Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

Byłam dzisiaj z moją 17-miesięczną córeczką u lekarza, ponieważ od kilku dni skarżyła się na bóle w kroczu. Pokazuje tam rączką i mówi, że kłuje. Lekarz obejrzał i stwierdził sklejenie warg sromowych. Co to jest? Tak się zdenerwowałam, że nie zapytałam. Kazał przemywać jej sisię rivanolem i kroplami sulfacetamid (krople do oczu). Jeśli to nie pomoże będzie potrzebna konsultacja ginekologa dziecięcego. Niewykluczone, że będzie musiał użyć narzędzi. Może ktoś z Was ma lub miał podobny problem. Proszę podajcie jakiś domowy sposób, aby to rozkleić.

30 odpowiedzi na pytanie: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

luczka Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Moja córeczka miała zabieg rozdzielenia warg sromowych. Miała sklejone na długości około 0,5 cm. Miała wtedy 14 miesięcy. Strasznie bałam się tego zabiegu, ale trwał zaledwie 10 minut. Miała znieczulenie miejscowe. Pierwszego dnia trochę popłakiwała przy siusianiu, potem było już ok.

magda-i-olunia Dodane ponad rok temu,

Re: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

Droga Moniko! Napisz mi proszę, czy przed zabiegiem próbowałaś jakiś innych metod? Czy od razu zostałaś skierowana na zabieg? Czy to sklejenie zauważył pediatra? Czy mała dawała jakieś sygnały, że ją to boli?
Czy to zabieg rutynowy czy potrzebny jest pobyt w szpitalu?

mirabelka79 Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Moja córka to ma. Chodzimy do ginekologa dziecięcego.
Miała wargi sklejone na całej długości. Smarujemy maścią Ostivin (na receptę). Częściowo się rozkleiło, ale jeszcze pół jest zarośnięte. Narazie nie chce się rozkleić. Za tydzień mamy kolejną wizytę i decyzję co dalej – czy smarujemy dalej czy może zabieg rozcięcia.

Ta maść jest z hormonami i smarowanie nie może trwać długo. My smarowaliśmy 2 razy po 2 tygodnie (czyli w sumie 4). Raz dziennie na noc. Jak już wspomniałam rozkleiła się połowa, ale druga polowa nadal sklejona.

luczka Dodane ponad rok temu,

Re: Zrośnięte wargi sromowe u dziecka

Pediatra nigdy nie zaglądał małej w pieluszkę. Nawet nie wiem, kiedy jej się skleiło. Nic nie sygnalizowała. Miała bakterie w moczu i skierowano nas do nefrologa i tam od razu sprawdził. Podobno jedną z przyczyn bakterii u dziewczynek jest właśnie zaleganie wydzieliny w wargach sromowych. Po rozmowie z lekarzem doszliśmy do wniosku, że najszybciej będzie usunąć wadę właśnie przez zabieg. Od stwierdzenia sklejenia do zabiegu minął niespełna tydzień. W szpitalu byłyśmy 4-5 godzin. Dwie godziny przed zabiegiem (formalności) i trochę ponad dwie po zabiegu, żeby sprawdzić czy nie ma zbyt mocnego krwawienia (mała nie miał wcale). Już na drugi dzień nie było śladu po zabiegu. Po dwóch dniach byłyśmy na kontroli czy nie zlepia się ponownie.
Istnieją maście, ale tak jak pisała koleżanka, nie ma pewności czy wargi się rozkleją i stosuje się je długo. Zabieg można zrobić w znieczuleniu ogólnym. To zależy od Ciebie i od lekarza. Niektórzy boją się robić w miejscowym znieczuleniu tak małym dzieciom. Dodatkowo zabieg oszczędził nam dodatkowych wizyt u jeszcze innych specjalistów.

misiol Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe u dziecka

Na wizycie przed szczepieniem lekarka stwierdziła, że moja córeczka ma sklejone wargi sromowe. Udałyśmy się do ginekologa dziecięcego, który to potwierdził. Córeczka miała 7 tygodni. Zabieg odbył się w gabinecie. Znieczulenie miejscowe maścią. Wszystko trwało ok. 10 minut. Za dwa tygodnie (córka będzie miała 10 tygodni) idziemy na kontrolę, czy się z powrotem wargi nie zrosły. Pierwsze kilka godzin po zanieczuleniu były straszne, ryk okropny. Mnie stresowała pielęgnacja. Mam jednak nadzieję, że jest ok i nie będzie powtórnego zabiegu.

dorot Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejenie warg sromowych

misiol jak wygląda to zrośnięcie warg, skoro Ty się nie zorientowałaś? Ja się denerwuję, bo nasz pediatra nie zagląda małej do pieluchy i właściwie nawet nie wiem, czy dobrze ją pielęgnuję.

mirabelka79 Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Po prostu “dziurka” jest zrośnięta, zaklejona. Musi być, tak jest u nas. Trzeba lekko rozchylić wargi sromowe większe i popatrzeć.

misiol Dodane ponad rok temu,

Re: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

Moja córeczka była taka malutka. Do głowy mi nie przyszło rozchylanie warg sromowych. Pediatra do końca też nie była pewna i dlatego od razu skierowała nas do ginekologa dziecięcego. Jeżeli chodzi o problem z pielęgnacją po zabiegu, to musiałam rozchylać wargi sromowe i wkładać gazik nasączony oliwką. To było naprawdę bardzo stresujące. Córeczka fikała nóżkami. Ja się po prostu bałam, żeby jej nie uszkodzić.

magda-i-olunia Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Jesteśmy już po wizycie u ginekologa dziecięcego. Jednak sprawdziły się przypuszczenia naszego pediatry. Córeczka ma sklejone wargi sromowe. Na razie dostała maść MACMIROR COMPLEX do smarowania przez 7 dni tylko na noc. Podobno są duże szanse, że pod jej wpływem wargi ulegną rozklejeniu. Mam taką nadzieję. Mirabelka byłaś na wizycie kontrolnej? I co trzeba ciąć czy maść poskutkowała?

mirabelka79 Dodane ponad rok temu,

Re: Zrośnięte wargi sromowe u niemowlaka

Kazała dalej smarować, bo powiedziała że tną to na ukrainie. Tylko, że ja nie chcę tak długo smarować, bo to przecież hormony. Narazie jestem na etapie szukania innego ginekologa dziecięcego, bo ta już mnie wkurza. Zobaczę co powie inny, bo ja bym chyba jednak była zdecydowana na to cięcie.

magda-i-olunia Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

No to mnie zaskoczyłaś. Nam powiedzieli, że w razie czego to zrobią to w klinice, na oddziale chirurgii dziecięcej. Ale Ukraina? Poszukaj lepiej rzeczywiście innego ginekologa.
Ta pani ginekolog u której my byłyśmy powiedziała, że gdyby córka tak bardzo nie fikała nogami, to już by rozkleiła to na miejscu. A ja po prostu nie mogłam patrzeć i słuchać jej przeraźliwego krzyku. Stwierdziła więc, że nie ma co jej męczyć i w razie gdyby maść nie pomogła, to rozkleić to w znieczuleniu miejscowym.

xenia Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Mamy podobny problem i szukamy dobrego ginekologa dzieciecego w Warszawie. Pomóżcie proszę.

pinezka Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

A ja mam inne pytanie: Czy można samemu zobaczyć, czy te wargi są sklejone czy nie? Jest to łatwo zauważalne? I drugie pytanie: Czy powinno się myć okolice warg sromowych z białej wydzieliny? W szpitalu i w szkole rodzenia mówili nam że nie, ale nie wiem do jakiego okresu czasu nie. Ta wydzielina się tam zbiera. Jest jej trochę po zewnętrznych stronach warg. Można ją usunąć? Czy to bezpieczne w takim delikatnym miejscu ingerować z chusteczką lub wacikiem?

mirabelka79 Dodane ponad rok temu,

Re: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

Ja dopóki nie powiedziała nam o tym sklejeniu pani doktor, to bym nie wiedziała, że są sklejone. Jak już wiem, to ewidentnie widać, że są sklejone. Po prostu “dziurka” jest zarośnięta, a raczej wargi sromowe mniejsze są ze sobą zlepione. Muszą dać się leciutko rozchylić, żeby widać było wejście do pochwy. Tak to wygląda u nas.

xenia Dodane ponad rok temu,

My już po wizycie.

Byłyśmy dziś u polecanej na forum dr. Anny Dąbrowskiej. Rzeczywiście wargi były sklejone, ale na szczęście na niewielkim odcinku i pani dr rozkleiła bez problemu, a córka nawet nie pisnęła. Zostaliśmy też poinstruowani jak pielęgnować, żeby się ponownie nie skleiło (bo u nas był to już drugi raz). Poleciła też zrobić badanie moczu, bo ta tendencja do sklejania może być spowodowana jakąś infekcją. Panią doktor gorąco polecam, zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

misiol Dodane ponad rok temu,

Re: Wargi sromowe u dziecka

Niestety, na wizycie kontrolnej okazało się, że mojej córeczce po zabiegu wargi znowu się zrastają. Teraz dostała Ovestin i mam jej smarować przez 2 tygodnie. Jeżeli to nie pomoże, to za miesiąc będzie miała kolejny zabieg. Córeczka ma bardzo suchą i wrażliwą skórę i prawdopodobnie to jest przyczyną zrastania warg sromowych.

magda-i-olunia Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Xenia jak ona jej te wargi rozkleiła? Smarowała jakimś środkiem przeciwbólowym? Byłaś w klinice czy w gabinecie prywatnym? Moja córka ma smarowane te wargi już prawie tydzień, ale wydaje mi się, że nadal są sklejone. W piątek idziemy na kontrol. Misiol bardzo mi przykro, ale może nie jest jeszcze tak żle. Smaruj dokładnie i masuj to miejsce.

dudeina Dodane ponad rok temu,

Re: Zrośnięte wargi u dziewczynki

O kurcze zaniepokoiłaś mnie. W życiu bym nie pomyślała, że moja córeczka może mieć taki problem. Proszę napisz, na co powinnam zwrócić uwagę, czy niepokoić się już teraz (mała ma 22 tygodnie)?

xenia Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Rozkleiła palcami. Bardzo delikatnie, bo córeczka nawet nie zapłakała. Czymś wcześniej chyba posmarowała, ale raczej nie był to środek znieczulający. Może dlatego poszło tak łatwo, że sklejona powierzchnia była bardzo mała. Lekarka zdziwiła się, że to zauważyłam. Poprzednio, miesiąc temu byliśmy u ortopedy na zwyklej kontroli. Bardzo nas zdziwiło w pierwszej chwili, że zajrzał do cipki. To właśnie on odkrył, że mała ma sklejone wargi. Ponieważ ten ortopeda jest jednocześnie chirurgiem, to zaproponował zabieg. Popsikał najpierw znieczuleniem, a potem rozdzielił wargi takim tępym metalowym narzędziem. To chyba było bolesne, bo córeczka bardzo płakała, na szczęście krótko. Niestety po miesiącu zauważyłam, że wargi znów są sklejone. Panika i szukanie na forum ginekologa dzieciecego. I tak trafiłyśmy do dr Dąbrowskiej. Przyjmuje prywatnie w klinice na ul. Łuckiej 18, tel 654 24 64 w soboty rano i w środy po południu, cena wizyty 90 zł. Państwowo przyjmuje chyba na Żelaznej, ale nie jestem pewna.

duska Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe u niemowlaka

Cieszę się, że nasza pani ginekolog okazała się taka sympatyczna i pomocna.
Niestety na Żelaznej wizyty są również płatne, bo przyjmuje w lecznicy przyszpitalnej – we wtorki w godz. 16.00 – 19.00 (a w praktyce do ostatniego klienta czyli dłużej).

xenia Dodane ponad rok temu,

Do Duśki

Dziękujemy bardzo za namiary na panią doktor! Tak mi się spodobała, że zastanawiam się nawet, czy nie zmienić mojego dotychczasowego ginekologa na nią.

mirabelka79 Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Byłam u pani dr. Dąbrowskiej. Wszystko rozklejone w 2 sekundy. Zero płaczu i bólu. Teraz smarujemy. Mam nadzieje, że już będzie dobrze.

magda-i-olunia Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Dziś byłam z córką u ginekologa dziecięcego. Pani doktor rozkleiła jej wargi sromowe dosłownie w 3 minuty. Córka trochę popłakała, ale nie było tak żle. Prawdziwy koszmar zaczął się po przyjściu do domu. Córka cały czas płacze. Zdjęłam jej pampersa i widzę, że nie może zrobić siusiu. Chyba ją to wszystko szczypie. Na razie zasnęła mi na kolanach z wyczerpania. Mam ją podmywać w TANTUM ROSA i smarować kremem LINOMAG. Ale co zrobić jak się obudzi i nie będzie mogła zrobić siku? Jak jej pomóc? Jak to u Waszych córeczek było po rozklejeniu? Też tak cierpiały?

mirabelka79 Dodane ponad rok temu,

Re: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

Nie wiem co Ci doradzić. U nas nie było problemów po rozklejeniu. Zero marudzenia, wszystko było dobrze i jest do tej pory. Zobacz jak będzie się zachowywać córeczka i jeżeli będzie Cię to niepokoić coraz bardziej, to po prostu zadzwoń do tej pani doktor.
Nam mówiła, że córka może być niespokojna, że może ją szczypać i trochę boleć, ale to najwyżej przez pierwsze 24 godziny. Może odczekaj tyle i jak nie będzie poprawy, to wtedy zadzwoń?

magda-i-olunia Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Faktycznie marudziła i płakała tylko przez pierwsze parę godzin po zabiegu. W nocy spała już spokojnie, a dzisiaj jest już całkiem w porządku. Teraz tylko trzeba pilnować, żeby znów się nie zrosło.

kamak Dodane ponad rok temu,

Skąd to się bierze?

Dziewczyny! Skąd to sie bierze? Czy te wargi nagle potrafią sie zrosnąć czy to jest od urodzenia? Trochę się przeraziłam, nigdy córce nie zaglądałam do środka sisi, ale jutro chyba to zrobię na wszelki wypadek. Zawsze w kąpieli staram się dokładnie tam jej wszystko wymyć, żeby za dużo jej się nie zbierało tej białej wydzieliny.
Powiedzcie, od czego to się robi?

Dodane ponad rok temu,

Re: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

I znów powraca ten sam temat. Właśnie dziś byłam u pediatry, bo niuni ma wysypkę na pupci i nie tylko. Pani doktor oglądała i oprócz tej wysypki mówi mi, że niunia moja ma zrośnięte wargi sromowe. Jak to w ogóle możliwe? Jak ona niby robi siku i czemu nie zauważyłam (ciekawe dlaczego ona nie zauważyła dwa tygodnie temu, jak byłyśmy na szczepieniach to nawet w pieluszkę nie zajrzała). Mi się wydaje, że zawsze jak ją przemywałam i przewijałam to nie miała zrośniętych. Pamietam, że była dziurka i rozchylone wargi. Teraz jest zrośnięte. Strasznie się przestraszyłam. Mało nie ryczałam już w gabinecie (poszłam z czymś innym, a wyszłam z czymś innym). Pytam się doktorki, co z tym będzie i co w ogóle robimy, a ona na to, że najpierw trzeba wyleczyć wysypkę. Za 10 dni idziemy na kontrolę z tą wysypką i dopiero zdecyduje, bo teraz ona zielonego pojęcia nie ma, co z tym zrobić. Czyli nic mi nie powiedział szczególnego. Tylko tyle, że są zrośnięte. Wyszłam z gabinetu i za telefon do męża i w ryk. Pojechałam do niego do pracy i na szczęście jego szef (złoty człowiek, który ma złotą żonę – zawsze pomogą i poradzą) mówi, żebym się nie przejmowała, bo jego dziewczynki tak mają (ma 2 córki) i że to nic groźnego, tylko zdziwiony był, że lekarka mi nie powiedziała co i jak się z tym robi, że mnie nie uspokoiła i nie powiedziała, że to nic poważnego. Poradził mi innego pediatrę i w poniedziałek do niej jedziemy. Po powrocie do domu szukam na forum i znalazłam ten temat. Od razu jestem spokojniejsza. Po niedzieli się okaże, jak to się wszystko skończy. Sorki dziewczyny, że trochę nagmatfałam, ale musiałam się wygadać.

magda-i-olunia Dodane ponad rok temu,

Nic się nie martw. To naprawdę nie takie straszne. Ja na początku też wpadłam w panikę, bo nigdy o czymś takim nie słyszałam. Najlepiej jak udasz się od razu do ginekologa dziecięcego, bo pediatra chyba za wiele nie pomoże.
Moja córka miała podobno mocno sklejone (tak powiedziała ginekolog), ale na szczęście nie trzeba było robić żadnych skomplikowanych zabiegów, jakimi mnie straszył pediatra.
Jesteśmy dwa miesiące po rozklejeniu i jest ok.
Cały czas smaruję profilaktycznie Linomagiem, bo podobno to ma tendencje do ponownego sklejania się.
Daj znać co Wam powiedział lekarz.
Nie denerwuj się!

luczka Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Moja Mała miała raz rozklejane chirurgicznie, teraz znowu jej się skleiły. Byłyśmy tym razem u ginekologa dziecięcego. Obyło się bez bólu, znieczuleń. Dostałyśmy do smarowanie krem przeciwgrzybiczny (Pumafucort – czy jakoś tam), bo to może grzybki powodują, że narasta błonka. Na razie jest ok.

gwiazda Dodane ponad rok temu,

Re: Sklejone wargi sromowe

Magda, a możesz coś więcej napisać na ten temat? Czy miała zabieg, czy jakimiś maściami miała rozklejone, czy pani doktor jej to rozkleiła? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Znasz odpowiedź na pytanie: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wiek przedszkolny
Czy są inne 3-latki, które nie chcą wychodzić na dwór?
Moje dziecko musiało jakąś traumę przeżyć w zimie, bo teraz nijak nie mogę go wyciągnąć na dwór. Cały czas powtarza, że na dworzu jest zimno. Po przedszkolu (zabieram go o
Czytaj dalej
Dla starających się
Czy duphaston pomaga zajść w ciążę?
Staramy się od maja tego roku. Miałam nieregularne cykle, podejrzenie PCOS. Od dwóch miesięcy biorę Duphaston. Moja ginekolog powiedziała, że ma z tym doświadczenie i że będzie na pewno łatwiej
Czytaj dalej