Zatrudnienie niani: Jak znaleźć idealną nianię?

Zatrudnienie niani – gdzie szukać opiekunki do dziecka? Dlaczego umowa z nianią jest jak ważna? Jaka umowa dla niani? Co lepsze: niania czy pani do opieki nad domem? Jak przeprowadzić casting na nianię? Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z nianią? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Uśmiechnięta, troskliwa, opiekuńcza… Jak znaleźć dobrą nianię?

Powrót do pracy jest dla każdej mamy stresujący w dwójnasób – nie dość, że po kilku miesiącach albo kilku latach nieobecności musimy na nowo odnaleźć się w firmie, to wcześniej przechodzimy przez gehennę rozmów z kandydatkami na nianię naszego dziecka.

Gdzie szukać opiekunki do dziecka?

Większość rodziców woli zatrudnić nianię poleconą przez kogoś znajomego, np. byłą opiekunkę dziecka naszych przyjaciół czy mamę koleżanki. Pozostawiając dziecko z osobą sprawdzoną – przynajmniej na początku – będziemy czuć się bardziej komfortowo, niż powierzając je niani z ogłoszenia.

Rodzice cenią jednak dobre nianie i nie chcą się z nimi rozstawać, więc znalezienie takiej z polecenia bywa bardzo trudne. Co zrobić, gdy nam się nie uda? Pozostają jeszcze internet oraz agencje opiekunek.

Sprawdź także: Czy i dlaczego warto spisać umowę z nianią? >>

Poszukiwanie ogłoszeń w internecie lub zamieszczenie własnego na pewno będzie bardziej pracochłonne niż wizyta w agencji opiekunek. Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony, sami musimy wybrać odpowiednie kandydatki i odrzucić te, które nie spełniają naszych oczekiwań. Z drugiej, mamy dostęp do znacznie większej liczby niań. Nie płacimy również prowizji, którą trzeba uiścić w przypadku zatrudnienia niani polecanej przez agencję.

Zatrudnienie niani z agencji – jeśli jedna niania się nie sprawdzi, firma podsunie nam następną kandydatkę. Ta sama sytuacja z opiekunką z ogłoszenia oznacza dla nas powrót do etapu poszukiwań.

Znaleźć nianię czy… panią do opieki nad domem?

Zatrudnienie niani, czy to z polecenia znajomych, czy z ogłoszenia, musi nastąpić po przeprowadzeniu z nią rozmowy. My opowiemy jej o naszych wymaganiach, ona zaś o tym, czego spodziewa się po pracy. Najlepiej by nasze oczekiwania pokrywały się jak najbardziej – nie tylko w kwestii finansów.
Od czego zacząć? Przed rozmową warto zadać sobie kilka pytań o podstawowe wymogi wobec niani naszego dziecka:

  • Czy chcemy znaleźć nianię na cały etat, czy tylko na kilka godzin tygodniowo?
  • Czy często musimy zostawać w pracy po godzinach?
  • Czy opiekunka musi być młoda i energiczna, by dotrzymać kroku naszemu dziecku, czy raczej starsza i doświadczona, by okiełznać jego humory?
  • Czy niania ma się opiekować naszym dzieckiem, gdy będzie chore?
  • Czy jedynym zajęciem niani będzie opieka nad dzieckiem? Czy musi mu dodatkowo także gotować? A może do niej będą należeć również inne obowiązki domowe?
  • Czy będziemy rozliczać się z nianią według stawki godzinowej czy tygodniowej? Ile niania będzie zarabiać za nadgodziny? W jaki sposób będzie wypłacane wynagrodzenie?

Jak przeprowadzić casting na nianię?

Podczas rozmowy z kandydatkami należy wracać uwagę nie tylko na to, co mówią (w końcu każdy z nas wie, jak elokwentni bywamy podczas rozmów o pracę), lecz przede wszystkim, jak się zachowują. Czy niania przyszła punktualnie? Czy w ogóle zwraca uwagę na dziecko? (to wcale nie jest oczywiste) Czy potrafi nawiązać z nim kontakt? Jaką polszczyzną się posługuje – poprawną i kulturalną czy niekoniecznie? Jak opowiada o swoich wcześniejszych podopiecznych i ich rodzicach?

Pytajmy o doświadczenie i referencje, o jej motywację do pracy i plany na przyszłość (żebyśmy za 3 miesiące znów nie zastanawiali się, jak znaleźć kolejną nianię), nałogi, metody wychowawcze, sposoby na ukaranie dziecka, znane gry i zabawy. Koniecznie dowiedzmy się, czy będzie umiała udzielić dziecku pierwszej pomocy, wiedziała, jak postąpić np. gdy malec włoży klocek do nosa itp. Od kandydatki możemy wymagać też zaświadczenia o niekaralności (w końcu powierzamy jej swój największy skarb).

Poinformujmy nianię, jak wygląda rozkład dnia jej potencjalnego podopiecznego. Czy spacer i wizyta na placu zabaw są stałym punktem w planie. Czy dziecku wolno oglądać telewizję i przez jaki czas. Co może jeść, a czego nie powinno (szczególnie, jeśli ma alergię).

Jeśli kandydatka się zgodzi, a my mamy na to czas, poobserwujmy ją podczas zabawy z dzieckiem. Poprośmy ją też o ksero dowodu osobistego.

Gdy już zaś znajdziemy nianię, słuchajmy, jak dziecko opowiada o spędzonym z nią dniu. Ono będzie wiedziało najlepiej, czy dokonaliśmy odpowiedniego wyboru.

Niestety zatrudnienie niani to bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja, mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże w jej podjęciu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Rodzice

Dni wolne od pracy w 2018

W 2017 roku mieliśmy 115 dni wolnych od pracy. To suma wszystkich sobót i niedziel, świąt kościelnych i państwowych. Jak będzie w następnym roku? Jakie dni wolne od pracy przypadają...

Czytaj dalej →
Prawo, Rodzice

Przysposobienie dziecka

Przysposobienie dziecka, czyli inaczej adopcja, jest długotrwałym procesem wiążacym się z wieloma rozmaitymi formalnościami, które trzeba wypełnić. Czy łatwo da się przysposobić dziecko? Na czym to polega i kim jest...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo