Dzieci z niedotlenieniem

Mój synek urodził się z obkawmi niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Miał węzeł na pępowinie. Dostał tylko 4 punkty w skali Apgar tuż po urodzeniu. Czy ktoś z Was może polecić mi jakieś książki lub strony internetowe, gdzie będę mogła znależć informacje dotyczące mogących ewentualnie wystąpić powikłań? Może ktoś ma takie dziecko? Jak narazi ewszsytko jest OK, rozwija się normalnie, ale powiem szczerze spędza mi to sen z powiek, bo tak naprawdę nie wiem czego mogę się spodziewać i jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia jakichś schorzeń. Bardzo proszę o Wasze wskazówki. Dziękuję i pozdrawiam!!!

5 odpowiedzi na pytanie: Dzieci z niedotlenieniem

 1. Re: Dzieci z niedotlenieniem

  zobacz wiadomość ELS na” Mam z dzieckiem taki problem…”
  – obecnie na drugiej stronie.

  Rudasek i Mikołajek 16.08.2003

  • Re: Dzieci z niedotlenieniem

   Napewno bedzie wszystko dobrze, to bardzo dobry znak ze nic sie nie dzieje. Moze poszukaj przez wyszukiwarke (np. niedotlenienie plod lub porod) moze znajdziesz cos.

   Jola i Adrianek (3 latka)

   • Re: Dzieci z niedotlenieniem

    Twoje dziecko powinno miec wykonane usg główki.
    U nas było niedotlenienie podczas porodu i spadki tętna już przed porodem – mimo, ze leżałam na patologi!!!
    Przy badaniu usg wyszedł wylew.
    Ale pewnie nie zawsze tak musi być, dlatego warto sprawdzić i upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

    Neurolog mi mówiła, że często dowiadują się przez przypadek, ze były jakieś problemy przy porodzie…tak jak u nas. Dzieci rozwijają się prawidłowo i nic się złego nie dzieje.

    Beata&Patryk(03.03.03) [Zobacz stronę]

    • Re: Dzieci z niedotlenieniem

     A ja Ci polecę ksiązkę p. dr. Banaszek pt.”Rozwój niemowląt i jego zaburzenia a rehabilitacja metodą Vojty.” To świetna neurolog dziecięcy. Jest bardzo wymagająca jeżeli chodzi o rozwój ale potrafi to świetnie wytłumaczyć.
     Wiem, że ta książka jest dostępna w księgarniach internetowych.
     Uważam, że powinniście zrobić usg główki. Na podst. tego badania można dużo wywnioskować o rozwoju dziecka nawet póżniejszym. Można przewidzieć ewentualne problemy dziecka w szkole ( czytanie, rozumienie tekstu ). Wszystko zależy jaka cześć mózgu i w jakim stopniu została niedoltleniona.
     To bardzo fajnie, że maluszek rozwija się prawidłowo, ale niektóre rzeczy mogą dopiero się pojawić ( jak układa rece leżąc na brzuszku, jak raczkuje, jak zaczyna stawiać stopy ). Nie tylko ważne jest kiedy dziecko zaczyna zdobywać nowe umiejętnosci, ale jak to robi technicznie ( jak są ułozone barki, jak wygląda kregosłup itp.)
     Naprawdę bardzo pomocna książka. Przenajmniej dla mnie taką się okazała.
     Życzymy zdrówka i dużo radości.

     • Re: Dzieci z niedotlenieniem

      Moje dziecko również urodziło się z niedotlenieniem. Przyczyną jednak nie był węzeł czy owinięcie pepowiną a poród po terminie i zielone wody. W wyniku niedotlenienia w 1 -wszej dobie mała dostała wybroczyn na skórze i przez 4 doby miała podawane antybiotyki. Teraz ma 8 miesięcy i rozwija się jak najbardziej prawidłowo. W wieku 5,5 miesiąca sama siedziała, 6,5 sama siadała, od 3 tygodni raczkuje, teraz przemieszcza się na nóżkach przy meblach. Przed wypisem do domu miała wykonane USG główki, które nic nie wykazało. U nas USG robia wszystkim dzieciom, bez USG nie wypisuja do domu.
      Nie ma się czym martwić. Obserwuj malucha.

      Monika i Wiktoria (18. 01. 2003)

      Znasz odpowiedź na pytanie: Dzieci z niedotlenieniem

      Dodaj komentarz

      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo