PRAWO PRACY A CIĄŻA

Widziałam pytania o przepisy prawa pracy w ciąży, więc przesyłam fragment z kodeksu pracy, moze którejś z was się przyda!
…. Prawo pracy chroni zatrudnione kobiety w ciąży. Jeżeli pracują one na podstawie umowy trwającej dłużej niż 1 miesiąc, która miałaby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa ta przedłuża się automatycznie do dnia porodu.

Kobiecie w ciąży nie można wypowiedzieć umowy o pracę. Jeżeli nawet w momencie doręczenia wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale w dniu rozwiązania umowy o pracę już tak – umowa nie ulega rozwiązaniu.

Jeżeli pracownica w ciąży jest zatrudniona na stanowisku zabronionym kobietom w ciąży, lub też przedstawi orzeczenie lekarskie stwierdzające, że ze względu na ciążę nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy, pracodawca ma obowiązek przeniesienia jej na inne stanowisko. Jeżeli powoduje to obniżenie wynagrodzenia pracownicy należy się dodatek wyrównawczy.

Kobiety w ciąży nie wolno pracować dłużej niż 8 godzin dziennie, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, pracodawca nie może bez jej zgody delegować jej poza stałe miejsce pracy.

Przyszła mama ma także prawo w czasie pracy wykonać zalecone przez lekarza badania związane z ciążą , jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas tej nieobecności pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Jeżeli w okresie ciąży kobieta musi korzystać ze zwolnienia chorobowego, wynagrodzenie za ten czas niezdolności do pracy wynosi 100% podstawy wymiaru (także wtedy, kiedy choroba nie jest związana ze stanem ciąży np. grypa).

Kobiecie, która w czasie zatrudnienia urodzi dziecko, przysługuje urlop macierzyński. Powinien on się rozpocząć 2 tygodnie przed planowanym porodem. Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosił w 2000 roku 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i 30 przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie. Od 2001 roku wymiar ten wynosi odpowiednio 26 i 39 tygodni.

W związku z urodzeniem dziecka matce dziecka przysługuje zasiłek porodowy (wypłacany na podstawie aktu urodzenia i oświadczenia, że zasiłek nie został pobrany w zakładzie pracy drugiego rodzica) oraz w czasie przebywania na urlopie macierzyńskim – zasiłek macierzyński.

Inny fragment:
· Nie można wypowiedzieć i rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży (chyba że pracodawca ogłosił upadłość albo likwidację). Rozwiązanie bez wypowiedzenia jest jednak możliwe, jeśli nastąpiło z winy kobiety, a ponadto zgodzi się na to reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa. Ograniczenia co do rozwiązania umowy o pracę nie stosuje się przy umowach na okres próbny nie przekraczający jednego miesiąca. Taką umowę można wypowiedzieć i rozwiązać. Jeśli zawarto z pracownicą umowę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, albo na okres próbny dłuższy niż jeden miesiąc i umowa taka zostałaby rozwiązana po upływie trzeciego miesiąca ciąży – umowa taka ulega z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu. Np. z panią Marią D. pracodawca zawarł umowę pracy na 6 miesięcy od 1 lutego. Na początku marca Maria D. zaszła w ciążę. Koniec umowy przypada na koniec lipca, ale w związku z tym, że będzie to już po trzecim miesiącu ciąży, umowa zostanie przedłużona do dnia porodu.

Chcecie więcej link do jednej ze stron:

Buziaczki

Edysia z dzidzią

7 odpowiedzi na pytanie: PRAWO PRACY A CIĄŻA

Dodane ponad rok temu,

Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

przytoczony fragment jest dość chyba dość stary – część informacji nieaktualna.
1. Urlop macierzyński wynosi obecnie tylko 16 tygodni (18 przy drugim dziecku)
2. Można wziąć urlop 2 tygodnie przed terminem porodu – ale nie trzeba

pozdrawiam

Ania i Bartuś 26.05.04

edysia Dodane ponad rok temu,

Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

Gratuluje spostrzegawczości! :-))))
Masz racje ten fragment jest nieaktualny, ale reszta tak ! :-)))
Buziaczki

Edysia z dzidzią

karioka Dodane ponad rok temu,

Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

zasady przyznawania zasilku porodowego tez sie zmienily 🙁
Kiedys kazda kobieta, ktora urodzila dziecko, dostawala taki zasilek. Dzis dostaja go tylko kobiety w trudnej sytuacji finansowej.

karioka z mocno juz kopiacym Dominikiem (~6 maj 2004)

truskawka25 Dodane ponad rok temu,

Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

Witam! Zmiany nastąpiły także w tzw, zasiłku porodowym. Do tej pory nie każdy go dostawał, wyliczano bowiem średnią dochodów przypadająca na 1 osobę.
Od 1 maja 2004 r. ulega to zmianie na podstawie ustawy z
12 listopada 2003 r, o świadczeniach rodzinnych.
Art. 9.
1. Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka.

2. Dodatek przysługuje opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.

3. Dodatek przysługuje jednorazowo, w wysokości 500,00 zł.

4. W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

5. W przypadku zbiegu prawa do dodatku z prawem do świadczenia z tytułu urodzenia dziecka finansowanego z budżetu państwa przysługuje jedno świadczenie wybrane przez osobę, o której mowa w ust. 1 lub 2.
Podsumowując można powiedzieć, że mamy które urodza dopiero w maju dostaną taki zasiłek (kwietniówki już stracą).
Pozdrawiam
truskawka 01.06.2004

anias Dodane ponad rok temu,

Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

To chyba jakiś mocno przestarzały tekst. Zasiłków porodowych nie ma już dawno.

Anias + Kubuś (25.07.03)

edysia Dodane ponad rok temu,

Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

według moich info zasiłek dostaje każda kobieta która urodziła dziecko, jest to ok 450 zł i wypłaca go ZUS, jezeli jestes dodatkowo ubezpieczona w pracy czy twoj mąż też dostajecie kaske :-))

Edysia z dzidzią

edysia Dodane ponad rok temu,

Re: PRAWO PRACY A CIĄŻA

Zasiłki porodowe maja znowu być,przeczytaj co napisała dziewczyna przed tobą, ja tez tak słyszałam!

Edysia z dzidzią

Znasz odpowiedź na pytanie: PRAWO PRACY A CIĄŻA?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczekując na dziecko
Welflon?
Witam! Juz wiele razy spotkalam sie z ta nazwa, a zupelnie nie wiem o co chodzi. Bardziej doswiadczone dziewczyny prosze o zaspokojenie mojej ciekawosci: co to takiego ten welflon i
Czytaj dalej
Dla starających się
ja juz nic niewiem:(
czesc dziewczyny. caly czas mam to co wczesniej tzn bol brzucha, bolace piersi, jakos tak mnie caly czas mdli. a co najlepsze przestalam pic kawe rozpuszczalnaa wczesniej bylo to nie
Czytaj dalej