Posiew …

Powiedzcie mi dziewczyny czy posiew z kanału szyjki macicy (czy jakos tak) to jest to samo co cytologia?
Jeżeli nie to zwrócić się z prośbąo badanie przy następnej wizycie u gina?
Miałam już robioną cytologię, ale czytam tutaj o niebezpiecznych bakteriach itp. i nie wiem czy mam być spokojna czy działać 🙂

Pzdr

Jola, Maciej i nasz

10 odpowiedzi na pytanie: Posiew …

katkajot Dodane ponad rok temu,

Re: Posiew…

nie, to nie jest to samo. Cytologia to obraz komórek ( Twoich własnych) z szyjki i sprawdzenie czy nie uległy jakimś zmianom ( zapalnym, nowotworowym itp.), czasami w takim badaniu można tez wykryć komórki, które uległy zmianie, np. pod wpływem infekcji wirusowej ( są to koilocyty), albo też zarodniki grzybów. Natomiast posiew z kanału szyjki to hodowla komórek (bakteryjnych), pobranych właśnie z kanału szyjki. I te bakterie hoduje się na specjalnych podłożach ( trwa to ok. tygodnia). Ale spokojnie, jeśli lekarz uznał, że nie jest taki posiew konieczny, (a wiesz że ten lekarz jest dobry, masz do niego zaufanie) – to widocznie wie co mówi. Ja też się naczytałam ( właśnie to na Forum) i popadłam w lekką histerię w związku z tym, że ja do tej pory nie miałam robionego posiewu… Oczywiście spytałam na wizycie czy będziemy takie badanie robić, to gin odpowiedziała mi, że tak, ale w ( nie pamiętam dokładnie) trzydziestym którymś tygodniu. Przyjęłam to do wiadomości, ale potem na Forum ponownie pojawiły się bardzo smutne posty ( sama wiesz jakie) i znów byłam przerażona brakiem tego badania… Wizytę miałam w czwartek i też sptytałam czy NA PEWNO nie robimy tego badania…. ( opowiedziałam o tym, co przeczytałam i usłyszałam) i znów pani dr powiedziała, że teraz nie ma wskazań, że tego badania nie ma w żadnych standardach postępowania przy normalnej ciąży, ale jeśli ja CHCĘ i ma mnie to uspokoić, to możemy to zrobić. Nie zdecydowałam się. ( u tu pewnie rano dziewczyny zaatakują, że mam niewłaściwego lekarza, żeby zmieniać itp…), ale uznałam że przecież ona wie lepiej ode mnie, jest lekarzem z “dwójką” i dużym doświadczeniem. To jej powierzam prowadzenie ciąży… A poza tym biocenoza pochwy zmienia się, może być tak że w dniu badania wszystko jest ok, a za tydzień już tam zamieszkało jakieś paskudztwo.
Aha, przy okazji dowiedziałam się, że takie badanie( posiew) robi się też, np przed założeniem krążka ( regularnie w trakcie jego noszenia i po zdjęciu) i wtedy to nie podlega dyskusji, albo gdy widać prazy badaniu, że coś jest nie tak.

pzdr.
katkajot i…

aleini Dodane ponad rok temu,

Re: Posiew…

Dzięki za wyjaśnienie – pytam o to, bo mam jakieś infekcje ciągle. Przez pierwszy trymestr gin zapisywał mi Nystatynę.
Teraz mam taką infekcję, ze nie możemy się kochać, bo mnie boli wejście 🙁 i nawet podczas badania zawyłam z bólu. U mnie to jest tak, że upławów to ja za bardzo nie mam, ale gin powiedział, że jest jakieś zapalenie czy cos – nie wiem.
Przepisał mi globulki – trzy rodzaj, ale jeszcze nie wykupiłam, bo całość to przyjemność ok. 150 zł….
Dlatego zastanawiam się nad posiewem – zapytam gina za 3 tygodnie co o tym myśli.

Dzięki wielkie 🙂

Pzdr

Jola, Maciej i nasz

bbbbbbb Dodane ponad rok temu,

Re: Posiew…

Zgadzam się z katkajot. Nie ma co przesadzać, zaufaj lekarzowi, porozmawiaj z nim. Ja miałam robiony posiew z szyjki macicy oprócz cytologii ponieważ były do tego wskazania- upławy etc.

B i Grudniowy Kubuś Wiercipięta

pestka77 Dodane ponad rok temu,

Re: Posiew…

Ja niestety jestem po przejściach, ponieważ.. lekarz nie zrobił posiewu! NIe chce nikogo straszyc a tylko pokazac co sie moze stac.
Zaznaczam, że teoretycznie nie bylo wskazań – brak upławów, miękki brzuch itd.. Ale w 19 tygodniu dostałam przedwczesnych skurczy, odeszły mi wody i pomimo miesięcznego pobytu w szpitalu i ostrej terapii antybiotykami stracilam dziecko. Jest bardzo wiele bakterii i zakazen bezobiawowych. Mój obecny lekarz robi posiewy wszystkim swoim pacjentkom – pierwszy ok 12 tygodnia drugi ok. 30 + ewentualnie czesciej w zależności od wynikow. Twierdzi, ze posiew nie jest w standardzie badanie ale byc powinien. Badanie jest proste i stosunkowo tanie i BARDZO je polecam.
Życzę wszystkim zdrówka!
Pozdrawiam Monika

kwietniowa-magda Dodane ponad rok temu,

Re: Posiew…

hej!
ja tez się bardzo dużo naczytałam na temat posiewu i róznych powikłań, przestraszona zgłosiłam się ze swoimi wątpliwościami do mojej lekarz, z zapytaniam o badanie! powiedziała mi, że narazie nie jest konicznym itd, i że bedziemy je wykonywać po 30tc. przyznam szczerze, że to nie rozwiało moich watpliwości, mimio zaufania do mojej ginki, nie mam żadnych objawów, ale wiele świństw siedzi w nas i wcale, ale to wcale sie nie ujawnia, jestem oczywiście dobrej myśli, ale chyba jescze raz poruszę ten wątek przy kolejnej wizycie za 3tyg.
trzymajcie się zdrowiutko
madzia&wiercipiętek(który właśnie puknął mi w brzusio)

anula79 Dodane ponad rok temu,

Re: Posiew…

hej!
A ja wam powiem ze zrobienie posiewu napewno nie zaszkodzi. U mnie jest tak że było wszystko ok cytologia dobra, biocenoza tez dobra ale lekarz jeszcze mnie skierowal na posie i okazało się że mam aż! 2 bakterie i stan zapalny w pochwie. A niestety jesli tego sie nie wyleczy to jest duże zagrożenie że wody płodowe odejdą przedwcześnie. Ja wykrylam te bakterie w 20 tc i nadal z nimi walcze bo niestety ale trudno jest je wytepic(28tc) ale jestem dobrej mysli gdyz jest to leczone i mam nadzieje ze nic sie nie przytrafi. Ja niestrasząc nikogo polecam zrobienie posiewu.

anula

olinja Dodane ponad rok temu,

Re: Posiew…

No to super sie naczytałam. Domyślacie sie jakie będzie moje pytanie na kolejnej wizycie u gina. Pytanie? Ja mu każe ten posiew zrobić. W chorobę ale kurcze nie mam zamiaru obudzić sie z reka w nocniku. Straciłam poprzednia ciążę (z innych powodów-cytomegalia) i tej nie zamierzam.
Dzięki za info i przestrogę.

Olinka

<img src=”https://lilypie.com/days/050522/4/5/1/+3/images/obrazek.gif”>

Edited by Olinja on 2004/11/23 11:34.

olinja Dodane ponad rok temu,

Re: Posiew…

Coś się z suwaczkiem stało no niestety nie ma rzeczy doskonałych myśle, ze to po edycji tak wyszło ale nie ważne.
3majcie sie

Olinka

pestka77 Dodane ponad rok temu,

Re: Posiew…

Prawidłowo!
Zrobienie posiewu jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a jeśli wyjdzie prawidłowo to tylko się cieszyć.
Pozdrawiam Monika

[img]https://lilypie.com/days/050408/3/21/1/+10/.png[/img”>

olinja Dodane ponad rok temu,

Re: Posiew…

To tylko napiszę, że udało mi ise dostać do gina w TEN piątek na badanko. No wiem jestem nienormalna ale co mi tam ważne, że maluch będzie miał “czysto” od jakisbrzydactw ;o)))))))))))))))))))
Ściskam Was

Olinka

Znasz odpowiedź na pytanie: Posiew …

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
od kiedy herbatki ?
Od kiedy podajecie swoim dzieciom herbatki do picia? Np koperkową albo melisę... Tusia ma 1,5 miesiąca i nie wiem, czy już mogę... Ma kolki i na razie to ja się
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Jaka jest TECHNIKA SIADANIA?
Drogie Doświadczone Mamusie, napiszcie nam, proszę, jaka jest technika siadania bo Czaruś bardzo chciałby siedzieć, a mamusia wolałaby aby sam [img]/images/forum/icons/shocked.gif[/img] nauczył się siadać- tylko nie wiemy co mały robi nie tak technika
Czytaj dalej