paszport dla malucha

Dziewczyny, może wiecie jakie dokumenty należy ze sobą mieć przy wyrabianiu paszportu dla dziecka? Ile zdjęć?
Pomóżcie proszę!

Kasia i Ada (15.01.2003)

18 odpowiedzi na pytanie: paszport dla malucha

 1. Re: paszport dla malucha

  Dwa zdjęcia (muszą być zrobione u fotografa, tak, żeby było widać lewy profil z uchem), akt urodzenia, potwierdzenie zameldowania. Poza tym trzeba zapłacić 30 zł za paszport. W momencie składania wniosku w urzędzie muszą być oboje rodzice i przy urzędniczce podpisać zgodę na wyrobienie dziecku paszportu. A no i oczywiście trzeba przynieśc wypełniony wniosek paszportowy. Na paszport czeka się miesiąc. Pozdrawiam i zyczę udanych wojaży

  Helga i Chłopaczek słodki jak nie wiem co! (9,5 miesięca!!)

  • Re: paszport dla malucha

   2 zdjęcia, akt urodzenia dziecka na którym dopiszą Ci w Urzedzie Gminy adres zameldowania i nr pesel dziecka, opłatę za paszport 30,- oraz znaczek skarbowy za 5,- i muszą być oboje rodzice przy składaniu paszportu. My czekamy prawie miesiąc na paszport.

   Pozdrawiam
   Żabka i Miki (13.02.2003)

   • Re: paszport dla malucha

    w Niemczech podobnie to wyglada jak opisaly dziewczyny ale za wjatkiem czekania, po prostu dostaje paszport od razu, czyli czekam jakies 5 minut:))!!

    pozdrawiam
    iza i fabianek (07.10.2002)

    • Re: paszport dla malucha

     Można oczywiście wysłać pocztą, ale musisz iść z mężem do notariusza i złożyć oświadczenie – co też kosztuje :(.
     Przy odbiorze wystarczy jedno z rodziców (ale chyba też trzeba miec akt urodzenia).

     • Re: paszport dla malucha

      A ja nie wyrabiałam paszportu dla Kamilka tylko wzięłam z urzędu miejskiego zaświadczenie, że Kamil jest moim synem i to zaświadczenie służy jako przepustka (zamiast paszportu) do przekroczenia granicy. Już chodziłam z nim do Niemiec. Paszportu nie wyrabiałam bo przecież za 10 lat to będzie nieaktualne zdjęcie niemowlaka, a tak za darmo bez kłopotu. Jak można było dziecko wpisywac do swojego paszportu to takich zaświadczeń nie wydawali, ale teraz to robią. A to jest wygodniejsze.

      Patrycjad i Kamilek (01.02.03r.)

      • Re: paszport dla malucha

       To może rzeczywiście się sprawdzić jeśli przekraczasz tylko polską granicę. Obawiam się, jednak, ze na przejściu czesko-austriackim takiego zaświadczenia nikt by nie uwzględnił.

       Helga i Chłopaczek słodki jak nie wiem co! (9,5 miesięca!!)

       • Re: paszport dla malucha

        Nie powiem bo nie wiem, ale taką informację odnośnie zaświadczenia dostałam od celników bo bezpośrednio do nich wybrałam się z zapytaniem co zrobić skoro nie można wpisywać dziecka do paszportu. Może poprostu wystarczy się zapytać? Skoro chce się przekroczyć granicę czesko-austriacką to wcześniej (nie mówię tu o Tobie bo wiem, że mieszkasz w Niemczech) trzeba najpierw przekroczyć polską, a skoro ją przekroczyłaś z dzieckiem to na innych nie powinno być problemu – takie jest moje zdanie. No nie wiem, ale zanim bym wyrabiała paszport to bym się wcześniej podpytała w odpowiednich urzędach.

        Patrycjad i Kamilek (01.02.03r.)

        • Re: paszport dla malucha

         Niestety nie mieszkam w Niemczech:)) tylko w Polsce. Jesli zaś chodzi o wpisanie dziecka do paszportu to można to zrobić – zbadałam sprawę zanim wyrobiłam Mikołajowi paszport. Niestety kompletnie sie to nie opłaca, ponieważ dopóki dziecko bedzie wpisane w paszporcie rodzica, nie będzie mogło mieć własnego paszportu i nie będzie mogło podróżowac np. z dziadkami czy z rodzicem, w którego [paszporcie maluch nie widnieje. A poza tym paszport dla dziecka to nie jest wysoki koszt: opłata za wyrobienie 30 zł, dwa zdjęcia – 7 zł i znaczek skarbowy 5 zł. A jeśli chodzi o przekraczanie czesko-austriackiej granicy to takie zaświadczenie nie ma racji bytu, bo Czesi ani Austriacy nie zrozumieją, co w nim jest napisane.

         Helga i Chłopaczek słodki jak nie wiem co! (9,5 miesięca!!)

         • Re: paszport dla malucha

          Sorry że pomyliłam Twoje miejsce zamieszkania (cos mi się tak wydawało – może to przez ten nick 😉 bez obrazy oczywiście :-), ale tak mi się wydawało jeszcze z forum dla oczekujących), co do kosztów paszportu to nie twierdzę, że są duże, z wpisaniem dziecka do paszportu to też nie jestem pewna czy jeszcze można bo nasi celnicy mają przepisy, że od marca nie można, a co do tych granic w głębi europy to już napisałam do koleżanki celniczki takie zapytanie i jak tylko się czegoś dowiem to napewno napiszę, a tak gwoli ścisłości to Niemcy też nie rozumieją co jest napisane na zaświadczeniu i za pierwszym razem pytali się mnie o paszport dla Kamila to im pokazałam tylko to zaświadczenie i nic.

          Patrycjad i Kamilek (01.02.03r.)

          • Re: paszport dla malucha

           A ja wpisałam moją córeczkę do paszportu meza bo on własnie wyrabiał sobie nowy paszport i nic nas to nie kosztowało. Gdybym ja chciała też wpisac małą do pszportu to koszt wynosi tyle co znaczek skarbowy czyli 5 zł. Nie ma przeciwskazań aby był wpis w paszpocie obojga rodziców. Na wpis czeka się max.2 tygodnie i nie są potrzebne żadne zdjęcia tylko akt urodzenia i obecność obojga rodzicó przy składaniu wniosku. Ale tak jest w Krakowie w Poznaniu słyszałam że wymagają jeszcze zdjęcia maluszka – choć nie wiem po co?
           Tak więc wpis do paszportu jest tańszy i szybszy a jak mała bedzie mogła wybrac się już gdzieś sama lub bez nas, to wtedy wyrobię jej osobny paszport, na razie jest uwieszona u cycusia wiec nie ma mozliwości aby pojechała gdzieś np. z dziadkami:)

           Basia z Jagódką (28.06.2003)

           • Re: paszport dla malucha

            Z tygo co wiem (a wyrabiałam paszport 2 tyg.temu bo niedługo wyjeżdzamy z misiem na 3 lata do Niemiec) wyrobienie paszportu i wpis dziecka do paszportu tyle samo kosztuje, tyle samo trwa(ok.30 dni) i wymaga tyle samo zachodu (nawet trzeba zrobic zdjęcie) więc my zdecydowaliśmy sie na paszport dla maluszka.
            Pozdrawiam
            Jagoda zwracam honor !!!. My jesteśmy z W-wy
            SOSNA i Michałek(20/07/03)

            Edited by SOSNA on 2003/09/11 23:57.

            • Re: paszport dla malucha

             My tez wpisywaliśmy małą niedawno – mój mąz odbierał paszport dwa tygodnie temu. Ale jak pisałam każde wojewódzwo ma swoje zasady wiec nie wiem jak jest poza Krakowem.

             Basia z Jagódką (28.06.2003)

             • Re: paszport dla malucha

              Hej
              Przejechalismy pol Europy -(lacznie z granica autriacko czeska) i mielismy Jeremcia wpisanego do paszportu meza. Jest to bardzo szybka procedura i bezplatna. I tak jak dziewczyny pisza – w paszporcie musi byc zdjecie aktualne wiec trzeba by bylo wyrabiac co rok a tak na troche wystarczy.

              Asia z Jeremim (04.03.03.)

              • Re: paszport dla malucha

               Jednak nie będziesz mogła wyrobić jej paszportu dopóki Twój maż nie zmieni swojego. Bo nie może być takiej sytuacji, że dziecko jest jednocześnie wpisane w paszport rodziców i ma własny. A wtedy koszty są większe.

               Helga i Chłopaczek słodki jak nie wiem co! (9,5 miesięca!!)

               • Re: paszport dla malucha

                Mozliwość wpisu jednego dziecka do dwóch paszportów wydaje mi się niezbyt rozsądny z punktu widzenia polskiego prawa. Toć to najprostszy sposób na nielegalny wywóz dzieci za granicę. Chyba w przypadku wyrobienia nowego paszportu dla dziecka, trzeba wymienić paszport rodzica, do którego wpisane jest dziecko.

                • Re: paszport dla malucha

                 Nie wydaje mi sie aby wpis w paszport i jego usunięcie wymagało zmiany paszportu. Wpis wygląda bowiem tak, że jest to wpisane imie dziecka nazwisko i data urodzenia (długopisem ) na drugiej stronie paszpotru i wbita jest pieczątka województwa. Jesli trzeba by było usunąc ten wpis to chyba wysatrczy go skreślić.
                 Jeśli chodzi o wpisy do paszportu obu rodziców to jest to jak najbardziej możliwe, jednak do tych wpisów jest obowiązkowa za każym razem obecność obojga rodziców, wiec zgadzając się na to chyba zdają sobie sprawę że zgadzają się na wywóz dziecka za granicę przez każde z rodziców.
                 Ale jak już pisałam sprawy paszportowe sa odrebne dla każdego województwa i może w innym jest inaczej.

                 Basia z Jagódką (28.06.2003)

                 • Re: paszport dla malucha

                  Jagoda – ja nie pisałam o nielegalnym wywozie ich własnego dziecka.

                  • Re: paszport dla malucha

                   My też 2 tyg. temu przerabialiśmy temat paszportowy. Wpis dziecka do paszportu rodziców kosztuje 5 zł, a nie 30 jak wyrobienie nowego paszportu. Zdjęcie, a i owszem chcieli, ale takie amatorskie bez specjalnego ustawiania, po prostu buźkę dziecka. No i można spokojnie wpisać dzieciątko do obydwu paszportów.

                   Ada i Juliuszek 17.07.2003

                   Znasz odpowiedź na pytanie: paszport dla malucha

                   Dodaj komentarz

                   Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                   Logo