Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

Dziewczyny, czy miałyście kontrolę z ZUSu będąc na L4??? Jeśli tak, to napiszcie proszę w jakich godzinach robią ‘naloty’ i ile ich jest (czy tak jak Sanepid chodzą parami). A jeśli Was wtedy w domu nie było, to czy wiedziałyście o ich wizycie??? Jakieś wezwanie…???
Wiem, że różnie to bywa, w jednym przypadku przyjdą nawet i dwa razy w jednym miesiącu, a w innym wcale, ale chcę wiedzieć jak to wygląda.
Ja na zwolnieniu bedę do końca ciąży i już świruję jak idę na spacer, czuję się jak w areszcie domowym.

25 odpowiedzi na pytanie: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

 1. Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

  proszę Cię nie strasz mnie, ja mam nadzieję, że do mnie w ogóle nie przyjdą. Oni chyba wybieraja na wyrywki, nie chodzą po wszystkich?

  • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

   Na pewno robią to wyrywkowo i też mam nadzieję, że na mnie nie trafi, ale chcę wiedzieć a nie mieć schizy za każdym razem jak wystawię nos za drzwi. Ja się dodatkowo boję, bo mam z nimi sprawę w sądzie, ale na 99,99% nie powiążą tego, mają tam taaaaaaaki syf, że nie znajdą związku

   • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

    Hej co ty nie wariuj!
    Nie słyszałam jeszcze by do kobiety na zwolnieniu z powodu ciąży przyszła kontrola z ZUsu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Takie kontrole polegaja na tym by stwierdzić czy jesteś faktycznie chora i idzie sie na kontrolę do ich lekarza tzw komisja lekarska, ale w zyciu nie słyszałam, by ZUS kontrolował ciężarke…!!
    Poza tym nic ci nie moga zrobić nawet jak by taka kontrola była! W ciąży jesteś na specjalnych prawach i tyle.
    Jak by co to mogą Cię za przeproszeniem pocałować w dupę, bo nic więcej Ci nie moga zrobić.
    Na zwolnieniach L4 dla ciężarnych jest słynna literka “B” czyli ciąża i tyle to wszystko im łumaczy!
    Więc nie masz się czego bać.
    Poza tym L4 w ciąży lekarze dają z różnych powodów np. dlatego, ze masz niebezpieczną pracę powodująca zagrożenie dla ciąży !!!!
    Nie bój się zadnej kontroli nie bedziesz miała!
    A jak nawet by coś takiego miało miejsce i by cie nie spotkali w domu zawsze mozesz powiedzieć, ze byłaś w tym czasie w lekarza, na badaniach krwi lub na USG, badź kreatywna :-)) coś wymyślisz!
    I głowa do góry, nie bój się i zyj normalnie
    Buziaczki

    • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

     Pomysłów mi nie brakuje na wymówkę, ale chodzi o to jak się dowiem czy byli – od razu jakieś wezwanie na komisję???
     A do ciężarnych chodzą co prawda znam tylko 1 przypadek, gdzie byli u dziewczyny właśnie 2 razy w jednym miesiącu – dlatego mam galara

     • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

      To wszystko zależy jakie masz zwolnienie. Jeżeli na zwolnieniu masz zaznaczone, że możesz chodzić to nie przyjdą a mogą ( i pewnie to zrobią) wezwać na kontrole do Zusu. Ja już tak miałam a jestem na zwolnieniu od połowy stycznia i pod koniec stycznia już mnie kontrolowali.
      Mogą Cie odwiedzić w domu jeżeli na zwolnieniu będziesz miała zaznaczone, że musisz leżeć.

      Pozdrowienia


      Vatorka

      • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

       Moja koleżanka była na zwolnieniu całe 9 m-cy, miała 2 razy wezwanie na komisję lekarską, tam ja zbadano i tyle. Nikt u niej wcześniej nie był w domu. Ona prowadzi własny interes, a podobno takie kobiety właśnie kontrolują. Jeśli masz pracodawcę a sama nia nie jesteś to niczym sie nie martw. Dodatkowo moja gin wypisując mi ostatnie zwolnienie powiedziała że Zus zwraca uwagę czy na L4 masz napisane czy masz leżeć czy możesz chodzić. Jeśli leżeć to możesz ale nie musisz spodziewac się kontroli. Dlatego wypisała mi że mogę chodzić, choć kazała leżeć.
       Ja się niczym nie martwię, i Tobie to samo radzę.
       truskawka 01.06.2004

       • Re: Spoko ;-))

        ZUS pzrysyła zazwyczaj wezwanie na kontrole do komisji lekarskiej. Jeżeli jesteś na zwolnieniu dłuzej niż 1/2 roku, mogą cię wezwać by sprawdzić czy faktycznie jesteś chora a nie zmyślasz ( bo przecież ZUS wysyła ci kasę ).
        Idziesz na taką kontrole, oni cie badaja i to wszystko.
        Przy ciąży wystarczy, ze pakarzesz im brzych i kartę ciążową….
        Dowiesz się czy byli, bo zostawiają zawiadomienia, ale do domu chodzą bardzo rzadko, zazwyczaj wysyłają wezwania na kontrole lekarską listem poleconym! TO TYLE !
        Będąc w ciąży nie masz obowiązku leżeć w łóżku, bo jak pisałam, zwolnienie mozesz mieć z różnych powodów, np. zagrażającej ciąży pracy!
        ..Więc się niczego nie bój bo nie maż powodu i w domu mogą cię nie zastać, bo ciąża nie wymaga leżenia w domu w łóżku.
        Buziaczki
        Będzie dobrze

        • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

         Właśnie mam leżące Ale strasznie prędko się za Ciebie wzieli i co Ci kontrolowali???

         • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

          Muszę gina poprosić by mi zmienił z leżącego na chodzące, bo inaczej do wariatkowa

          • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

           Szybko dlatego,że prowadze działalność gosp. i muszą wypłacić od pierwszego dnia a nie po 33 dniach tak jak to jest u pracownika.
           Pani w Zusie była bardzo nieprzyjemna, spytała tylko jakie biore leki, coś zapisała i mi podziękowała. Zadnego pytania co mi jest ani jak się czuję. I teraz czekam na decyzje lub pieniądze. To zależy od pani orzecznik czy faktycznie potrzebowałam zwolnienia.


           Vatorka

           • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

            Ja dopiero dostałam pierwsze zwolnienie od mojego gina, na razie na 3 tyg. (ale zostanę już do końca ciąży). Jak mi je wypisywał to poprosiłam żeby mi napisał “2” (można chodzić), a on na to, że musi być “1” (leżeć), bo jeżeli zwolnienie trwa więcej niż 2 tyg. i pacjent może chodzić (czyli ma wpisaną 2), to jest kontrola z ZUS-u.
            Prawdę mówiąc nie słyszałam od żadnej z ciężarnych koleżanek o jakiejkolwiek kontroli z ZUS-u. Wydaje mi się, że może się to zdarzyć, jesli kobieta jest na zwolnieniu prawie od samego początku, całą ciążę. Ale teraz to mnie troche nastraszyłyście…

            Basia i Najukochańsza Kruszynka (12.06.2004)

            • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

             Nie lubię jak coś zależy od ZUSu, bo wtedy jest na NIE (przynajmniej u mnie, mam do nich wyjątkowy uraz, a tłumaczą się po prostu śmiesznie)

             • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

              Złupiałam zupełnie muszę o tym z ginem pogadać
              A ja mam L4 od 4tc (już 13 tydzień!) i będę miała do końca, czyli coś mnie czeka z ich strony, brrr

              • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

               Dokladnie to jest tak : zaklad pracy wysyla ci listem poleconym info ze wtedy i wtedy(na jakies 2 miesiace przed ta data) mija 6 miesiecy twojego chorobowego i musisz wypelnic podanie o przedluzenie zasilku. Wypelniasz go ty i na drugiej stronie lekarz prowadzacy przedstawia historie “choroby” to znaczy ciazy(wpisuje dolegliwosci, ew plamienia, sklonnosci do zylakow, wczesniejsze poronienia itd) i dolacza twoja dokumentacje. Ty to wszystko wysylasz do zusu i czekasz. Niektorym sie udaje i nie sa wzywani na komisje a nawet jak cie wezwa to jest tylko pro forma. Nie ma sie czego obawiac. Ja dostalam juz takie pismo i mam je wyslac do 29 kwietnia bo wtedy mija dokladnie 6 miechow zwolnienia. Dodam ze mam L4 z zaznaczeniem moze chodzic. Sprobuj poprosic lekarza moze jest zyciowy i zrozumie a takie L4 bardzo ulatwia sprawe bo zadna kontrola ci do domu nie zawita i przez cale pol roku masz glowe spokojna. Pozdrwiam

               OZZIE I córcia 1.07.04

               • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

                Ja jestem od 4 tyg. na zwolnieniu i nie miałam żadnej kontroli a zostały mi jeszcze tylko dwa tyg. do porodu. Po pół roku musiałam zanieść do ZUS-u pismo o dalsze wypłacanie zasiłu chrobowego. Myślałam że będę musiała przyjść do nich na jakąś kontrolę, ale nawet tego nie było. Chyba po dwóch czy trzech tygodniach dostałam od nich pismo ze zgodą i na tym się skończyło 🙂

                Alicja

                • Re: Spoko ;-))

                 Ja będę w sumie na zwolnieniu ok.4 m-ce (licząc do końca ciąży) z czego ZUS będzie płacił za 3 m-ce ( bo pierwsze 35 dni opłaca pracodawca), myslicie że mogę spodziewać się jakiejs kontroli????

                 Basia i Najukochańsza Kruszynka (12.06.2004)

                 • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

                  Cześć, ja też dostałam taki wniosek, i mnie okres zasiłkowy kończy się 10.04.2004r. Tzn.że mam czas do tego dnia żeby wniosek zanieść do ZUSu, czy lepiej wcześniej to załatwić? A ZUS jakąś odpowiedź mi przyśle?

                  pozdrawiam

                  Młoda i dzidzia 05.06.2004

                  • Re: Spoko ;-))

                   Wiesz – niewiele jest prawdy w tym, co piszesz i niestety wprowadzasz w błąd swoimi niesprawdzonymi, niczym nie popartymi informacjami (choć pewnie wcale tego nie chciałaś :). A zagadnienia, o których mowa uregulowane są w art. 59 i nast. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.
                   o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 1999 r., Nr 60, poz. 636 ze zm), cytuję:

                   Art. 59. 1. Prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich podlega kontroli.
                   2. Kontrolę wykonują lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
                   3. W celu kontroli lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może:
                   1)przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego:
                   a)w wyznaczonym miejscu,
                   b)w miejscu jego pobytu,
                   2)skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
                   3)zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie,
                   4)zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.
                   4. Ubezpieczony jest obowiązany udostępnić posiadaną dokumentację medyczną lekarzowi przeprowadzającemu badanie, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 i 2.
                   5. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do ubezpieczonego, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, wezwanie, w którym określa termin badania przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych. Wezwanie zawiera informację o skutkach, o których mowa w ust. 6 i 10.
                   6. W razie uniemożliwienia badania lub niedostarczenia posiadanych wyników badań w terminie, o którym mowa w ust. 5, zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie.
                   7. Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność.
                   8. W przypadkach, o których mowa w ust. 7, lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystawia zaświadczenie, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, wydanym w myśl art. 229 § 4 Kodeksu pracy.
                   9. Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 8, lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wręcza w dniu badania ubezpieczonemu, informując go równocześnie o konieczności doręczenia zaświadczenia pracodawcy.
                   10. W przypadkach, o których mowa w ust. 6 i 7, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku.
                   11. Kopię decyzji, o której mowa w ust. 10, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesyła pracodawcy ubezpieczonego, którego ta decyzja dotyczy.
                   12. Pracodawca może wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przeprowadzenie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich dla celów wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy. Zakład informuje pracodawcę o wyniku postępowania.
                   13. Poniesione przez ubezpieczonego koszty przejazdu na badania kontrolne Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca do wysokości kosztów przejazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.
                   14. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady i tryb wystawiania zaświadczeń lekarskich oraz wzory zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
                   15. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określa, w drodze rozporządzenia, inne wymagane dowody stanowiące podstawę przyznania i wypłaty zasiłków.

                   a konsekwencje…
                   określone zostały w art. 66, cytuję:

                   Art. 66. 1. Wypłatę zasiłku wstrzymuje się, jeżeli prawo do zasiłku ustało albo okaże się, że prawo takie w ogóle nie istniało.
                   2. Jeżeli bezpodstawna wypłata zasiłku nastąpiła z winy ubezpieczonego lub wskutek okoliczności, o których mowa w art. 15-17 i 59 ust. 6 i 7, wypłacone kwoty podlegają potrąceniu z należnych ubezpieczonemu zasiłków bieżących lub ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej.
                   3. Decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie zwrotu bezpodstawnie pobranych zasiłków stanowi tytuł wykonawczy w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

                   Rozporządzenie, o którym wyżej mowa to Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U.z 1999 r., Nr 65, poz. 743)

                   Pozdrawiam,

                   GUSIA2004 + Maleństwo 08.06.2004

                   • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

                    Podobno lepiej sie nie spieszyc i wyslac(decyduje data stempla) lub zaniesc to w ostatniej chwili. Po paru tygodniach dostaniesz odpowiedz ze albo przedluzaja ci zasilek(i wtedy znaczy ze ci sie upieklo) albo masz sie stawic na kontrole. Mnie lekarz kazal przyniesc to podanie w kwietniu to mi wypelni. Miejmy nadzieje ze nas ta kontrola omine czego tobie i sobie zycze:)

                    OZZIE I córcia 1.07.04

                    • Re: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

                     Ja od swojego lekarza dostaję zwolnienia różnie na 2 tyg, na 3 tyg, ale zawsze mam wpisane że mogę chodzić i narazie nie było u mnie rzadnej kontroli (i mam nadzieję że nie będzie). Spodziewam sie oczywiście listu od ZUSu aby udokumentować chorobę.
                     Dzięki wam własnie sobie policzyłam ile dni jestem już na zwolnieniu od poczatku ciaży (bo na początku często się przeziębiałam i chodziłam do pracy w kratkę). Okazało sie ze 9.05.04 będzie 180 dni a rodzę 25-27.05.04. Ja to mam pecha….
                     A tak przy okazji to czy te 180 dni liczy się od dnia nieprzerwanego zwolnienia czy wszystkie zwolnienia z kodem B? Ja byłam 9 dni na zwolnieniu w pażdzierniku, 15 w listopadzie, a teraz od połowy grudnia jestem bez przerwy i będę do końca. Ja liczę wszystkie dni ale moze się mylę?

                     Znasz odpowiedź na pytanie: Kontrola z ZUSu – do dziewczyn na L4

                     Dodaj komentarz

                     Angina u dwulatka

                     Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                     Czytaj dalej →

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general