IV Dzień Dziecka Utraconego 15-10-08

Od 2004 roku dzięki inicjatywie Dlaczego – Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych – 15 października obchodzony jest w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. Dzień ten ma przypominać o problemach rodziców po stracie, które na co dzień są tematem tabu. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych na każdym etapie życia i z jakiegokolwiek powodu.

W tym dniu w całej Polsce organizowane są imprezy, spotkania. Niektórzy zakładają niebiesko-różowe wstążeczki, inni bransoletki, a jeszcze inni zapalają znicze na grobach dziecięcych. Tradycją także stało się organizowanie Mszy Św. odprawianych w intencji rodziców zmarłych dzieci.

Strata dziecka dla rodziców jest wielką tragedią – niezależnie od tego, czy dziecko miało kilka lat, miesięcy, dni bądź zmarło przed narodzeniem. Dzieci giną w wypadkach, umierają z powodu nieuleczalnych chorób, czy wreszcie – często z nieznanych przyczyn – z powodu wcześniactwa, jeszcze przed narodzeniem lub niedługo po.

Rodzice po śmierci dziecka spotykają się z reakcjami społecznego ostracyzmu i rozmaitymi formami osądzania. Następstwem każdego tragicznego wypadku jest szukanie winnych. W przypadku śmierci dziecka za winnych są przeważnie uznani rodzice, podczas gdy w rzeczywistości dochodzi do tragicznego zbiegu okoliczności. W przypadku poronienia czy śmierci okołoporodowej społeczny stereotyp oskarża najczęściej matkę, która „nie dbała o siebie będąc w ciąży”.

Innym problemem rodziców po stracie jest odmawianie im prawa do żałoby. Mimo tego, że psycholodzy uważają, że niedokończona żałoba blokuje uczucia na wiele lat i źle wpływa na stosunek do kolejnych dzieci – rozpacz po zmarłym dziecku jest bardzo źle postrzegana przez otoczenie. Szczególnie dotyczy to poronień i śmierci okołoporodowych, w przypadku których żałoba jest postrzegana jako dziwactwo i zaburzenie psychiczne.

Należy również zwrócić uwagę na wciąż niewielką znajomość problemu rodziców po stracie dziecka w środowiskach, które mogłoby tym rodzicom najbardziej pomóc. Chodzi o lekarzy, psychologów oraz osoby duchowne. Strata dziecka jest dla nich wciąż zbyt trudnym problemem, rzadko poruszanym w trakcie nauki, badań, studiów itp. Lekarze i psycholodzy wciąż nie mają wystarczającego doświadczenia w postępowaniu z pacjentami w przypadku straty, natomiast dla księży poronienie to „skutek wcześniej dokonanej aborcji”.

Podaje zainteresowanym godziny mszy św. w kościołach w Polsce.

Warszawa. 15.10 godz. 18:30, kościół p.w. Św. Jana z Dukli OO.Bernardynów ul. ul. Czerniakowska 2/4

Bydgoszcz Kościół św. Jadwigi (ul. Wojska Polskiego) 15.10, godz. 18.30

Bielsko-Biała Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, ul. Wyzwolenia 336 11.10 godz. 17.15

Elbląg Katedra św. Mikołaja 19.10 godz. 13.00

Gdynia OO. Jezuici, ul. Tatrzańska 35 19.10 godz. 15.30

Jastrzębia Góra OO. Jezuici, ul. Piastowska 14 15.10 godz. 17.00

Leśniów k. Częstochowy Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, ul. Leśniowska 99, Żarki 12.10 godz. 16.30

Poznań OO. Dominikanie , ul. Kościuszki 99, wejście od ul. Niepodległości 15.10 godz. 17.00

Radom kościół p.w. Świętej Rodziny, ul. Kelles-Krauza 19 15.10 godz. 18.00

Szczecin OO. Dominikanie, Pl. Katynia 1 15.10 godz. 18.00

Świdnica os. Zarzecze 19.10 godz. 13.00

Warszawa kościół św. Jacka, ul. Freta, OO. Dominikanie 19.10 godz. 18

Warszawa (Ochota) kościół Opatrzności Bożej, ul. Dickensa 5, 15.10 godz.19.00 (Msza w czasie której modlitwa za zmarłe dzieci oraz ich rodziców będzie jedną z intencji)

Warszawa kościół O. Dominikanów ul. Dominikańska 1 07.11 godz. 19.30

W Szczecinie odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika o którym mowa w innym poście.
Uroczystość odsłonięcia pomnika odbędzie się w sobotę 11 pażdziernika godz. 13.00 na cmentarzu centralnym w Szczecinie. Pomnik stanie na kwaterze 80f (od bramy III Salezjańskiej Aleją Zachodnią). Sponsorem pomnika jest Międzynarodowy Klub Rotary

Znasz odpowiedź na pytanie: IV Dzień Dziecka Utraconego 15-10-08

Dodaj komentarz

Wiek przedszkolny
A propos 6 latkow w pierwszej klasie
tak sobie sledze te wszystkie newsy na ten temat, choc ja nieco z boku bo za granica, wiec z nieco wiekszym komfortem psychicznym niejako poddaje sie rzeczywistosci i robie tak,
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
kalendarz...
macie takie dziwne rzeczy których chciałybyście się nauczyć albo zrobić w życiu? albo które już udało wam się osiągnąć? albo coś co was napawa szczególną dumą? chciałabym jeszcze skoczyć na bungee zrobić do
Czytaj dalej