Konflikt w grupach głównych: Co to jest konflikt grupy krwi?

Tyle się słyszy o konflikcie serologicznym, czyli rh- i rh+. A czy wiecie coś o konflikcie w grupach głównych? Ja mam grupę krwi 0Rh+, a mój mąż ARh+ i u nas taki właśnie konflikt istnieje (konflikt grup krwi 0 i a). Tak łopatologicznie: chodzi o to, że po urodzeniu u dzieciątka grupa krwi sie kształtuje. Nasza córeczka miała A, ale w 3 dobie zaczęło się coś dziać – tak jakby moja grupa 0 zwalczała jej A. Jak dziecko “walczy”, to nasila się żółtaczka. Jeśli jest ona za duża i naświetlanie nie pomaga, robiona jest transfuzja. Czemu o tym piszę? Bo niestety sami rodzice muszą się zatroszczyć o to, by dzieciatku zbadali grupę krwi po urodzeniu. Ja rodzilam na Karowej i szpital polecam, ale sama naciskałam pediatrę, by zrobić badania. Codziennie się dopytywalam o żółtaczkę. Mówiłam, że się nasila i pytałam, czy nie trzeba zacząć działać. Córeczka transfuzji nie miała, ale dziękuję szwagierce, że mnie w porę uświadomiła. Jej córcia miała transfuzję przez konflikt w grupach głównych. Rodzice się nadenerwowali. Na szczęście dobrze się wszystko u nich skończyło.
Tylko dlaczego my rodzice mamy wiedzieć aż tyle? Od czego są lekarze?

7 odpowiedzi na pytanie: Konflikt w grupach głównych: Co to jest konflikt grupy krwi?

maaike Dodane ponad rok temu,

Re: Konflikt serologiczny w grupach głównych

Nigdy o tym nie słyszałam. Teraz jednak jak to czytam, to by sie zgadzało. Ja mam Brh+, a mój mąż ORh+. Nasz synek po urodzeniu miał straszną żółtaczkę, ale obyło się bez transfuzji. Do około 2 tygodnia po urodzeniu było z nim bardzo źle. Potem się wszystko nagle poprawiło i od tej pory nie miałam z nim żadnych kłopotów. Tak więc mogłoby się zgadzać, ale ja o tym jeszcze nigdy nie słyszałam.

agatakalina Dodane ponad rok temu,

Re: Konflikt grup krwi 0 i a

Powód żółtaczki był raczej inny. Konflikt byłby, gdyby dzieko miało grupę A lub AB (co w Twoim przpadku jest niemożliwe).

marti1 Dodane ponad rok temu,

Re: Konflikt grup krwi, a poronienie?

Madeline,

Ja mam identyczną sytuację! Ja mam grupę krwi 0 RH+, a mój mąż A rh+.
Czy mogłam przez to poronić? Ciąża obumarła w 12 tygodniu.
Teraz staram się znowu. Czy mogę coś zrobić, jak już zajdę w ciążę? Coś zbadać?

Będę wdzięczna za radę!

madeline Dodane ponad rok temu,

Re: Konflikt grup głównych a żółtaczka

O ile mi wiadomo, konfilkt w grupach jest tylko wtedy, gdy mama ma grupę krwi 0, a tata A lub B. Nie mniej jednak zapytaj lekarza. A żółtaczka mogła się nasilać również z innego powodu. Na przykład mojej córci podali mleko modyfikowane Bebilon, a miała alergię na nabiał, tak jak ja. To spowodowało, że zasnęła na 14 godzin, a jak się tylko najadła troszkę cyca, to na kolejne 10 godzin. Bardzo spadła na wadze i stąd taka silna żółtaczka akurat u niej. Też było bardzo źle. Walczyłyśmy o życie. Na szczęście u nas także dobrze się skończyło.

agatakalina Dodane ponad rok temu,

Re: Konflikt w grupach głównych!

Z tego co mi wiadomo, to konflikt w grupach głównych może wystąpić w następujących przypadkach:
matka grupa 0; dziecko A lub B
matka grupa B; dziecko A lub AB
matka grupa A; dziecko B lub AB
matka grupa AB – konflikt nie występuje
Ten konflikt ujawnia się dopiero po porodzie, więc chyba nie ma wpływu na przebieg ciąży. Warto jednak zapytać lekarza.

madeline Dodane ponad rok temu,

Re: Konflikt grupy krwi

Marti,
wydaje mi się, że konflikt nie mógł być przyczyną poronienia. Czytałam o tym sporo w swoim czasie i z tego co wiem nie można nic zrobić ani przed zajściem w ciążę, ani też w czasie tych 9 miesięcy. Należy tylko bacznie obserwować maluszka. Sprawę nagłaśniam, bo w wielu szpitalach lekarze czekają aż dziecko zacznie zwalczać żółtaczkę. Twierdzą, że to zmiana fizjologiczna. I to Mamy muszą z reguły interweniować. Nasz córka bardzo spadła na wadze. Po 3 tygodniach wróciłyśmy do szpitala, bo wciąż była poniżej wagi urodzeniowej. Myślę, że to przez długo trwającą żółtaczkę. Ciesze się, że nie zrobili jej transfuzji. Sama sobie poradziła, a mnie to kosztowało wiele stresu i niestety utratę pokarmu. Miałam go niewiele. Do 4 miesiąca dzielnie walczyłam, ale potem spasowałam.

Marti, najlepiej zapytaj lekarza przy okazji kolejnej wizyty. Według mnie jednak nie to było przyczyną poronienia. A o zdrowie maluszka z tego pwoodu sie nie bój. Zdaj się tylko na dobrych lekarzy, czyli wybierz szpital z dobrym zapleczem pediatrycznym.
Trzymam za Ciebie kciuki!

On i ona Arh+ a konflikt Dodane ponad rok temu,

Ja Arh plus, ojciec dziecka tak samo, a konflikt jest. Trzeba robić co 3 tygodnie miana przeciwciał i usg dopplerowskie tętnic mózgu dziecka.

Znasz odpowiedź na pytanie: Konflikt w grupach głównych: Co to jest konflikt grupy krwi?

Dodaj komentarz

Mam z dzieckiem taki problem
Ukruszony ząb mleczny u rocznego dziecka - co robić?
Moja prawie roczna córeczka ukruszyła sobie dzisiaj trochę górną dwójkę. Nie jest to bardzo duży ubytek. Ja go widzę, ale ktoś obcy raczej by nie zauważył. Co się robi w
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
Co zrobić, żeby szybciej urodzić?
Proszę o rady: co robić żeby urodzić? Mój termin minął wczoraj, a nie zanosi się na to, żeby poród miał nastąpić w najbliższym czasie. Nie mam skurczy ani nic innego,
Czytaj dalej