Tymuś, Tymeczek, Tymo czy Tymi. To warianty analogiczne dla imienia Tymoteusz. Specyficzna dla Tymona będzie zaś wersja Tymonek czy Tymonuś. Jak widać, jest w czym wybierać.

Pochodzenie imienia Tymon

Jak już wspomniano wyżej, imię Tymon pochodzi ze starożytnej Grecji. Jego pierwotna, wyjściowa wersja to greckie Timótheos – w Polsce przyjęte jako Tymoteusz. Timon to wariant skrócony. Nad Wisłę dotarł poprzez język łaciński – to starożytni Rzymianie podporządkowali sobie politycznie Greków, ogromnie wiele czerpiąc i wynosząc z dorobku ich kultury, filozofii, sztuki i nauki. Przy okazji przejęli także całkiem sporo imion, które następnie rozprzestrzeniały się po Europie – najpierw wraz z rozwojem terytorialnym potężnego imperium rzymskiego, później wraz z rozszerzaniem się chrześcijaństwa zachodniego ze stolicą w Rzymie (katolicyzmu). W obszarze dominacji tego ostatniego to właśnie łacina była uniwersalnym językiem, którego znajomości wymagano od wszystkich ludzi wykształconych. Jak wiadomo, Polska chrzest przyjęła w X wieku, tym samym stając się częścią politycznego i kulturowego Zachodu i otwierając się między innymi na import dorobku starożytnych Greków i Rzymian. Co ciekawe, na przestrzeni wieków grecki Tymon często zaczął być utożsamiany z innym, niezależnie i równolegle powstałym imieniem pochodzenia germańskiego – Thiemo. Nie da się zaprzeczyć, brzmią bardzo podobnie.

Tymon to imię dla chłopca inteligentnego i samodzielnego. Powinien zarazem umieć odnaleźć się w konkretnych okolicznościach. Co ważne, nadając mu takie imię, dajemy mu również sporą szansę, że będzie konsekwentnie uczył się na swoich własnych błędach. Wszyscy wiemy, jak kluczowa w życiu to umiejętność.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo