Pierwszy miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia noworodka to niezwykły okres zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Maluszek przyzwyczaja się do życia poza brzuchem mamy i stale uczy się nowych umiejętności. Musisz uzbroić się w cierpliwość i okazywać malcowi dużo miłości i czułości. Zmiany w Twoim życiu to również zmiany w życiu dziecka – od porodu znalazło się ono w całkowicie nowym i nieznanym dla siebie otoczeniu. To również okres nauki dla rodziców, musicie bowiem wypracować rytm dnia, nauczyć się, jak pielęgnować maluszka i jak zaspokajać jego potrzeby.

Pierwszy miesiąc życia niemowlaka

To niezwykle trudny czas, zarówno dla dziecka, jak i dla Was – rodziców. W tym okresie Twoja pociecha będzie często płakała, ale nie powinno Cię to martwić, ponieważ jest to jedyny sposób, w jaki nowo narodzony człowiek potrafi komunikować się z otoczeniem, sygnalizować swoje potrzeby i niewygody. Uważnie obserwuj odruchy dziecka, gdyż płacz może przybierać różne tony, w zależności od potrzeb i nastroju niemowlaka. Przyczyny płaczu mogą być bardzo różne, od głodu, przez zbyt lekkie lub zbyt ciepłe ubranko, po potrzebę bliskości rodzica. Szybko nauczycie się rozpoznawać, co oznacza płacz malucha. Bezbłędnie po jego pierwszych tonach będziecie wiedzieć, czy chodzi o mokrą pieluszkę, jedzenie czy po prostu o tęsknotę do Was.

Płacz to jedyny sposób noworodka na komunikowanie jego potrzeb.

Sen niemowlaka w pierwszym miesiącu

W pierwszym miesiącu życia noworodka, malec przez większą część doby śpi. Sen może zajmować mu nawet 20-21 godzin dziennie! Warto zapewnić dziecku odpowiednie warunki do spania, ponieważ dzięki temu będzie się lepiej regenerowało i będzie spokojniejsze. Podczas snu wydziela się intensywnie hormon wzrostu, dlatego też spokojny odpoczynek jest dla malucha tak ważny. Jeśli noworodek jest niewyspany i zmęczony, może stać się bardzo kapryśny, a wtedy najlepiej ułożyć malca do snu.

Karmienie niemowlaka w pierwszym miesiącu

Na początku życia maluszka, może Ci się wydawać, że prawie przez cały czas karmisz. Jest to spowodowane tym, że noworodek domaga się jedzenia nawet kilkanaście razy w ciągu doby, a jedno karmienie może trwać naprawdę długo. Musisz pamiętać, że żołądek Twojej pociechy jest malutki, a pokarm jest bardzo szybko trawiony, przez co maluszek często chce kolejnego posiłku. Nie powinnaś się martwić, czy wystarczy Ci pokarmu, ponieważ częste karmienie stymuluje laktację. Niezwykle ważne jest, żebyś w okresie karmienia piersią odpowiednio się odżywiała i dostarczała swojemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Niektóre niemowlaki nie chcą często jeść, a wtedy warto je do tego odrobinę zachęcić. Mały człowiek w pierwszym miesiącu życia powinien ssać pierś minimum osiem razy na dobę w odstępach niewiększych niż cztery godziny. Jeśli malec przez długi czas nie domaga się karmienia, rozbudź go odrobinę, poluzuj jego ubranko i przystaw do piersi. Pomoże również delikatne głaskanie sutkiem okolic ust, ponieważ działa to stymulująco i prowokuje maluszka do ssania.

Rozwój niemowlaka: pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluszek musi przyzwyczaić się do otaczającego go świata. Czasami możesz mieć wrażenie, że dziecko jest bardzo niezadowolone, wciąż grymasi i płacze. To całkowicie normalne, ponieważ poza Twoim brzuszkiem maluch jest stale narażony na nieznane mu dotychczas bodźce i musi do nich przywyknąć. Ostre światło, dotyk, zmiany temperatury, różne odgłosy, zmiany położenia ciała – to dla nowonarodzonego dziecka naprawdę dużo! Dlatego tak ważne jest, żeby zapewnić dziecku mnóstwo czułości, cierpliwości i spokoju.

W pierwszym miesiącu możesz zauważyć, że dziecko chaotycznie się porusza, macha rączkami i nóżkami, wygina się i pręży. Niedługo to minie, a ruchy maluszka staną się bardziej skoordynowane. Charakterystyczne dla dziecka w tym okresie są różne odruchy. Jednym z nich jest tak zwany odruch Moro, który objawia się nagłym pobudzeniem poprzedzonym chwilowym zdumieniem i zamarciem. Poza tym maluszek szybko prostuje rączki i nóżki, a później przyciąga je do siebie i mocno zaciska piąstki. Jest to reakcja na zagrożenie i może się pojawiać na przykład, gdy zbyt szybko i gwałtownie wykonujesz pielęgnację maluszka. Bardzo częsty jest także odruch chwytny, który zaczyna wygasać około 2 – 3 miesięcy po narodzinach.

Już w czasie życia płodowego, ale również zaraz po narodzinach, rozwijają się zmysły młodego człowieka. Dobrze rozwinięty jest słuch, jednak dziecko nie słyszy jeszcze wyraźnych dźwięków. Mimo to, maluch słyszy Twój głos i potrafi go odróżnić od głosów innych osób. Dlatego tak ważne jest, abyś często do niego mówiła. To uspokoi malucha, zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i wpłynie na prawidłowy rozwój.

Wzrok niemowlaka nie jest jeszcze do końca rozwinięty, maluch nie widzi szczegółów, a jedynie zarysy. Nie odróżnia kolorów, jednak jest bardzo wrażliwy na mocne światło.

Zobacz także:

Drugi  miesiąc życia dziecka
Trzeci miesiąc życia dziecka
Czwarty miesiąc życia dziecka
Piąty miesiąc życia dziecka
Szósty miesiąc życia dziecka
Siódmy miesiąc życia dziecka
Ósmy miesiąc życia dziecka
Dziewiąty miesiąc życia dziecka
Dziesiąty miesiąc życia dziecka
Jedenasty miesiąc życia dziecka
Dwunasty miesiąc życia dziecka

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo