Ciekawy artukuł

[Zobacz stronę]

8 odpowiedzi na pytanie: Ciekawy artukuł

  1. Zamieszczone przez Kodo

    nie chce się otworzyć

    Sprawdź, jakie choroby grożą twojemu dziecku
    Wawrzyniec Zakrzewski, Anita Kozłowska, mig
    2009-02-02, ostatnia aktualizacja 44 minuty temu
    Warszawski Szpital im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego wprowadza pilotażowy program badania krwi noworodków. Badanie to ma na celu wykrycie chorób, na jakie dziecko może być narażone w przyszłości.
    Zobacz powiekszenie
    Fot. sxc.hu
    Szpital im. św. Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie wdraża nowe testy dla noworodków
    Szpital przy Madalińskiego to pierwsza placówka położnicza w Polsce, która wdraża nowe testy dla noworodków. Na świecie są one praktykowane od dawna. – O tym, że istnieje potrzeba tego typu badań wiadomo było nie od dziś – mówi prof. Bogdan Chazan. – Dopiero teraz jednak okazało się, że istnieje możliwość ich przeprowadzenia w Polsce, a nasz szpital zainteresował się tym jako pierwszy.

    Zdaniem dyrektora warszawskiej placówki, badanie jest bardzo przydatne, gdyż pozwala na wczesne wykrycie chorób u noworodków, a co za tym idzie, daje większe szanse na ich wyleczenie. – W ramach badania przesiewowego krwi przeprowadza się testy na obecność u noworodka ponad 30 chorób metabolicznych, m.in. fenyloketonurii – mówi prof. Chazan. – Można wykryć także szereg rzadko występujących schorzeń metabolicznych, które wymagają odpowiedniego postępowania z noworodkiem, żeby nie doszło do klinicznej manifestacji choroby.

    Badania w szpitalu im. św. Rodziny ruszają w przyszły poniedziałek. Od noworodków zostanie pobrana krew, która następnie zostanie wysłana na testy do Niemiec. Szpital podpisze umowę z niemieckim laboratorium na rok. – Posiada ono odpowiednie atesty Unii Europejskiej, wiarygodność badań jest więc bardzo duża – zapewnia dyrektor szpitala. Jednocześnie szpital nie wyklucza, że jeśli w Polsce znajdą się laboratoria zainteresowane przeprowadzaniem podobnych badań, nawiąże z nimi współpracę.

    Badania noworodków są bezpłatne. Szpital finansuje je ze środków pozyskanych głównie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

    Na razie nie wiadomo, czy Ministerstwo Zdrowia będzie zainteresowane wdrożeniem podobnego programu w innych szpitalach w Polsce. – Być może za nami pójdą inni, bo to krok w dobrym kierunku – ocenia prof. Chazan.

    Dyrektor szpitala nie ukrywa, że badania mogą podnieść atrakcyjność jego placówki. – Musimy przygotować się na większą liczbę pacjentek – mówi prof. Chazan.

    Poszukają chorób we krwii noworodków

    • We wloszech w kazdym szpitalu i prywatnym i panstwowym robie w drugiej dobie noworotkom badania na choroby metaboliczne. Pobieraja krew z piety.
      Myslelam ze w Polsce tez tak jest.

      • Zamieszczone przez sole
        We wloszech w kazdym szpitalu i prywatnym i panstwowym robie w drugiej dobie noworotkom badania na choroby metaboliczne. Pobieraja krew z piety.
        Myslelam ze w Polsce tez tak jest.

        Z pięty jak dotąd pobierali pod kątem fenyloketonurii.
        Ten na Madalińskiego chce badać pod kątem kilkudziesięciu chorób…

        • bardzo jestem ciekawa jakie to maja być choroby i jak ma wyglądać test… Ot, zawodowa ciekawość.

          • Zamieszczone przez sole
            We wloszech w kazdym szpitalu i prywatnym i panstwowym robie w drugiej dobie noworotkom badania na choroby metaboliczne. Pobieraja krew z piety.
            Myslelam ze w Polsce tez tak jest.

            Z tego co pamiętam u nas u wszystkich noworodków badania w kierunku fenyloketonurii i niedoczynności tarczycy, w kilku województwach dodatkowo w kierunku mukowiscydozy

            • Zamieszczone przez kas
              bardzo jestem ciekawa jakie to maja być choroby i jak ma wyglądać test… Ot, zawodowa ciekawość.

              tiaaaaaa

              • Zamieszczone przez EwkaM
                tiaaaaaa

                Już prawie wiem. Wydrukowałam sobie publikacje – poczytam i wyrobię sobie zdanie :).

                  Znasz odpowiedź na pytanie: Ciekawy artukuł

                  Dodaj komentarz

                  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                  Logo