Kręcz szyi u niemowląt

Jak leczyć kręcz szyi u niemowlaka?

Kręcz szyi u niemowlaka to jeszcze nie koniec świata. Jeśli Twoje dziecko cierpi na tę wadę, nie panikuj – skup się na tym, jak możesz mu pomóc. Dowiedz się, jak leczyć kręcz szyi u niemowląt sprawdzonymi domowymi metodami.

Co to jest kręcz szyi?

Kręcz szyi u noworodka czy niemowlaka to po prostu nieprawidłowe ułożenie jego główki. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi jej skręcić i zawsze trzyma ją prosto lub przechyloną na jedną stronę, niewykluczone, że doskwiera mu właśnie kręcz szyi. U dziecka cierpiącego na tę wadę mogą później wystąpić poważne skrzywienia kręgosłupa. Choć najczęściej schorzenie wykrywane jest zaraz po porodzie, zdarzają się niedopatrzenia. Koniecznie obserwuj więc swoją pociechę – jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie kręczy szyi u niemowlaka, natychmiast udaj się do ortopedy.

Przyczyny kręczu u noworodka

Skąd w ogóle bierze się kręcz szyi u niemowląt? Najczęściej jest ona wynikiem jednostronnego skrócenia jednego z mięśni szyi. Ów twardy mięsień biegnie z boku i łączy głowę i mostek. Może być obrzmiały, ale nie boli chorego malucha. Przykurcz szyi u niemowlaka wynika zwykle z urazu poporodowego, złego ułożenia dziecka jeszcze w łonie mamy albo z wrodzonej wady anatomicznej. Żeby stwierdzić obecność wady, konieczna jest opinia ortopedy. Kiedy rozpozna on kręcz szyi, ćwiczenia powinny zostać wdrożone w trybie natychmiastowym.

Ćwiczenia na kręcz szyi u niemowlaka

Ostrożnie ułóż dziecko na plecach. Przygotuj wcześniej dwa woreczki z mąką albo grochem i umieść je po obu stronach główki maleństwa. Bobas nie może ich przesunąć – powinny one dotykać barków i pilnować symetrycznego ustawienia głowy.

Choć trudno w to uwierzyć, już zwykłe zawieszenie nad łóżkiem grzechotek może pomóc złagodzić przykurcz karku u niemowlaka. Powinny one wisieć tak wysoko, żeby dziecko swobodnie na nie patrzyło, ale żeby musiało w tym celu delikatnie skręcić główkę. Z tego samego powodu warto ustawić łóżeczko w sposób wymuszający zwrócenie głowy malucha w stronę przeciwną niż robi to naturalnie. Generalnie warto dbać o to podczas codziennych zabaw, np. odgrywając gdzieś z boku ciekawą scenkę i tym samym zmuszając niemowlaka do ćwiczenia swojej szyjki.

Ćwiczysz domowymi sposobami już trzy miesiące, a przykurcz karku u niemowlaka nie ustępuje? W takiej sytuacji lekarz powinien zlecić specjalistyczny zestaw ćwiczeń i zapewnić Ci pomoc profesjonalnego rehabilitanta. Kiedy już nauczysz się przeprowadzać cały zestaw, ćwicz wraz ze swoją pociechą 6 razy dziennie po 5-10 minut przez 3 miesiące do pół roku. W skrajnych przypadkach rehabilitacja może się przeciągnąć do momentu skończenia przez dziecko drugiego roku życia.

Ćwiczenia we trójkę?

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na kręcz szyi u niemowląt? Ćwiczenie z udziałem dwojga dorosłych przynosi dwukrotnie lepsze efekty, dlatego warto wdrożyć do rehabilitacji właśnie taką metodę. Niech jedna osoba weźmie dziecko na ręce i podtrzyma barki malucha, a druga chwyci główkę i delikatnie ją obniży (bez uciskania i odchylania do tyłu). W dalszej kolejności należy delikatnie i ostrożnie stymulować ruch skłonu bocznego (oczywiście w stronę mniej wygodną dla przykurczonego mięśnia karku). U niemowląt, które reagują na takie próby płaczem i stawianiem oporu, być może będzie trzeba przeprowadzić operację. Niekiedy ortopeda zaleca też noszenie kołnierza ortopedycznego.

Masaż rozluźniający

Zanim przystąpisz do ćwiczeń, pomasuj szyję swojego malucha dokładnie w tym miejscu, gdzie występuje przykurcz. U niemowlaka, któremu rozluźnisz w ten sposób mięśnie, z pewnością zauważysz znaczne postępy w wykonywaniu ćwiczeń. Możesz w tym celu użyć mleczka nawilżającego lub oliwki. Zachowaj delikatność i precyzję; rozcieraj, głaszcz i ugniataj szyjkę, o ile skóra malca nie jest zaczerwieniona albo podrażniona. Pamiętaj – jeśli chodzi o ćwiczenia na kręcz szyi u niemowlaka, najważniejsza jest systematyczność.

Dodaj komentarz

Choroby niemowląt

Przepuklina pachwinowa u niemowlaka

Przepuklina pachwinowa to zazwyczaj wrodzona wada polegająca na przemieszczaniu się narządów wewnętrznych. W przeważającej liczbie przypadków przemieszczają się jelita, znacznie rzadziej problem dotyczy innych organów. Przepuklina pachwinowa wrodzona występuje znacznie...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Alergia na gluten: Gdy pieczywo szkodzi

“Gluten” to modne ostatnio słowo, które jest na ustach wszystkich. Z całkiem niszowej substancji stał się wrogiem publicznym, który negatywnie wpływa na organizm, a dodatkowo sprawia, że się tyje. Ile...

Czytaj dalej →
Noworodek, Choroby niemowląt

Dysplazja stawów biodrowych

Szerokie pieluchowanie to sposób nakładania pieluszki niemowlęciu. Ma ona za zadanie podtrzymywanie stawów biodrowych dziecka we właściwej pozycji, jeżeli malucha dotknęła dysplazja stawów biodrowych. Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt Szacuje się,...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Anemia u niemowlaka i starszych dzieci

Anemia u dzieci jest często występującym problemem. Jest objawem zmniejszonej ilości czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi. Zdarza się, że zostaje zauważona dosyć późno, ponieważ nie dawała niepokojących objawów. Zazwyczaj rozpoznawana jest...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Wysypka bostońska u dzieci

Wysypka bostońska to choroba wywołana wirusem Coxackie A oraz B, a także wirusem ECHO. Uznawana jest za typową chorobę wieku dziecięcego, ale dotyka także osoby dorosłe. Bardzo często wysypka bostońska mylona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general