odszkodowanie

Mam pytanie dotyczące odszkodowania od firmy ubezpieczającej mieszkanie. Otóż w wakacje sąsiedzi zalali nam trochę łazienkę (tylko plamy na suficie). Ubezpieczyciel bez oglądania szkód wypłacił kasę (ok. 150 zł). Sąsiedzi musieli tylko podpisać oświadczenie, że rzeczywiście z ich winy powstała szkoda. Na tym sprawę załatwiono.
W ubiegłym miesiącu sytuacja powtórzyła się, ale my jesteśmy już ubezpieczeni w innej firmie. Byliśmy przekonani, że wszystko będzie załatwione tak, jak poprzednim razem. Ale sąsiad chciał sam pomalować nam ten sufit. Nie zgodziliśmy się na to, bo w końcu mieszkanie ubezpieczone, a poza tym akurat z tymi sąsiadami nie chcemy wchodzić w bliższe kontakty. Zgłosiliśmy zalanie do firmy, przyjechał koleś, zrobił fotki, po tygodniu powiadomiono nas, że przyznano odszkodowanie. Ok. 50 zł, na pewno na pomalowanie sufitu nie wystarczy, ale niech im będzie. A tu dzisiaj zaczepia mnie sąsiadka, że firma ubezpieczeniowa przysłała do nich pismo, w którym domaga się zwrotu pieniędzy, które nam przyznano w ramach odszkodowania (dodam, ze ta kasa jeszcze do nas nie wpłynęła). Sąsiadka oczywiście obrażona, bo sami chcieli malować, a my na nich firmy nasyłamy (tak to odebrała).
Czy firma ubezpieczeniowa ma prawo żądać od moich sąsiadów tych pieniędzy? W takim razie na co idzie składka, którą płacimy? Chciałam sąsiadce poradzić, żeby nie płacili (tym bardziej, że wiem, że im się nie przelewa), ale chcę się upewnić, że mam rację. Znacie się na takich sprawach? Możecie mi to jakoś wyjaśnić?

3 odpowiedzi na pytanie: odszkodowanie

morena Dodane ponad rok temu,

oczywiście, że ubezpieczyciel ma prawo żądać zwrotu wypłaconej Ci kwoty od osoby, która ze swej winy spowodowała szkodę – na tym polega idea ubezpieczenia – ubezpieczyciel wypłaca Ci w tym wypadku odszkodowanie i na niego przechodzi Twoje prawo żądania naprawienia szkody. Zobacz sobie art. 828 kodeksu cywilnego.

eliz Dodane ponad rok temu,

Dzięki. Ja jestem w tych tematach zielona. No i jeszcze poprzedni ubezpieczyciel mnie zmylił wypłacając za identyczną szkodę 3 razy wyższe odszkodowanie i nie zaczepiając sąsiadów.
Dzięki i pozdrawiam

grazyna-z Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez eliz:Dzięki. Ja jestem w tych tematach zielona. No i jeszcze poprzedni ubezpieczyciel mnie zmylił wypłacając za identyczną szkodę 3 razy wyższe odszkodowanie i nie zaczepiając sąsiadów.
Dzięki i pozdrawiam

Może poprzednio sąsiedzi byli ubezpieczeni i ich ubezpieczyciel pokrył szkode. Teraz widać mieszkania nie ubezpieczyli .

Znasz odpowiedź na pytanie: odszkodowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecam
kombinezon z carrefoura
ponoc prawdziwa zima dopiero nadejdzie hmmm - polecam wiec przesliczne kombinezony w carrefourze - kupilam pikny, rozowy, z rekawiczkami i butkami (takimi dopinanymi) za cale 25 zlotych. Jest na polarku,
Czytaj dalej
Leczenie niepłodności
Proszę o informacje na temat Kliniki w Lublinie na ul. Bocianiej
Bardzo proszę o inf na temat kliniki na ul. Bocianiej w Lublinie tj. czy diagnostyka i leczenie jest w pełni odpłatne czy może posiadają umowę z NFZ, z kim najlepiej
Czytaj dalej