Ciekawy artukuł

8 odpowiedzi na pytanie: Ciekawy artukuł

kodo Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Kodo:[Zobacz stronę]

nie chce się otworzyć

Sprawdź, jakie choroby grożą twojemu dziecku
Wawrzyniec Zakrzewski, Anita Kozłowska, mig
2009-02-02, ostatnia aktualizacja 44 minuty temu
Warszawski Szpital im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego wprowadza pilotażowy program badania krwi noworodków. Badanie to ma na celu wykrycie chorób, na jakie dziecko może być narażone w przyszłości.
Zobacz powiekszenie
Fot. sxc.hu
Szpital im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie wdraża nowe testy dla noworodków
Szpital przy Madalińskiego to pierwsza placówka położnicza w Polsce, która wdraża nowe testy dla noworodków. Na świecie są one praktykowane od dawna. – O tym, że istnieje potrzeba tego typu badań wiadomo było nie od dziś – mówi prof. Bogdan Chazan. – Dopiero teraz jednak okazało się, że istnieje możliwość ich przeprowadzenia w Polsce, a nasz szpital zainteresował się tym jako pierwszy.

Zdaniem dyrektora warszawskiej placówki, badanie jest bardzo przydatne, gdyż pozwala na wczesne wykrycie chorób u noworodków, a co za tym idzie, daje większe szanse na ich wyleczenie. – W ramach badania przesiewowego krwi przeprowadza się testy na obecność u noworodka ponad 30 chorób metabolicznych, m.in. fenyloketonurii – mówi prof. Chazan. – Można wykryć także szereg rzadko występujących schorzeń metabolicznych, które wymagają odpowiedniego postępowania z noworodkiem, żeby nie doszło do klinicznej manifestacji choroby.

Badania w szpitalu im. św. Rodziny ruszają w przyszły poniedziałek. Od noworodków zostanie pobrana krew, która następnie zostanie wysłana na testy do Niemiec. Szpital podpisze umowę z niemieckim laboratorium na rok. – Posiada ono odpowiednie atesty Unii Europejskiej, wiarygodność badań jest więc bardzo duża – zapewnia dyrektor szpitala. Jednocześnie szpital nie wyklucza, że jeśli w Polsce znajdą się laboratoria zainteresowane przeprowadzaniem podobnych badań, nawiąże z nimi współpracę.

Badania noworodków są bezpłatne. Szpital finansuje je ze środków pozyskanych głównie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na razie nie wiadomo, czy Ministerstwo Zdrowia będzie zainteresowane wdrożeniem podobnego programu w innych szpitalach w Polsce. – Być może za nami pójdą inni, bo to krok w dobrym kierunku – ocenia prof. Chazan.

Dyrektor szpitala nie ukrywa, że badania mogą podnieść atrakcyjność jego placówki. – Musimy przygotować się na większą liczbę pacjentek – mówi prof. Chazan.

Poszukają chorób we krwii noworodków

sole Dodane ponad rok temu,

We wloszech w kazdym szpitalu i prywatnym i panstwowym robie w drugiej dobie noworotkom badania na choroby metaboliczne. Pobieraja krew z piety.
Myslelam ze w Polsce tez tak jest.

qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez sole:We wloszech w kazdym szpitalu i prywatnym i panstwowym robie w drugiej dobie noworotkom badania na choroby metaboliczne. Pobieraja krew z piety.
Myslelam ze w Polsce tez tak jest.

Z pięty jak dotąd pobierali pod kątem fenyloketonurii.
Ten na Madalińskiego chce badać pod kątem kilkudziesięciu chorób…

kas Dodane ponad rok temu,

bardzo jestem ciekawa jakie to maja być choroby i jak ma wyglądać test… Ot, zawodowa ciekawość.

lilavati Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez sole:We wloszech w kazdym szpitalu i prywatnym i panstwowym robie w drugiej dobie noworotkom badania na choroby metaboliczne. Pobieraja krew z piety.
Myslelam ze w Polsce tez tak jest.

Z tego co pamiętam u nas u wszystkich noworodków badania w kierunku fenyloketonurii i niedoczynności tarczycy, w kilku województwach dodatkowo w kierunku mukowiscydozy

Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez kas:bardzo jestem ciekawa jakie to maja być choroby i jak ma wyglądać test… Ot, zawodowa ciekawość.
tiaaaaaa

kas Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez EwkaM:tiaaaaaa
Już prawie wiem. Wydrukowałam sobie publikacje – poczytam i wyrobię sobie zdanie :).

ahimsa Dodane ponad rok temu,

Ciekawe;)

Znasz odpowiedź na pytanie: Ciekawy artukuł

Dodaj komentarz

Mam z dzieckiem taki problem
Siniaki a instytucje państwowe
Dzieciak mój ma dwa duże sińce(rodzenstwo się pogryzło), widoczne ślady ugryzień. No i dzis w przedszkolu zwrócono mi uwage, sugerując, że niby cos się mogło stać.(czytaj maltretowane). Głupio mi się zrobiło, a
Czytaj dalej
Wiek przedszkolny
Gry planszowe dla 5-6 latka znacie jakieś fajne?
Muszę koniecznie kupić Kubie ale nie mam pojecia jakie są godne polecenia...czekam na Wasze propozycje i z góry dziękuję... Kasia i... [img]https://foto.xpress.com.pl/kubusio.jpg[/img] Dominik 16.12.1996/Kubuś 24.07.2003
Czytaj dalej