Dokumenty do porodu. Jakie wyniki badań musisz zabrać ze sobą do szpitala?

Badania do porodu powinny odbywać się systematycznie podczas trwania całego przebiegu ciąży. Prawdą jest jednak, iż tuż przed samym przyjściem dziecka na świat wykonuje się ich zdecydowanie więcej niż w trakcie ciąży. Warto przechowywać je w jednym miejscu, najlepiej w tym samym, w którym są pozostałe dokumenty do porodu, aby były wygodne do spakowania w szpitalną wyprawkę. Ich wyniki na pewno znacznie ułatwią pracę lekarzom przygotowującym przyszłą mamę do porodu oraz go odbierającym.

Dokumenty do porodu w 2020 roku

Ostatnie tygodnie ciąży przebiegają zazwyczaj wokół kompletowania torby szpitalnej z wyprawką, która ma uprzyjemnić pobyt przyszłej mamy na sali porodowej. To pewnego rodzaju rytuał, który ma wspomóc kobietę w przygotowaniach do narodzin jej pociechy oraz nieco oswoić ze szpitalną rzeczywistością.

Przedporodowe przygotowania warto rozpocząć jeszcze przed końcem siódmego miesiąca ciąży. Wówczas jest jeszcze czas na wykonanie zalecanych badań, pozyskanie zaświadczeń oraz zapoznanie się z zaleceniami szpitala.

Poniżej przedstawiamy, jakie dokumenty do porodu należy zabrać ze sobą na porodówkę:

  • dowód tożsamości lub paszport matki dziecka,
  • dowód ubezpieczenia NFZ (aktualna książeczka ubezpieczeniowa, druk RMUA, dowód wpłaty składki ubezpieczeniowej lub inne uzależnione od sytuacji kobiety),
  • karta przebiegu ciąży,
  • plan porodu,
  • skierowanie do szpitala (nie jest konieczne, ale gdy je wystawiono, należy mieć je przy sobie),
  • numer NIP pracodawcy lub własnej firmy, gdy kobieta prowadzi własną działalność gospodarczą,
  • dowód osobisty osoby mającej być upoważnioną do uzyskiwania informacji o stanie zdrowia matki,
  • zestaw pobraniowy krwi pępowinowej (gdy podpisałaś umowę z bankiem komórek macierzystych),
  • wyniki badań dotyczące przebiegu ciąży i stanu zdrowia przyszłej mamy.

Potrzebne badania do porodu

Przez cały okres ciąży wykonuje się niezbędne badania, które mają określić stan zdrowia matki oraz nienarodzonego dziecka. Momentem, kiedy badań jest zdecydowanie najwięcej są ostatnie tygodnie przed spodziewanym porodem. Wśród wyników badań, których z pewnością nie powinno zabraknąć w Waszej torbie porodowej są:

  • wynik określający posiadaną przez matkę grupę krwi oraz jej czynnik Rh,
  • badanie na obecność przeciwciał anty Rh, gdy wynik na czynnik Rh wyszedł ujemnie,
  • ostatnie badanie moczu,
  • ostatnio wykonana morfologia krwi,
  • badanie na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej (lub zaświadczenie o wykonaniu szczepienia przeciw niej),
  • badania w kierunku kiły,
  • wszystkie wyniki USG wykonywanego podczas trwania ciąży,
  • wynik badania na obecność wirusa HIV,
  • wyniki z posiewu z przedsionka pochwy oraz okolic odbytu w kierunku paciorkowców,
  • cytologia,
  • inne wyniki badań matki istotne dla przebiegu ciąży i porodu.

Badania do porodu domowego

Z poprzedniego akapitu dowiedzieliśmy się, jakie badania do porodu należy wykonać przed spodziewanym wyjazdem na porodówkę. W przypadku porodu domowego obowiązują dokładnie te same badania przed porodem, co w przypadku porodu w szpitalu.

Z porodu domowego mogą skorzystać jedynie kobiety, które zostały do teko sklasyfikowane przez położną. Ta ocenia sytuację biorąc pod uwagę: dotychczasowy stan zdrowia płodu oraz matki, przeszłość położniczą kobiety, przebieg obecnej ciąży, motywację kobiety i osób, które miałyby towarzyszyć przy porodzie.

Brak badania HBS i/lub GBS do porodu

Badania na porodówkę zalecane przez lekarzy mówią o konieczności wykonania przez ciężarne kobiety wyników w kierunku HBS oraz GBS.

Badanie HBS ma na celu wykrycie, czy ciężarna jest zarażona wirusem HBC. Ten jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu B. W przypadku wykrycia nosicielstwa, konieczne będzie zachowanie wzmożonych zasad bezpieczeństwa przez personel medyczny oraz zastosowanie odpowiednich środków podczas trwania porodu.

Dodatkowo tuż przed porodem wykonuje się badanie GBS, którego celem jest wykluczenie zakażenia paciorkowcami z grupy B. Bakteria może kolonizować dolny odcinek przewodu pokarmowego oraz środowisko pochwy.

Wczesne wykrycie obydwu przypadłości daje duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka i ustrzeżenie go przed zarażeniem w czasie porodu. Brak wykonanych badań stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia nowonarodzonej pociechy.

Książeczka ubezpieczeniowa do porodu

Książeczka ubezpieczeniowa to nic innego, jak dowód posiadania opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, co daje możliwość korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej realizowanej z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. Książeczkę ubezpieczeniową często określa się mianem legitymacji ubezpieczeniowej do porodu.

Zamiennikiem dla książeczki ubezpieczeniowej może być inny dowód ubezpieczenia do porodu: druk RMUA, dowód wpłaty składki ubezpieczeniowej lub inne uzależnione od sytuacji formalnej kobiety.

Pytania rodziców dotyczące wyników badań, które są potrzebne do porodu:

Jakie badania do porodu w wodzie?

Aby kobieta mogła rodzić w wodzie, ciąża i poród powinny mieć przebieg fizjologiczny, a sama ciąża trwać minimum 37 tygodni. Dodatkowo wymaga się prawidłowych wyników następujących badań:

  • HIV,
  • HCV,
  • HBS,
  • WR,
  • badania ogólnego moczu z ostatniego miesiąca,
  • posiewu z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących.

Jakie dokumenty zabrać do porodu?

Pakowanie torby do szpitala to chyba najczęściej wykonywana przez kobiety czynność, kiedy te są w ostatnich tygodniach ciąży. Oprócz niezbędnych akcesoriów, które uprzyjemnią pobyt w szpitalu, warto pomyśleć i skompletować listę dokumentów, które wymieniliśmy w powyższym artykule.

Kiedy zrobić badania do porodu?

Po 30. tygodniu ciąży należy wykonać badanie USG. Po 40. tygodniu ciąży wykonuje się badanie KTG. Między 38. a 39. tygodniem ciąży wykonuje się ostatnie przed porodem badanie moczu i morfologię. Pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży kobieta powinna obowiązkowo wykonać badania: GBS, HIV, WR oraz HBS. Przed porodem wykonywane są również podstawowe świadczenia profilaktyczne: badanie piersi, ocena pH wydzieliny pochwowej, wymiary miednicy, badanie we wzierniku oraz zestawione.

Dodaj komentarz

Poród

Indukcja porodu

Zazwyczaj ciąża kończy się porodem, który przychodzi sam i silnymi skurczami zapowiada przyszłej mamie, że już niedługo pozna swojego maluszka. Stosunkowo rzadko zachodzi jednak konieczność, by akcję porodową wywołać sztucznie....

Czytaj dalej →
Ciąża, Poród

Czop śluzowy

Wśród znaków świadczących o tym, że poród zbliża się wielkimi krokami, często wymieniany jest tzw. czop śluzowy, a właściwie jego odejście. Czym dokładnie on jest i kiedy odchodzi? Czy to...

Czytaj dalej →
Poród

Jak przyspieszyć poród po terminie?

Im bliżej do porodu, tym niecierpliwiej przyszła mama wyczekuje pierwszych skurczów i odejścia wód płodowych. Gdy wyznaczony przez lekarza termin mija, rośnie niepokój. Nie ma do niego powodów. Data wyliczona...

Czytaj dalej →
Ciąża, Poród

Kiedy się urodzisz?

Skąd dziecko wie kiedy się urodzić? Nie ma kobiety w ciąży, która nie zadawałaby sobie od samego początku pytania: „kiedy urodzę dziecko”? Horoskop, precyzyjne obliczenia, nawet lekarz nie są w...

Czytaj dalej →
Poród

Co czuje dziecko podczas porodu?

Poród: zakończenie Waszych dziewięciu miesięcy razem, rozpoczęcie kolejnego, jeszcze lepszego etapu. Prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie w życiu każdej kobiety , a dla malucha jedno z najsilniejszych wrażeń w całym jego przyszłym życiu,...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general