Kości czaszki nad uszkami

Wydaje mi się, że u Weroniki są one za duże i okropnie mnie to niepokoi. Byłam z tym u pediatry, która stwierdziła, ze to jest dziedziczone genetycznie i widocznie ktoś w rodzinie też tak miał. Ale mnie się wydaje, że jej te kości gwałtownie urosły w ciągu tygodnia i są zbyt wystające nad uszkami. Co mam z tym zrobić, zaufać lekarce, czy mojej intuicji i jakoś to badać? Jak? Gdzie powinnam z nią iść?

Pozdrawiam!

7 odpowiedzi na pytanie: Kości czaszki nad uszkami

gacka Dodane ponad rok temu,

Re: Kości czaszki nad uszkami

A dajesz wit D3? Nie ma mała oznak krzywiczych?

Gacka i Julka 01.03.2004

kamuszka Dodane ponad rok temu,

Re: Kości czaszki nad uszkami

Nie daję d3, bo mi pediatra kazała nie dawać, ciemiączko się bardzo szybko zarasta. A od niedawania d3 może być cos takiego? Boże, napisz cokolwiek, bo umrę z niepokoju, zaglądam tu co 15 minut i nikt nie odpisywał 🙁 Mała nie ma oznak krzywicznych, tzn. chodzi Ci o nóżki? Pediatra nic nie zauważyła, ale to odstawienie całkowite d3 mnie zaniepokoiło 🙁

Pozdrawiam!

gacka Dodane ponad rok temu,

Re: Kości czaszki nad uszkami

Miałam dokładnie ten sam dylemat – szybko zarastające ciemiączko, słaby przyrost obwodu głowy i zakaz podawania wit. D3. Obawiałam się krzywicy (niedobór D3 może spowodować krzywicę), ale na szczęście nas to ominęło.
Zadałam Ci to pytanie ponieważ jedną z oznak krzywicy jest właśnie wystawanie kości czaszki (zazwyczaj na czole i w okolicy skroni i mówi się wówczas o rogach), ale z tego, co pamiętam takie objawy daje zaawansowana krzywica.
Do oznak wczesnej krzywicy poza szpotowatością i koślawością kolanek (to już raczej konsekwencja nieleczonej krzywicy) przede wszystkim zalicza się rozmiękanie kości czaszki (głównie potylicy), różaniec krzywiczy – po prostu wystające żebra, szczególnie w okolicy łuków dolnych, mówią też, że nadmierna potliwość dziecka.
Ale może Cię uspokoję, bo tak jak wcześniej Ci pisałam – miałam odstawić wit. D3 na okres letni, a ja to zrobiłam całorocznie. Julka praktycznie nie dostawała tej witaminy, a rozwija się prawidłowo, nie ma krzywicy, ciemię się zarosło, głowa rośnie, a jej obwód (raczej w dolnych granicach siatki) jest warunkowany genetycznie więc może u Twojej córeczki jest dokładnie to samo – proponuję zabawę w rodzinie – obmacywanie głów – i pewnie dojdziesz do wniosku, że mała po prostu odziedziczyła to po jakimś członku rodziny.

Gacka i Julka 01.03.2004

kamuszka Dodane ponad rok temu,

Re: Kości czaszki nad uszkami

Gacko, pewnie masz rację, ale jej te kości okropnie wystają nad samymi uszkami, takie jakby wypukłe walce, nie potrafię tego inaczej opisać. D3 nie podaję już od dłuższego czasu, ciemię bardzo szybko rośnie. Bardzo się martwię, może to już u mnie przerodziło się w obsesje i tylko mi się wydaje, że one są większe z dnia na dzień, buuuuu, może mogłabym jednak jakoś zbadać te kości, rany, mówię Ci, wariuję już.

Pozdrawiam!

gacka Dodane ponad rok temu,

Re: Kości czaszki nad uszkami

Hej – to ciemię szybko rośnie, czy szybko zarasta? To są dwie różne sprawy i mają różne podłoża.

W odpowiedzi na:


ciemię bardzo szybko rośnie.


Tu tak napisałaś, a wcześniej, że nie dajesz, bo szybko zarasta.
To, że ciemię jest małe naprawdę o niczym nie świadczy. Ono może być małe i na pierwszy rzut oka dla laika niewyczuwalne nawet, ale lekarz je wyczuje. Julka w wielku około 3 miesięcy miała bardzo malutkie ciemię i takie miała do 9 miesiąca. Potem zarosło.
Co do badania kości – jeśli się niepokoisz to zrób badania pod TU EDYTOWAłAM, BO WALNĘŁAM BYKA kątem gospodarki wapniowo – fosforanowej z krwi. To da jakiś obraz sytuacji i na pewno Cię uspokoi.
Znam ten niepokój – przerabiałam to przez cału okres zarastania ciemiączka i był okres, gdy maniacko mierzyłam Julce głowę – latałam za nią z miarą i sprawdzałam, czy rośnie. A co się działo jak wydawało mi się, że nic się nie zmienia?

Gacka i Julka 01.03.2004<img src=”/upload/21/26/_600950_n.jpg”>

Edited by gacka on 2006/07/28 23:23.

kamuszka Dodane ponad rok temu,

Re: Kości czaszki nad uszkami

Zarasta, przejęzyczyłam się, obwód główki ma 46 cm, więc chyba jest ok. Rany, już aż zmęczona jestem kiedy wstaję rano, bo nie mogę się wyspać :/

Pozdrawiam!

gacka Dodane ponad rok temu,

Re: Kości czaszki nad uszkami

W jakim wieku jest Twoja córcia? Julka ma 2 lata i 5 miesięcy i obwód głoy w granicach 50 cm więc raczej mały.
Tak jak Ci pisałam – to, że ciemiączko szybko zarasta nie musi naprawdę oznaczać nic złego, bo poza ciemieniem na czaszce dziecko ma także bardzo elastyczne szwy czaszkowe, które umożliwiają rozwój mózgu. Przyjmuje się, że ciemię przednie zarasta między 9 a 18 miesiącem życia więc jak widzisz rozbieżność jest bardzo duża. U nas było książkowo – tylne zarosło w 3 miesiącu, przednie w 9.
Co do wystających kości czaszki – myślę, że Twój lekarz ma rację i to po prostu jest warunkowane genetycznie, ale jeśli Ciebie to niepokoi i spędza sen z powiek to pobierz jej krew pod kątem gospodarki wapniowo – fosforanowej. Wówczas powinnaś mieć 100% pewność, że wszystko jest ok.
Nam już też sugerowano wizytę w przychodni metabolicznej, ale na szczęście obyło się bez badań.
I taka mała sugestia – postaraj się wyluzować, nie macaj główki małej przy każdej okazji, bo jej to nic nie da, a Tobie jedynie zaszkodzi – wiem, wiem – łatwo powiedzieć, ale postaraj się nabrać dystansu do tego, a po kilku dniach stwierdzisz, że te wystające kości u córeczki wcale nie są aż takie wielkie

Gacka i Julka 01.03.2004

Znasz odpowiedź na pytanie: Kości czaszki nad uszkami

Dodaj komentarz

Imiona dzieci
Antoś
Czy którejś z Was podoba się to imię? Czy nazwałybyście tak teraz swojego synka, gdybyście się go spodziewały? Bo nie podoba się ono nikomu z mojej rodziny, znajomi też sie
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
zagubiona książeczka zdrowia ?
Zagibiłam książeczkę zdrowia mojej córeczki. A tak właściwie to zostawiłam ją razem z legitymacją ubezpieczeniową w czerwcu u mojej mamy. A ponieważ mama mieszka 350 km ode mnie i miałyśmy
Czytaj dalej