Opóźniony rozwój mowy u 3latka.

Witam.
Jestem mamą dziewczynki, która pod koniec listopada skończy 3 latka. Nasz problem polega na tym, że córka baaardzo mało mówi- są to pojedyncze słówka, w dodatku bardzo proste typu- mama, baba, dziadzia, tak, nie itd. Nie mamy problemu z komunikacją, ponieważ córeczka potrafi nam wszystko pokazać na swój sposób.
Od września chodzi do przedszkola i kiedy zobaczyłam jak dzieci starsze od niej o 2-3 miesiące mówią pełnymi zdaniami, trochę się przestraszyŁAM.
Ale do rzeczy: dostałyśmy od pediatry skierowanie do Ośrodka rehabilitacji w naszym mieście, gdzie znajduje się poradnia logopedyczna. Dowiedziałam się, że córka musi najpierw przejść jednorazowe badanie neurologiczne i psychologiczne. I tutaj moje pytanie: czy ktoś z was miał taki problem z dzieckiem? Czy wiecie jak wyglądają te badania neurologiczne i psychologiczne, na czym one polegają?

Dodam jeszcze, że rozmawiałam telefonicznie z panią logopedą z tamtego ośrodka i ona z góry założyła(nie mając żadnego kontaktu z moim dzieckiem), że córka jest na 100% OPÓŹNIONA, bo to przecież nienormalne, że ma 3 latka i nie mówi… Jestem przerażona…
Proszę o odpowiedzi, pozdrawiam.

17 odpowiedzi na pytanie: Opóźniony rozwój mowy u 3latka.

werbla Dodane ponad rok temu,

Daga spokojnie, fakt masz prawo sie martwić o mowe dziecka, bo powinna juz mówic jakieś zdanie

najpierw idż do neurologa, on zbada czy z nia wszystko ok, da skierowania na badania, potem idziesz do poradni psychologiczno-pedagogicznej i tam pani bada jej mowę-u mojej córki wyszło opóżnienie mowy czynnej

moja rada, daj jej czas, ona chodząc do przedszkola rozwinie sie, zobaczysz, sama miałam ten sam problem, a teraz pieknie mówi pełnymi zdaniami, z tym, że ja moją posłałam do p-la jak miała 2 lata i 7 miesięcy, teraz ma 3,5 roku

patka63 Dodane ponad rok temu,

Do 3 roku życia dziecko “ma prawo” nie mówić i jest to zupełnie normalne. Czy Twoja córeczka ma starsze rodzeństwo? Moja koleżnka, która jest logopedą mówiła mi, że bardzo często jest tak, że dziecko ma starsze rodzeństwo, to nie ma potrzeby mówienia, ponieważ z rodzeństwem się “dogada” i brat czy siostra wszystko za nie załatwi. Moja córka też mało mówi, dlatego prowokuję ją do mówienia – nawet kiedy wiem o co jej chodzi, nakłaniam ją do powiedzenia nazwy tego czego chce. Wiem, że jest to trudne, bo dzieciak najczęściej się wtedy irytuje i wybucha płaczem – tak jest u mnie.

Idź na te badania i nie martw się na zapas. Jestem pewna, że wszystko będzie ok.

daga0 Dodane ponad rok temu,

Bardzo dziękuję Wam za odpowiedzi.
Nie, córka nie ma starszego rodzeństwa. Macie rację, pójdę na te badania, ale i tak dopóki nie dostanę opinii neurologa i psychologa będę się martwić, to jest chyba normalne…
Cieszę się jej każdym nowym słowem, nawet jeśli wypowiada je nie do końca poprawnie, ale tak bardzo chciałabym usłyszeć już coś więcej..:)

kas Dodane ponad rok temu,

Zrób też badania słuchu. Na wszelki wypadek.

werbla Dodane ponad rok temu,

na badanie słuchu dostanie skierowanie od neurologa

aktyde Dodane ponad rok temu,

Przede wszystkim nie panikuj 🙂 A jak dostałaś skierowania na badania to bardzo dobrze. Podejrzewam że nic nie wyjdzie ale zostanie zbadana i na pewno się nią zajmą w poradni.

Ja mam podobny problem,tylko ja mam syna który w grudniu skończy 3 latka. Ale nie czekałam i nie słuchałam opinii typu – “a ma prawo nie mówić’, “jeszcze ma czas”, “nauczy się “, “a mój wnuczek to zaczął gadać jak miał 4 lata “. Na wiosnę sama poszłam do poradni psychologiczno-logopedycznej i tam dostaliśmy termin badania logopedyczno – psychologicznego.
Neurologicznie Młody nie był badany bo z racji choroby był badany zaraz po porodzie i w klinice jak miał ok 5 m-cy.

Na badaniu w poradni wyszło że Młody jest bystry,kumaty,manualnie robił zadania jak trzylatek,rozwój fizyczny prawidłowy. Tylko jest problem z mową.
Od logopedy dostaliśmy zalecenia by mówić do niego sylabami by zdołał coś powtórzyć.I żebyśmy ćwiczyli z czymś takim [Zobacz stronę] 2x dziennie po 10 minut dziecko słucha nagranych dźwięków.

Oprócz tego chodzimy do poradni na zajęcia wspomagające rozwój.
I powiem że mamy pierwsze sukcesy – jak jeszcze nie dawno było tylko mama,tata i dźwiękonaśladowcze,tak już pojawiają się pierwsze słowa, zniekształcone,ale są 🙂

Mi w poradni powiedzieli że bardzo dobrze że nie zlekceważyłam problemu.Im dziecko zaczyna później mówić tym większe prawdopodobieństwo problemów z wymową,dziecko może ( choć nie musi ) stać agresywne i nerwowe gdy obce osoby nie będą go rozumieć. Bo wiadomo że mama i tata rozumieją wszystko 😀 Po za tym rozwój nie jest harmonijny – samo to że dzieci w tym wieku mówią już pierwsze wierszyki,potrafią policzyć. Mój Młody bardzo ładnie umie liczyć do trzech ( nie tylko wyklepać ale wie że czegoś jest jeden lub trzy ) – ale tylko my to rozumiemy jak mówi np że ma “zi” latka czyli 3 🙂

A to że logopeda powiedział że mała jest na 100 % opóźniona to nie miał na myśli opóźnienia umysłowego 🙂 Tylko opóźnienie w mowie bo trzylatek to już ładne zdania powinien składać. Poczytaj sobie tutaj [Zobacz stronę]

Zapomniałam napisać że syn znajomej tez był na takich badaniach, ale z kolei u niego podejrzewali głuchotę,bo mówił tylko “aaa”,”yyy” Pracują z nim już rok,i logopeda i psycholog, i można powiedzieć że bardzo dużo już mówi,a ma 4 latka i do przedszkola też chodzi.

daga0 Dodane ponad rok temu,

Dziękuję Wam, jutro lecę do poradni umówić córkę na badania.
Co do słuchu to na 100% jest ok, bo miała wykonywane specjalistyczne badanie BERA, w związku z tym, że po porodzie podczas zwyklego badania sluchu na jedno uszko wychodziło niepoprawnie. Okazało się, że uszko było zatkane po porodzie i też niepotrzebnie najedlismy się strachu…

Jestem pewna, że wszystko będzie dobrze, tylko to czekanie dobija… 🙂

morthuba Dodane ponad rok temu,

Tylko jak już będziecie chodzić na terapię logopedyczną, zrób wszystko, by Twoje Dziecko nie poczuło, że ma jakiś problem. Niech ćwiczenia zawsze będą dla niego jak najlepsza zabawa. My jesteśmy w trakcie terapii i niestety Zuzia słyszała wielokrotnie jak logopedka mi mówiła, że “rzeczywiście jest problem”. Teraz w domu ćwiczy chętnie, ale w poradni się blokuje i tylko ja właściwie wiem, że to tylko tam. Logopedka niestety uznała, że Zuzia nie robi postępów, a to nie prawda. Kiedy jej tłumaczę, że w domu mówi dużo i co raz ładniej, a tylko przy niej właściwie wcale się nie chce odzywać, to patrzy na mnie jakbym broniła się przed prawdą, że moje dziecko jest z problemem. Nie bronię się, skoro sama zgłosiłam się do poradni.

Zatem moja rada, niech dziecko nie będzie świadkiem takich daleko idących diagnoz, jak “rzeczywiście jest problem”, bo problem się pojawi.

klarisa Dodane ponad rok temu,

witam, moja córeczka też bardzo mało mówi, tyle że jeśli chodzi o dom to mówi swobodnie, ale w innym miejscu praktycznie się nie odzywa… wiecie, z czego to może wynikać? problem zasugerowała pani z przedszkola, ale ona po prostu uznała, że dziecko jest bardzo nieśmiałe. Czy myślicie, że o nieśmiałość czy powinnam szukać pomocy?

monika-waw Dodane ponad rok temu,

Najlepiej będzie chyba jak skonsultujesz się ze specjalistą,… [usunięte treści reklamowe]

klarisa Dodane ponad rok temu,

no właśnie czytałam, że może to być mutyzm i trochę mnie to przeraża, nie wiedziałam, że to może tak utrudnić życie maluchowi… Niestety to niszowa dziedzina i ciężko znaleźć specjalistę, który się tym zajmuje, ale mam nadzieję, że w Warszawie dam radę 🙂 A znacie może jakieś dzieci z takim problemem, czy widać efekty terapii?

madzia87 Dodane ponad rok temu,

Trzeba z dzieckiem dużo rozmawiać,nie kojarzyć tego zaraz z chorobą

akicka Dodane ponad rok temu,

Zaskakujące jest to zachowanie lekarki…. przecież bywają chłopcy pięcioletni, którzy prawie wcale jeszcze nie mówią! Sama znam taki przypadek, dziś chłopiec chodzi do szkoły i wszystko z nim w porządku, po prostu później zaczął mówić. Wprawdzie u chłopców zdarza się to częściej, ale to nie znaczy, że dziewczynka też może zacząć mówić później.

aneczka1411 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez klarisa:no właśnie czytałam, że może to być mutyzm i trochę mnie to przeraża, nie wiedziałam, że to może tak utrudnić życie maluchowi… Niestety to niszowa dziedzina i ciężko znaleźć specjalistę, który się tym zajmuje, ale mam nadzieję, że w Warszawie dam radę 🙂 A znacie może jakieś dzieci z takim problemem, czy widać efekty terapii?

znam dziewczynke ktora ma zdiagnozowany mutyzm. odezwij sie na priw to ci wiecej napisze

kas Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez akicka:Zaskakujące jest to zachowanie lekarki…. przecież bywają chłopcy pięcioletni, którzy prawie wcale jeszcze nie mówią! Sama znam taki przypadek, dziś chłopiec chodzi do szkoły i wszystko z nim w porządku, po prostu później zaczął mówić. Wprawdzie u chłopców zdarza się to częściej, ale to nie znaczy, że dziewczynka też może zacząć mówić później.
Wybacz, ale założenie, że wszystko jest ok jak kilkuletnie dziecko nie mówi może prowadzić do skandalicznego zaniedbania. Zwykle dzieci w tym wieku mówią i to całkiem sporo i sytuacja, gdy niemówiący pięciolatek w pewnym momencie zaskakuje i dalej rozwija się prawidłowo jest raczej wyjątkiem. Zawsze warto dziecko zdiagnozować i dopiero wtedy ewentualnie spokojnie czekać na rozwój wypadków, jeśli wszystko jest ok.

salsa-salsa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Patka63:Do 3 roku życia dziecko “ma prawo” nie mówić i jest to zupełnie normalne. Czy Twoja córeczka ma starsze rodzeństwo? Moja koleżnka, która jest logopedą mówiła mi, że bardzo często jest tak, że dziecko ma starsze rodzeństwo, to nie ma potrzeby mówienia, ponieważ z rodzeństwem się “dogada” i brat czy siostra wszystko za nie załatwi. Moja córka też mało mówi, dlatego prowokuję ją do mówienia – nawet kiedy wiem o co jej chodzi, nakłaniam ją do powiedzenia nazwy tego czego chce. Wiem, że jest to trudne, bo dzieciak najczęściej się wtedy irytuje i wybucha płaczem – tak jest u mnie.

Idź na te badania i nie martw się na zapas. Jestem pewna, że wszystko będzie ok.

Zamieszczone przez kas:Zrób też badania słuchu. Na wszelki wypadek.

Zamieszczone przez WerBla:na badanie słuchu dostanie skierowanie od neurologa

Zamieszczone przez aktyde:Przede wszystkim nie panikuj 🙂 A jak dostałaś skierowania na badania to bardzo dobrze. Podejrzewam że nic nie wyjdzie ale zostanie zbadana i na pewno się nią zajmą w poradni.

Ja mam podobny problem,tylko ja mam syna który w grudniu skończy 3 latka. Ale nie czekałam i nie słuchałam opinii typu – “a ma prawo nie mówić’, “jeszcze ma czas”, “nauczy się “, “a mój wnuczek to zaczął gadać jak miał 4 lata “. Na wiosnę sama poszłam do poradni psychologiczno-logopedycznej i tam dostaliśmy termin badania logopedyczno – psychologicznego.
Neurologicznie Młody nie był badany bo z racji choroby był badany zaraz po porodzie i w klinice jak miał ok 5 m-cy.

Na badaniu w poradni wyszło że Młody jest bystry,kumaty,manualnie robił zadania jak trzylatek,rozwój fizyczny prawidłowy. Tylko jest problem z mową.
Od logopedy dostaliśmy zalecenia by mówić do niego sylabami by zdołał coś powtórzyć.I żebyśmy ćwiczyli z czymś takim [Zobacz stronę] 2x dziennie po 10 minut dziecko słucha nagranych dźwięków.

Oprócz tego chodzimy do poradni na zajęcia wspomagające rozwój.
I powiem że mamy pierwsze sukcesy – jak jeszcze nie dawno było tylko mama,tata i dźwiękonaśladowcze,tak już pojawiają się pierwsze słowa, zniekształcone,ale są 🙂

Mi w poradni powiedzieli że bardzo dobrze że nie zlekceważyłam problemu.Im dziecko zaczyna później mówić tym większe prawdopodobieństwo problemów z wymową,dziecko może ( choć nie musi ) stać agresywne i nerwowe gdy obce osoby nie będą go rozumieć. Bo wiadomo że mama i tata rozumieją wszystko 😀 Po za tym rozwój nie jest harmonijny – samo to że dzieci w tym wieku mówią już pierwsze wierszyki,potrafią policzyć. Mój Młody bardzo ładnie umie liczyć do trzech ( nie tylko wyklepać ale wie że czegoś jest jeden lub trzy ) – ale tylko my to rozumiemy jak mówi np że ma “zi” latka czyli 3 🙂

A to że logopeda powiedział że mała jest na 100 % opóźniona to nie miał na myśli opóźnienia umysłowego 🙂 Tylko opóźnienie w mowie bo trzylatek to już ładne zdania powinien składać. Poczytaj sobie tutaj [Zobacz stronę]

Zapomniałam napisać że syn znajomej tez był na takich badaniach, ale z kolei u niego podejrzewali głuchotę,bo mówił tylko “aaa”,”yyy” Pracują z nim już rok,i logopeda i psycholog, i można powiedzieć że bardzo dużo już mówi,a ma 4 latka i do przedszkola też chodzi.

Zamieszczone przez madzia87:Trzeba z dzieckiem dużo rozmawiać,nie kojarzyć tego zaraz z chorobą

Zamieszczone przez akicka:Zaskakujące jest to zachowanie lekarki…. przecież bywają chłopcy pięcioletni, którzy prawie wcale jeszcze nie mówią! Sama znam taki przypadek, dziś chłopiec chodzi do szkoły i wszystko z nim w porządku, po prostu później zaczął mówić. Wprawdzie u chłopców zdarza się to częściej, ale to nie znaczy, że dziewczynka też może zacząć mówić później.

hehe

dobra do rzeczy
jak jest jakiś problem w rozwoju dziecka to się czasami zalicza wizytę u kilku lekarzy,my byliśmy u psychologa,pedagoga,logopedy,psychiatry,neurologa,audiologa
słuch wyszło że ok
u psychologa i pedagoga poszło znacznie gorzej
Mój miał zdiagnozowane opóźnienie mowy w wieku 2 lat i nikt nie mówił “bo chłopcy…” bla bla bla bla

gadanie do dziecka nie zawsze pomaga gdy jest opóźniony rozwój mowy,Nasz ruszył dopiero po ingerencji innego typu
każde dziecko jest inne,u Nas ruszyło po maksymalnym ograniczeniu cukru,barwników,bajek i dużej ilości zabawek i wprowadzeniu dziecka w świat realny,czyli zamiast bajka wyprawa do zoo itd itd
5 latek który nie mówi to faktycznie nie jest zdarzenie które się może pojawić bez większych przyczyn
Też słyszeliśmy “a ja zaczęłam mówić gdy miałam 4” a on zaczął mówić gdy miął/miała chodziło o moje dziecko które miało też inne problemy,a na ogół brak mowy czy znacznie opóźniona mowa ciągnie za sobą inne problemy i nie jest to sprawa która zniknie po pstryknięciu palcami,czasami się z tym walczy przez wiele tygodni czy miesięcy,mój już ponad 2 lata chodzi do logopedy no i w tyle ma rozumienie ale na testach wyszedł jako przeciętniak czyli normalne dziecko

aktyde Dodane ponad rok temu,

Dawno Cię nie “widziałam” na forum Salsa 🙂

To jest racja że każde dziecko jest inne i to że absolutnie nie można bagatelizować problemu.

U nas np Młody prawie nie je słodyczy,cukru,przetworzonych produktów – mam trochę hopla na tym punkcie Od maleńkości dużo z nim wychodzimy i zabieramy w różne miejsca.
Uwielbia karmić gołębie i zawsze wołał na nie “gruchu’ a dwa dni temu ładnie powiedział “gołąb” 🙂

Doszliśmy do wniosku,że jemu nie chciało się chyba mówić A jak przyszedł na niego czas i dostał trochę bodźców to w końcu ruszył.
Na tą chwilę można powiedzieć,że mówi całkiem nieźle (choć daleko do ideału ),nawet ktoś obcy jest w stanie go zrozumieć.
W ciągu 3 m-cy zmiana kolosalna 🙂

Znasz odpowiedź na pytanie: Opóźniony rozwój mowy u 3latka.

Dodaj komentarz

Tematy, których nie znalazłam w forum
Kciuki!
....... Bardzo potrzebne dla mojej [B]Mysi[/B]! Potrzymacie?
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem
Powrót do nocnych karmień
Witam! Od kilku dni mam taki problem z moją 19-miesięczną córką. Do sierpnia br. mała bez żadnych problemów spała w swoim łóżeczku, przesypiała całą noc bez karmienia. We wrześniu byliśmy na
Czytaj dalej