Dianoza alergii cz.2

Objawy i rozpoznanie alergii.
Alergie dają tak niespecyficzne objawy, że często bywają one mylone innymi chorobami. Warto wiedzieć, że uczulenie na dany produkt czy pyłki może dawać objawy :
– skórne(głównie zmiany w obrębie uszu, twarzy, zgięć podkolanowych i łokciowych) : ciemieniucha u małych dzieci, kaszka(czyli maleńkie krosteczki w kolorze skóry występujące często na przedramieniach), nawracający łupież, pokrzywka (czyli swędzące „ bąble”) czy liszaj grudkowy (swędzące wykwity grudkowe),
– ze strony układu pokarmowego :wymioty, biegunki lub zaparcia, kolki jelitowe,
– ze strony układu oddechowego : sapka u dzieci, uporczywy kaszel, chrząkanie, nawracające zapalenia płuc czy oskrzeli, nieżyt nosa lub obrzęk jego śluzówki,
– inne : wysoka gorączka po spożyciu alergenu, brak apetytu czy nadmierne pobudzenie.
Należy pamiętać o tym, że nie tylko pożywienie czy pyłki mogą nas uczulać. Zdarzają się osoby, którym szkodzi słońce, metale(np. nikiel czy srebro) czy leki (głównie uczulają barwniki i konserwanty zawarte w syropach, nawet tych histaminowych).
Diagnoza
Przed wizytą u alergologa powinniśmy wykonać szereg badań, które wykluczą inne choroby. Zazwyczaj lekarze żądają przed wizytą jedynie podstawowych badań (morfologia krwi), jednak aby mieć 100% pewność, że my lub nasze dziecko cierpimy na alergię, warto pokusić się o dodatkowe badania. Morfologia z rozmazem (sprawdza się liczbę granulocytów kwasochłonnych, eozynofilów, które mogą świadczyć nie tylko o alergii, ale także o obecności pasożytów, chorobach nerek czy nawet białaczce), wymaz z gardła, badanie w kierunku pasożytów, antygen lamblii, badanie mykologiczne kału, cytologia nosa (w przypadku chronicznego kataru) oraz RTG płuc (w przypadku uporczywego kaszlu, także u dzieci) z pewnością ułatwią lekarzowi rozpoznanie alergii, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Ewentualną decyzję o leczeniu alergolog podejmuje na podstawie wykonanych, dodatnich testów skórnych oraz dodatnim poziomie IgE. Najważniejszy dla każdego lekarza jest jednak wywiad. – Nawet jeżeli testy skórne wychodzą negatywnie, a pacjent ma obciążenia genetyczne (rodzice także są alergikami), ewidentne objawy alergii po zjedzeniu danego produktu lub wystawieniu się na działanie konkretnego alergenu (np. chroniczny katar o tej samej porze roku lub wysypka skórna po sprzątaniu) uznaję go za alergika i leczę jak alergika – mówi dr hab. n. med. Joanna Domagała-Kulawik. Zdarzają się bowiem przypadki alergii „IgE niezależnej”, która daje objawy opóźnione (katar, wysypki czy napady astmy mogą pojawić się nawet po 24 godzinach). Ten typ alergii jest niezwykle trudny do zdiagnozowania, bowiem często nie wykazują jej ani testy skórne ani z surowicy krwi.
Niekonwencjonalne metody
Biorezonans (ok.100zł) czy wizyta u dobrego irydiologa (ok.50zł) może okazać się pomocna w diagnozowaniu alergii. Co prawda medycyna nie uznaje wyników tych badań, ale liczy się efekt, który można porównać z testami skórnymi czy własną obserwacją. O ile biorezonans jest metodą dyskusyjną (przed przystąpieniem do badania lekarz zwykle wypytuje pacjenta o dolegliwości) o tyle doświadczony irydiolog na podstawie samego badania siatkówki oka (bez wcześniejszego wywiadu) jest w stanie wykryć duże alergeny (np. białko mleka czy gluten). Pomocną, w szukaniu szkodliwych substancji może okazać się także dieta grup krwi, z pomocą której można wykluczyć podejrzane produkty. Warto sięgnąć po te niekonwencjonalne metody, zwłaszcza w sytuacji, kiedy tradycyjne badania zawodzą, a wykonanie testów z surowicy przekracza nasze możliwości finansowe. Jeżeli wyniki testów alergicznych są w normie, a my nadal odczuwamy pewne objawy po zjedzeniu konkretnych pokarmów, może okazać się, że przyczyną naszych dolegliwości jest nietolerancja pokarmowa. W tym przypadku pełną diagnozę może postawić wyłącznie lekarz, po wykluczeniu innych chorób przewodu pokarmowego.

Julka i mój trzylatek

9 odpowiedzi na pytanie: Dianoza alergii cz.2

izys Dodane ponad rok temu,

Re: Dianoza alergii cz.2

A czy irydiolog bada też małe dzieci?

dlaczego bad. biorezonansem nie jest zupełnie wiarygodne?

Mikołajuś-2l, Olina-10l

pluto Dodane ponad rok temu,

Re: Dianoza alergii cz.2

Tak, ja byłam z Lolkiem u irydiologa pierwszy raz, ponad rok temu. Bada nawet noworodki. Wszystko po prostu zalezy od dziecka. Czy usiedzi w miejscu.
A biorezonans dlatego niewiarygodny, bo przed badaniem musisz wypełnić ankietę medyczną, w której dośc szczegółowo opisujesz problem z jakim przychodzisz. Co nie znaczy, że sie coś nie sprawdzi.

Julka i mój trzylatek

vieta Dodane ponad rok temu,

Re: Dianoza alergii cz.2

a byłaś u irydologa?

Wiola&Julcia 26.04.2001

pluto Dodane ponad rok temu,

Re: Dianoza alergii cz.2

Tak. To on, a właściwie Ona wskazała na nietolerancję mleka, uczulenie na grzyby i pleśnie i na kandydozę. Wcześniej o tej chorobie nawet nie słyszałam.

Julka i mój trzylatek

vieta Dodane ponad rok temu,

Re: Dianoza alergii cz.2

ahia, a wiesz co przeczytałam w necie? że dzieciom do lat 6 nie wykonuje sie tgeo badania bo mają jeszccze nie ukończony rozwój siatkówki..i nic już z tego nie rozumiem – a chciałam iść z Julką

byłaś ze sobą?
ja byłam wyszła mi masa “niedociągnięć”

Wiola&Julcia 26.04.2001

pluto Dodane ponad rok temu,

Re: Dianoza alergii cz.2

Byłam także z sobą. I była chyba cała moja Rodzinka. Właściwie my jedźimimy do Niej regularnie.
Byłam też u innych irydiologów, w Krakowie i w Kołobrzegu, jak była na wakacjach. Beznadzieja. Mam wrażenie, że oni strzelali, co nam dolega, poza tym wypytywali się o różne rzeczy.
Ta Pani z Myslenic nie pyta o nic. Po prostu siadzasz na krzesełku a Ona sprawdza oko. Jeste rewelacyjna.

Julka i mój trzylatek

vieta Dodane ponad rok temu,

Re: Dianoza alergii cz.2

Ja też byłam w Gorzowie u irydologa.
Pytał się na samym początku o operacje i dolegliwości.
Powiedziałam, że nie miałam operacji i nie mam dolegliwości – oczywiście to mija się z prawdą, nie powiedziałam mu bo wolałam by sam mówił.

I co najlepsze? że to co usłyszałam to częściowo były trafne diagnozy, a reszta trochę mnie zaskoczyła.
Nie mniej jednak mam trochę tyhc schorzeń..chyba nwet za dużo..brrr

Wiola&Julcia 26.04.2001

pluto Dodane ponad rok temu,

Re: Dianoza alergii cz.2

Mam nadzieje, że to nic powaznego ?

Julka i mój trzylatek

vieta Dodane ponad rok temu,

Re: Dianoza alergii cz.2

napiszę na priva

Wiola&Julcia 26.04.2001

Znasz odpowiedź na pytanie: Dianoza alergii cz.2

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
wózek
Witam wszystkie mamy:) Mam pytanie odnosnie wózka. Chodzi mi konkretnie o to czy mozecie mi jakis polecić? Czego mam sie wystrzegac przy kupowaniu? Na co mam zwrócić szczególna uwagę? Za
Czytaj dalej
A-psik: moje dziecko jest uczulone…
testy alergiczne
Testy skórne. Są najpopularniejszą i najtańszą metodą diagnozowania poszczególnych alergenów. Jeżeli lekarz podejrzewa alergię, z pewnością zleci ich bezpłatne wykonanie. Na plecach lub przedramieniach nanosi się kroplę poszczególnych alergenów oraz histaminę,
Czytaj dalej