PRAWO PRACY A CIĄŻA

Widziałam pytania o przepisy prawa pracy w ciąży, więc przesyłam fragment z kodeksu pracy, moze którejś z was się przyda!
…. Prawo pracy chroni zatrudnione kobiety w ciąży. Jeżeli pracują one na podstawie umowy trwającej dłużej niż 1 miesiąc, która miałaby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa ta przedłuża się automatycznie do dnia porodu.

Kobiecie w ciąży nie można wypowiedzieć umowy o pracę. Jeżeli nawet w momencie doręczenia wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale w dniu rozwiązania umowy o pracę już tak – umowa nie ulega rozwiązaniu.

Jeżeli pracownica w ciąży jest zatrudniona na stanowisku zabronionym kobietom w ciąży, lub też przedstawi orzeczenie lekarskie stwierdzające, że ze względu na ciążę nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy, pracodawca ma obowiązek przeniesienia jej na inne stanowisko. Jeżeli powoduje to obniżenie wynagrodzenia pracownicy należy się dodatek wyrównawczy.

Kobiety w ciąży nie wolno pracować dłużej niż 8 godzin dziennie, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, pracodawca nie może bez jej zgody delegować jej poza stałe miejsce pracy.

Przyszła mama ma także prawo w czasie pracy wykonać zalecone przez lekarza badania związane z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas tej nieobecności pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Jeżeli w okresie ciąży kobieta musi korzystać ze zwolnienia chorobowego, wynagrodzenie za ten czas niezdolności do pracy wynosi 100% podstawy wymiaru (także wtedy, kiedy choroba nie jest związana ze stanem ciąży np. grypa).

Kobiecie, która w czasie zatrudnienia urodzi dziecko, przysługuje urlop macierzyński. Powinien on się rozpocząć 2 tygodnie przed planowanym porodem. Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosił w 2000 roku 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i 30 przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Od 2001 roku wymiar ten wynosi odpowiednio 26 i 39 tygodni.

W związku z urodzeniem dziecka matce dziecka przysługuje zasiłek porodowy (wypłacany na podstawie aktu urodzenia i oświadczenia, że zasiłek nie został pobrany w zakładzie pracy drugiego rodzica) oraz w czasie przebywania na urlopie macierzyńskim – zasiłek macierzyński.

Inny fragment:
· Nie można wypowiedzieć i rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży (chyba że pracodawca ogłosił upadłość albo likwidację). Rozwiązanie bez wypowiedzenia jest jednak możliwe, jeśli nastąpiło z winy kobiety, a ponadto zgodzi się na to reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa. Ograniczenia co do rozwiązania umowy o pracę nie stosuje się przy umowach na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca. Taką umowę można wypowiedzieć i rozwiązać. Jeśli zawarto z pracownicą umowę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, albo na okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc i umowa taka zostałaby rozwiązana po upływie trzeciego miesiąca ciąży – umowa taka ulega z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu. Np. z panią Marią D. pracodawca zawarł umowę pracy na 6 miesięcy od 1 lutego. Na początku marca Maria D. zaszła w ciążę. Koniec umowy przypada na koniec lipca, ale w związku z tym, że będzie to już po trzecim miesiącu ciąży, umowa zostanie przedłużona do dnia porodu.

Chcecie więcej link do jednej ze stron:
[Zobacz stronę]
Buziaczki

Edysia z dzidzią

7 odpowiedzi na pytanie: PRAWO PRACY A CIĄŻA

 1. Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

  przytoczony fragment jest dość chyba dość stary – część informacji nieaktualna.
  1. Urlop macierzyński wynosi obecnie tylko 16 tygodni (18 przy drugim dziecku)
  2. Można wziąć urlop 2 tygodnie przed terminem porodu – ale nie trzeba

  pozdrawiam

  Ania i Bartuś 26.05.04

  • Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

   Gratuluje spostrzegawczości! :-))))
   Masz racje ten fragment jest nieaktualny, ale reszta tak ! :-)))
   Buziaczki

   Edysia z dzidzią

   • Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

    zasady przyznawania zasilku porodowego tez sie zmienily 🙁
    Kiedys kazda kobieta, ktora urodzila dziecko, dostawala taki zasilek. Dzis dostaja go tylko kobiety w trudnej sytuacji finansowej.

    karioka z mocno juz kopiacym Dominikiem (~6 maj 2004)

    • Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

     Witam! Zmiany nastąpiły także w tzw, zasiłku porodowym. Do tej pory nie każdy go dostawał, wyliczano bowiem średnią dochodów przypadająca na 1 osobę.
     Od 1 maja 2004 r. ulega to zmianie na podstawie ustawy z
     12 listopada 2003 r, o świadczeniach rodzinnych.
     Art. 9.
     1. Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka.

     2. Dodatek przysługuje opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

     3. Dodatek przysługuje jednorazowo, w wysokości 500,00 zł.

     4. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

     5. W przypadku zbiegu prawa do dodatku z prawem do świadczenia z tytułu urodzenia dziecka finansowanego z budżetu państwa przysługuje jedno świadczenie wybrane przez osobę, o której mowa w ust. 1 lub 2.
     Podsumowując można powiedzieć, że mamy które urodza dopiero w maju dostaną taki zasiłek (kwietniówki już stracą).
     Pozdrawiam
     truskawka 01.06.2004

     • Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

      To chyba jakiś mocno przestarzały tekst. Zasiłków porodowych nie ma już dawno.

      Anias + Kubuś (25.07.03)

      • Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

       według moich info zasiłek dostaje każda kobieta która urodziła dziecko, jest to ok 450 zł i wypłaca go ZUS, jezeli jestes dodatkowo ubezpieczona w pracy czy twoj mąż też dostajecie kaske :-))

       Edysia z dzidzią

       • Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

        Zasiłki porodowe maja znowu być,przeczytaj co napisała dziewczyna przed tobą, ja tez tak słyszałam!

        Edysia z dzidzią

        Znasz odpowiedź na pytanie: PRAWO PRACY A CIĄŻA

        Dodaj komentarz

        Mozarella w ciąży

        Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

        Czytaj dalej →

        Ile kosztuje żłobek?

        Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

        Czytaj dalej →

        Dziewczyny po cc – dreny

        Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

        Czytaj dalej →

        Meskie imie miedzynarodowe.

        Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

        Czytaj dalej →

        Wielotorbielowatość nerek

        W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

        Czytaj dalej →

        Ruchome kolano

        Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

        Czytaj dalej →
        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo
        Enable registration in settings - general