Zatrudniłam niedawno opiekunkę do dziecka (syn ma 3 latka). Kobieta wydaje się odpowiedzialna, troskliwa i zaangażowana. Martwią mnie jednak wahania nastrojów syna (raz jest radosny, raz apatyczny, raz rozdrażniony, raz odstawia histerię i wybucha płaczem). Już wcześniej obserwowałam u niego podobne stany, ale nie w takich krótkich odstępach czasu. Moje dziecko się zmienia czy może niania ma na niego zły wpływ? Może powinnam to jakoś sprawdzić? Wiem, że ludzie montują minikamery (rozmowa z opiekunką nie zda się na wiele, bo kto się przyzna do swoich nagannych zachowań?). Koleżanka robiła coś podobnego (stąd pomysł w mojej głowie)… W dzisiejszych czasach, kiedy prywatne przedszkola uruchamiają monitoring on-line podobne praktyki, lecz domowe, są chyba często stosowane?
20 odpowiedzi na pytanie: Niania synka
a co chcesz nam polecić?
śmiało
bez krempacji
no wiesz… 🙂 🙂 🙂
ale dziewczyny jesteście okropne 😉
może jakaś super kamerka szpiegowska
Hehe, nie tylko ja jestem podejrzliwa jak widać… 😀
Ale co polecić, przepraszam? Nianię czy minikamerę:P? Nic nikomu polecać nie chcę. Pytam Was tylko o zdanie. Rozmawiałam z koleżankami z pracy i wiem, że niektóre tak robią. Ja, osobiście, mam pewne opory, dlatego chciałam pogadać na forum… Miałam nadzieję, że to Wy mnie przekonacie i rozwiejecie moje wątpliwości:) Ale widzę, że wolicie sobie z człowieka troszkę poszydzić:P…
bo ja taka jędza nieufna jestem
jak ktoś w pierwszym poście na forum pyta o opinię nt jakiegoś tam produktu to taka jędza mi się włącza
to co polecasz?
no dobra ale co chcesz od nas usłyszec?
że masz szpiegowac opiekunke albo że nie martw sie bedzie ok.
to ty najlepiej wiesz kogo zatrudniłaś,czyms ta osoba musiała wzbudzić twoje zaufanie że powierzyłas jej własne dziecko.
zreszta 3latek to nie niemowle i możesz po prostu w zabawie pytac jak sie bawi z “ciocią “?,co robi z “ciocią” itp….
możesz zapytac opiekunkę jak przy niej zachowuje się dziecko i jak reaguje np na ataki złości czy buntu…. moze to być reakcja na zmianę opieki czy bunt trzylatka….
A mnie się zdaje,że tym razem to raczej nie reklama.
kamerki możesz założyć jak czujesz że coś jest nie tak – widzisz po dziecku
tylko za parę złotych na tych kamerkach za dużo nie zobaczysz – jakość jest średnia.
To nie tak jak na filmach że kupujesz kamerkę kładziesz sobie byle gdzie, włączasz i jest okej.
Wiesz, współczuję Ci. Zostawienie dziecka z opiekunką to dla matki nie lada wyzwanie,jest to osoba jakby nie patrzeć obca. Jesteś teraz bardziej czujna, pewnie za bardzo, a wyobraźnia płata figle i się nakręcasz. Być może te miany w zachowaniu są wynikiem samego faktu zmian w jego życiu (został z opiekunką).A może nastąpiły by nawet jakbyś nadal Ty z nim była w domu bo wkracza w taki etap rozwoju. Tyle teoretycznie, natomiast zapewniam Cię, ze gdybym ja była w takiej sytuacji to na pewno nakręcałabym się,nie spała po nocach i myślała o założeniu kamerki. Niewiele pomogłam:roll:
A czemu?
😉
Przyczyną może być coś, czego na kamerach nie zobaczysz.
Przykład z życia: 3letnie dziecko miało opiekunkę przez rok, przez 3-4 godziny dziennie.
Zaczęło zachowywać się nerwowo, czasem agresywnie w towarzystwie rodziców i opiekunki.
No i okazało się, że przyczyna tkwiła m.in w tym, że pani opiekunka zabroniła dziecku mówić o tym, że pali papierosy na spacerach (rodzicom powiedziała, że nie pali).
Dziecko zaczęło bać się mówić w ogóle o opiekunce i spacerach, bo pani opiekunka karała dziecko za nieposłuszeństwo nie odzywaniem sie do dzieciaka przez na przykład 2 godziny, z obrażona miną, która to kara była dla dziecka nie do zniesienia.
Lęk przed taka karą z kolei powodował, że każde spotkanie z opiekunką było dla dziecka źródłem frustracji i dylematów.
Na koniec okazało się, że pani w ogóle nie rozumie, co w tym wszystkim niewłaściwego.
Najlepiej podpytywać dziecko, np. w czasie zabawy. 3latek sprytnie naprowadzony nieźle już zeznaje 😉
Owszem, pierwszy post, ale nie pytam w nim o opinię na temat produktu, lecz o opinię na temat pewnego zachowania (korzystania z danego produktu), a to chyba różnica, prawda??? Zresztą nie pytam z ciekawości, lecz z potrzeby (sama się zastanawiam czy nie zastosować, a ponieważ mam wątpliwości, pytam innych o zdanie, co w tym podejrzanego???)
Osobiście uważam, że korzystanie z minikamery w opisanej sytuacji nie jest do końca etyczne, ale może przynosić efekty (koleżanki z pracy są tego przykładem). Mogę podpytać opiekunkę, mogę podpytać synka, ale czy oby na pewno wystarczy mi pedagogiczno-psychologicznych zdolności, aby dobrze ich odpowiedzi zinterpretować i poskładać w całość???
A czy Wasi trzylatkowie miewali takie wahania nastrojów? Czy to normalne w tym wieku u dziecka??? Może rzeczywiście niepotrzebnie się martwię? I jeszcze Bogu ducha winną opiekunkę w to wplątuję???
Równie dobrze przyczyną może być coś, co na kamerach zobaczę (i wtedy się okaże co jest nie tak).
No właśnie! Ludzie są różni… Twoja opowieść nie podziałała uspokajająco, wręcz przeciwnie. To nie musi być przecież (w zachowaniu opiekunki) coś naprawdę złego, coś brutalnego, coś niegodziwego. Czasami wystarczy dziwy komentarz, dziwna mina, ukrywanie jakiegoś szczegółu (tak jak w przytoczonej opowieści) i w dziecku budzą się negatywne odczucia, niepokoje, lęki… Opisywana opiekunka, uważała, że wszystko jest OK!!! Tak więc rozmowa z nią nic by nie wykazała. A jak rodzice dziecka się o tym dowiedzieli??? Podpytali syna/córkę??? Mieli jakąś taktykę? Jak udało im się dojść do sedna sprawy?
Tak.
Po prostu wydaję mi się,że to pytanie jest szczere
Zośka, a może porozmawiaj “szczerze” z opiekunką? Co zauważyłaś innego w zachowaniu syna, co Cię martwi… wytłumacz, że jest to dla ciebie bardzo ciężka sytuacja i liczysz na jej współpracę. Bo jeśli zachowanie dziecka nie ulegnie poprawie bedziesz musiała znależć inne rozwiązanie opieki nad synem…
Zośka,a jak długo ta kobieta zajmuje się już synkiem? Czy zdążyła go poznać już na tyle że może zauważyć różnicę w zachowaniu?
Bo ja byłam opiekunką i jak tylko zauważałam coś niepokojącego w zachowaniu dziecka od razu mówiłam o tym rodzicom.
Zapytaj się niani czy zauważyła jakieś zmiany w zachowaniu i synka i zobaczysz co Ci powie.Ale w żaden sposób nie naprowadzaj jej,i nic nie sugeruj.
A moim zdaniem,jeśli syn wcześniej był z Tobą w domu to może tak odreagowywać rozstanie.
Znasz odpowiedź na pytanie: Niania synka