Siatki centylowe

Czy ktos mógłby mnie oświecić o co chodzi w tych siatkach centylowych, co to są te centyle, ile ich powinno być… no bo owszem widzę jakieś kreski że się przecina wiek i wymiar i dana krzywa mówi ile to centyli – ale nic mi to nie mówi… 🙂
A w obwodzie główki jakieś plusy i minusy jeszcze są i to już wogóle czarna magia 🙂

Agata + Ania 7.09.2004

6 odpowiedzi na pytanie: Siatki centylowe

agusjot Dodane ponad rok temu,

Re: Siatki centylowe

Wklejam z innej strony:

Na podstawie badań dużej populacji dzieci opracowano metody obiektywnej oceny prawidłowego rozwoju fizycznego. Do najczęściej stosowanych, należą ocena prawidłowego wzrastania i przyboru masy ciała dziecka w poszczególnych przedziałach wiekowych i z rozróżnieniem na obie płci.
Oto jak należy się nimi posługiwać:
-na osi poziomej naniesiony jest wiek dziecka w miesiącach lub latach,
-na osi pionowej zaznaczona jest waga lub wzrost dziecka.
Jeżeli poprowadzimy z tych dwóch punktów linie proste, to przetną się one na jednej z kilku krzywych, przebiegających przez diagram. Te krzywe mają oznaczenia od środkowej (50) w górę i w dół.
Linia środkowa jest oznaczeniem 50 centyla i oznacza, że 50% dzieci w tym wieku ma większą masę ciała (lub wzrost) a 50% mniejszą.
Jak dziecko znajduje się w 75 centylu, to oznacza, że 75% dzieci ma mniejszą masę ciała lub wzrost a 25% większą.

Za normę przyjmuje się rozpiętość pomiędzy 5 a 95 centylem. Jest wskazane aby odznaczać na siatce wagę i wzrost dziecka w poszczególnych miesiącach. Pozwoli to na ocenę prawidłowego rozwój u fizycznego.
Należy poczynić tu pewną uwagę; nie ma powodu do niepokoju, jeżeli dziecko mieści się w niższych przedziałach. Pamiętajmy, że każde jest inne i najważniejsze jest aby zbytnio nie zbaczało ze “swojej” linii rozwoju. Jeżeli tak się dzieje u dziecka dotychczas prawidłowo przybierającego – skontaktuj się z pediatrą.
Pozdrawiam.
A w obwodach główki u mnie nie ma plusów i minusów tylko linie, tak jak w centylach

Aga i Kuba (25.06.2003)

qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Re: Siatki centylowe

Centyl określa jaki procent dzieci w danym wieku jest mniejszych lub większych: to znaczy jeśli wypada np. 30 centyl, to znaczy, że 30% dzieci w tym wieku jest mniejszych (lżejszych, ma mniejszy obwód głowy…), a 70 % większych (nie że 30% dzieci tyle waży!). Normą jest jeśli dziecko mieści się pomiędzy 3 a (chyba) 96 centylem i różnica między centylami (określającymi wzrost i wagę)nie jest większa niż – i tu nie jestem pewna – 10 lub 20 (chyba 20) – oznacza to, że dziecko nie jest za chude lub za grube. Nie wiem czy i jakie mają znaczenie różnice pomiędzy centylami wzrostu i np. obwodu główki. I lepiej żeby dziecko gwałtownie nie “skakało” po centylach. I tyle wiem. O plusach i minusach może ktoś inny Cię oświeci…
Pozdrawiam,

mamaala Dodane ponad rok temu,

Re: Siatki centylowe

a [Zobacz stronę] z tym samym co napisała Aga + siatki dla dziewczynek i chłopców

shibaa Dodane ponad rok temu,

Re: Siatki centylowe

czyli upraszczając dobrze jest kiedy dziecko w poszczególnych miesiącach ma mniej więcej tyle samo centyli co oznacza że rozwija się równomiernie i dobrze jest gdy centyle wzrostu i wagi też są mniej więcej takie same w danym wieku?
No i czyli jeśli mi wychodzi waga 75 centyli to znaczy że 75% dzieci w wieku Ani jest lżejszych od niej :)?

Agata + Ania 7.09.2004

asik71 Dodane ponad rok temu,

Re: Siatki centylowe

No właśnie. Czy ktoś z Was wie czy jest jakaś zależność między poszczególnymi siatkami. Czy dziecko jeżeli jest np w 50 centylu dla wagi, to czy też powinno byc w tym samym centylu dla obwodu głowy?

agusjot Dodane ponad rok temu,

Re: Siatki centylowe

Tak, tak i tak, to znaczy, że 75% dzieci jest od niej lżejszych w jej wieku.
Kiedy dziecko ma wszędzie 50 centyl, to znaczy jest ze wszech miar “średnie” w porównaniu do swoich rówieśników.
Różnica centylowa pomiędzy wagą a wzrostem może sugerować niedowagę lub nadwagę, np. dziecko, które ma wzrost na 10 centyl a wagę na 90 centyl jest otyłe.
Najlepiej mieć wagę i wzrost podobne centylowo
Każdy jednak rozwija sie indywidualnie, trzeba też zwrócić uwagę na rodziców i ich wygląd, to się dziedziczy

Aga i Kuba (25.06.2003)

Znasz odpowiedź na pytanie: Siatki centylowe

Dodaj komentarz

Dla starających się
@ i II kreski
tak bardzo liczyłam na ten cykl ze wreszcie sie uda (iui) jednak wczoraj przyszła @ ale jakas dziwna no i dzis rano zrobilam test i pokazały sie II kreski nie
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
Pomóżcie dziewczyny
Witam!! Mam problem jestem w 20 tc i przeziębiłam sobie pęcherz strasznie mnie boli a mojego lekarza niema bo jest na jakimś kursie,czy wiecie może jakie można wziąść tabletki na pęchetz???
Czytaj dalej