Biegunka u niemowlaka: Ile trwa? Jak wygląda? [Przyczyny, Leczenie]

Kiedy biegunka u niemowlaka wymaga wizyty u lekarza?

Biegunka to problem, który prędzej czy później dotyka każde niemowlę. Jak sobie z nim radzić? Kiedy mówimy o biegunce u niemowlaka? Objawy mogą być różne w zależności od przyczyny biegunki i diety naszego dziecka. Inaczej przejawiać się będzie rozwolnienie u niemowlaka karmionego piersią, inaczej u malucha, który je mieszanki mleczne lub stałe pokarmy.

Objawy biegunki u niemowlaka

Co powinno wzbudzić niepokój rodziców? O biegunce u niemowlaka karmionego piersią mówimy wtedy, gdy nasze dziecko robi więcej kupek niż zazwyczaj, są one wodniste, a nawet z domieszką śluzu bądź podbarwione krwią. Czasem towarzyszą temu gorączka, apatia, marudzenie i płacz maleństwa. Biegunka u niemowlaka karmionego butelką objawia się wyraźnym zwiększeniem częstotliwości oddawania stolców, które są półpłynne, wodniste, „strzelające”, znajdują sie w nich śluz, ropa lub krew.
Jeśli wraz z rozwolnieniem u niemowlaka pojawiają się również wymioty, może to być oznaką infekcji rotawirusowej.
Niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dziecka jest odwodnienie organizmu, do którego może dojść na skutek ostrej biegunki. Objawy odwodnienia to: zapadnięte ciemiączko, suche usta i język, mała ilość moczu, który zmienia barwę na ciemnożółtą, płacz bez łez i zapadnięte oczy, utrata napięcia skóry. W przypadku silnego odwodnienia niemowlę staje się apatyczne, „przelewa się” przez ręce, cichnie. Nie lekceważmy żadnego z nich, jak najszybciej udając się do lekarza.

Co może być przyczyną rozwolnienia u niemowlaka?

Najczęściej biegunkę u niemowląt wywołują:

  • nieprzestrzeganie zasad higieny przy przygotowywaniu posiłków i nieodpowiednie przechowywanie pokarmu,
  • wirusy (w tym rotawirusy) i bakterie (m.in. pałeczki Salmonella i E. coli)
  • alergie pokarmowe, np. na białko mleka krowiego, jajka, lub nietolerancja któregoś składnika diety, np. laktozy,
  • antybiotyki podawane bez preparatów osłonowych,
  • ząbkowanie,
  • pierwsze objawy infekcji.

W rzadkich przypadkach biegunka bywa objawem nieprawidłowego wykształcenia jelita grubego lub mukowiscydozy.

Kiedy z biegunką idziemy do lekarza?

Bezwzględnie – jeśli to biegunka u noworodka lub dziecka poniżej 6. miesiąca życia. Jeśli u starszego niemowlęcia nie towarzyszą jej objawy odwodnienia, krew lub wysoka gorączka, możemy spróbować wyleczyć dziecko sami. Wizyta u pediatry pomoże nam jednak rozwiać wątpliwości, co do przyczyn biegunki, a lekarz dobierze odpowiedni sposób leczenia.

Co podać dziecku na biegunkę?

Przede wszystkim pilnujemy, by niemowlę się nie odwodniło. Najlepiej, gdy zapisujemy ilość wypitych i wydalonych przez dziecko płynów. Na podstawie tych danych pediatra stwierdzi, czy konieczne będzie podawanie maluchowi płynów elektrolitowych, które ułatwiają wchłanianie składników mineralnych, i w jakiej ilości. Dziecko karmione piersią przystawiamy najczęściej, jak to możliwe. Niemowlę karmione sztucznie dopajamy przegotowaną schłodzoną wodą, herbatką rumiankową lub z kopru. Jeśli lekarz tak zaleci, podajemy mu lecznicze mieszanki mleczne, np. bezlaktozowe lub hipoalergiczne. Przy biegunce u niemowlaka, którego dieta została już rozszerzona, nie głodzimy malca. Wystarczy podawanie pokarmów lekkostrawnych: marchwianki, kleiku ryżowego, rozgniecionego banana, białego pieczywa, gotowanego jabłka, zupy jarzynowej z dużą ilością marchewki, ugotowanego kurczaka, gotowanych czarnych jagód.

Powrót do zdrowia ułatwiają też probiotyki zawierające bakterie Lactobacillus rhamnosus lub Lactobacillus reuteri. Bakterie kwasu mlekowego przywracają bowiem równowagę flory bakteryjnej w jelitach.

Przy biegunce u niemowlaka nigdy nie stosujemy węgla lekarskiego i preparatów przeznaczonych dla dorosłych.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Biegunka u niemowlaka: Ile trwa? Jak wygląda? [Przyczyny, Leczenie]

  1. Właśnie ostatnie synka dopadła. Na szczęście szybko sobie z nią poradziłam domowymi sposobami. Lekka dieta, czyli ryżanka z marchewką, do tego oczywiście uzupełniałam płyny i elektrolity.

    Suknie Ślubne

    Ceny sukien ślubnych

    Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Co zamiast kwiatów na wesele?

    Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Dzieci na weselu

    Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo