Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Wczoraj przyszła do mnie koleżanka poprosić mnie o to, abym została chrzestną jej córeczki. Oczywiście się zgodziłam. Kiedyś słyszałam o jakiś chorych zabobonach, że ciężarna nie powinna trzymać dziecka do chrztu, bo to przynosi nieszczęście. W szczególności dziecku przyszłej mamy. O tym samym usłyszałam wczoraj od mojej mamy. Mama podała mi nawet przykład ciotki, która była chrzestną będąc w ciąży. Gdy jej syn się urodził, ciężko zachorował. Mojej koleżance nie przeszkadza to że będę trzymać jej dziecko będąc w ciąży, bo ona w żadne zabobony nie wieży.

Chrzest będzie w maju, więc będę dopiero w 5 miesiącu ciąży. Chyba nie będę jeszcze bardzo gruba?! A co Wy o tym sądzicie: czy ciężarna może być chrzestną?

12 odpowiedzi na pytanie: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

caillou Dodane ponad rok temu,

Re: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Tez to “przerabialiśmy” w naszej rodzinie, gdy będąc w ciąży miałam być chrzestną mojej bratanicy. Najlepsze było to, że o tym, czy chrzestna może być w ciąży dyskutowały główne osoby głęboko wierzące i praktykujące. Tymczasem zabobony z wiarą katolicką nie mają nic wspólnego. Jedna z kobiet podczas spowiedzi spytała księdza, czy w ciąży można być chrzestną. Omal jej z konfesjonału nie wyrzucił za to, że wierzy w takie bzdury. Oczywiście przykłady sypały się jak z rękawa, a wszystkie przekupy dodawały, że “strzeżonego Pan Bóg strzeże”.

Dodam, że zarówno mój synek, jak i bratanica cieszą się doskonałym zdrowiem.

13aga Dodane ponad rok temu,

Re: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Ja nie jestem przesądna, ale też słyszałam o tym, że nie powinno się być chrzestną w ciąży. Gdyby to było moje dziecko, niestety ale bym odmówiła albo spytała, czy jest możliwość przesunięcia chrztu. Tak było w mojej rodzinie: ciotka specjalnie czekała, aż moja mama urodzi. Czy Ty powinnaś być matką chrzestną w ciąży? Cóż, zrobisz, jak uważasz!

koyaga Dodane ponad rok temu,

Re: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Ja nic na ten temat nie wiem i pytanie czy chrzestna może być w ciąży wydaje mi się bezsensowne. Te zabobony uprzykrzają nam tylko życie: nie rób tego, nie rób tamtego. Dziecku się nie odmawia. Na twoim miejscu nie przejmowałabym się zbytnio tym, co mówią inni. To zaszczyt “podawać” dziecko. Poza tym nie musisz wcale trzymać dziecka na mszy – są od tego rodzice. W 5 miesiącu ciąży będziesz czuła się dobrze i brzuszek też nie powinien być bardzo duży.

Dodane ponad rok temu,

Re: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Moja mama poprosiła swoją przyjaciółkę w ciąży o to samo. Tamta się zgodziła być chrzestną w ciąży i podała mnie do chrztu. To był 5 miesiąc ciąży. 2 tygodnie po chrzcinach wylądowała w szpitalu i została tam już do końca ciąży. Moja mama do tej pory sobie pluje w brodę, że ją poprosiła…

Niby zabobon, ale…

Moja kuzynka czeka na mnie aż urodzę. Nie zgodziłam się być chrzestną w ciąży.

anne Dodane ponad rok temu,

Re: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Niedawno byłam postawiona przed takim samym dylematem: czy kobieta w ciąży może być chrzestną? Pod dyskretnym naciskiem wszystkich wokół w końcu odmówiłam. Zgodziłam się być chrzestną, gdy jeszcze nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Bliscy mówili mi, że to niedobrze i dla maluszka mojego i tego drugiego, dlatego postanowiłam odmówić.

U mnie to trochę jeszcze inny problem, bo nie mam ślubu (dopiero w maju, a brzuszek już rośnie).

Może najlepiej spytaj księdza, czy można być chrzestną w ciąży?

magdzik Dodane ponad rok temu,

Re: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Jestem podobnego zdania! Ja nie wierzę w żadne zabobony. Owszem trzymanie dziecka może być uciążliwe dla kobiety w ciąży, bo to ciężar, lecz może trzymać je ojciec chrzestny! Inne przeciwwskazania nie przychodzą mi do głowy.

carmella Dodane ponad rok temu,

Re: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Szczerze mówiąc pierwsze słyszę o takim zabobonie.

magdalenammm Dodane ponad rok temu,

Re: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Moja kuzynka poprosiła mnie o trzymanie do Chrztu swojego synka. Nie miałam nic przeciwko temu (to było gdy byłam już w piątym miesiącu ciąży). Jednak po kilku dniach zadzwoniła do mnie i powiedziała, że usłyszała o tym przesądzie od teściowej i innych jej znajomych i nie chcąc narażać swojego i mojego dziecka zdecydowali się przełożyć chrzest na później, gdy ja już urodzę.

Bardzo mnie to zaskoczyło, bo osobiście nie wierzę w przesądy, ale jeśli taka jest ich decyzja, to w porządku.

Co najśmieszniejsze (dla mnie) to fakt, że gdy poszła zapytać księdza o to czy powinna w to wierzyć, to on to potwierdził.
A wydawałoby się, że żyjemy w XXI wieku i kto jak kto, ale księża przede wszystkim powinni tępić takie zabobony…

arvena Dodane ponad rok temu,

Re: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Ja będę matką chrzestną w ciąży, najprawdopodobniej w maju! Zgodziłam się jeszcze przed ciążą i nie mam zamiaru odmawiać! To taki sam przesąd jak to, że nie powinno się nosić łańcuszków i takie tam bzdury!

Nie wierzmy w to, że dla Pana Boga to jakaś ujma, że ciężarna podaje dziecko do chrztu i że to jakiś grzech, by za niego karać. Przecież to chore i uwłaczające! Ale każdy robi, jak chce i ma do tego prawo!

dorota27 Dodane ponad rok temu,

Re: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Zabobony i nic więcej! A jeśli już wierzysz w takie rzeczy, to zastanów się, czy nie zrobisz tym większej przykrości swojej koleżance, jeżeli jej odmówisz?

lea Dodane ponad rok temu,

Re: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Jasne… A moje dziecko było dwa razy okręcone pępowiną i miało na niej supeł, bo siedziałam blisko kabla… haha

Angel2020-05-18 13:31:49

Przesad jest też taki: Nie można odmawiać ochrzczenia dziecka, bo to wróży dziecku trudne i pełne niepowodzeń życie. Jak wierzyć to we wszystkie więc nie odmawiaj

Znasz odpowiedź na pytanie: Czy ciężarna może być matką chrzestną?

Dodaj komentarz

Mam z dzieckiem taki problem
Ulewanie u niemowlaka po jedzeniu
Mam problem! Mój 11-tygodniowy synek pije tylko pierś. Średnio co 3 godziny w dzień i co 4 w nocy. Lecz... często ulewa po jedzeniu, a nawet zdarza się nieco później.
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Czopki glicerynowe dla niemowląt: ile czekać?
Po jakim czasie działa czopek glicerynowy? Może stosowałyście czopki glicerynowe dla niemowląt? Muszę synowi wyczyścić brzuszek przed cystografią (takie zalecenie lekarza) i nie wiem ile czasu wcześniej zaaplikować ten czopek.
Czytaj dalej