Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące? To tylko jedna z możliwości!

Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące? To tylko jedna z możliwości! Choć za dłuższym urlopem rodzicielskim opowiada się wiceminister rodziny Stanisław Szwed, jeszcze nie wiadomo czy rząd nie weźmie pod uwagę też drugiej opcji.

Urlop rodzicielski będzie obowiązkowy dla taty?

W świetle obowiązujących obecnie w Polsce przepisów urlop rodzicielski wraz z macierzyńskim trwa rok. Pierwsze 14 tygodni od urodzenia dziecka na urlopie rodzicielskim musi być mama. Pozostały czas urlopu rodzice mogą dzielić między siebie według własnego uznania. I tu postanowiła wkroczyć Unia Europejska.

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski uzgodniły dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców dziecka. Zgodnie z nią każdy z rodziców musi mieć mieć zagwarantowane dwa miesiące płatnego urlopu, które będzie mógł spędzić z niemowlakiem. Polska będzie miała 3 lata na dostosowanie swoich przepisów do prawa UE.

Dłuższy urlop rodzicielski? To nie jedyna opcja!

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dwa miesiące. Zaznaczam jednak, że jest to mój pogląd, nie oficjalne stanowisko ministerstwa. – powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed “Dziennikowi Gazecie Prawnej”.

Dodanie do obowiązujących obecnie 12 miesięcy urlopu rodzicielskiego kolejnych 2 miesięcy to nie jedyna możliwość. Jest jeszcze jedna opcja: zabranie z urlopu rodzicielskiego, który mogą wykorzystać oboje rodzice dwóch miesięcy i przeznaczenie ich na urlop, który musiałby wykorzystać ojciec. W tym wypadku matka dziecka miałaby do wykorzystania 10 miesięcy, a tata 2 miesiące urlopu rodzicielskiego.

Urlop macierzyński w innych krajach

Jak urlop macierzyński i rodzicielski wygląda w innych krajach? Niektórym mamom przysługuje go mniej, innym naprawdę dużo, bo mogą korzystać z płatnego urlopu aż do ukończenia przez dziecko 3 lat. Spójrzmy na kilka przykładów.

Finlandia

W Finlandii matka może zacząć urlop macierzyński na 7 tygodni przed porodem. Po narodzinach dziecka rząd gwarantuje 16 kolejnych tygodni urlopu macierzyńskiego płatnego z budżetu państwa, niezależnie od tego czy mama dziecka jest zatrudniona czy też nie. W Finlandii ojcu przysługuje 8 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego.

Dania

Dunki mogą przejść na macierzyński na miesiąc przed porodem i zostać na nim do 14 tygodni po narodzinach dziecka, z których 2 tygodnie ma prawo wykorzystać ojciec. Po tym czasie rodzice mogą wykorzystać kolejne 32 tygodnie urlopu dzieląc je między sobą.

Litwa

Mamy na Litwie mają do wykorzystania 18 tygodni płatnego w 100% urlopu, zaś ojcowie do 4 tygodni. Dodatkowo oboje rodzice mogą podzielić między sobą aż 156 kolejnych tygodni urlopu, przy czym muszą zdecydować się na jedną z form odpłatności:

  • 100% wynagrodzenia przez pierwsze 52 tygodnie. Pozostałe 104 tygodnie są nieodpłatne.
  • 70% wynagrodzenia przez 104 tygodnie, tj. do ukończenia przez dziecko 2 lat. Pozostałe 52 tygodnie są nieodpłatne.

Niemcy

Nasze sąsiadki z zachodu mogą się cieszyć pełnopłatnym zasiłkiem przez 12-14 pierwszych miesięcy życia dziecka. Po upływie roku rodzice mają prawo zostać z dzieckiem w domu, ale nie otrzymają w tym czasie żadnego wsparcia finansowego.

Bez urlopu rodzicielskiego?

Warto zaznaczyć, że na mapie Europy znajdziemy kraje, które w ogóle nie zapewniają świeżo upieczonym mamom i ojcom możliwości skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Należą do nich Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Cypr i Szwajcaria.

Zdjęcie główne: Jessica Hunter Photography@Flickr /CC

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo