Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

Byłam dzisiaj z moją 17-miesięczną córeczką u lekarza, ponieważ od kilku dni skarżyła się na bóle w kroczu. Pokazuje tam rączką i mówi, że kłuje. Lekarz obejrzał i stwierdził sklejenie warg sromowych. Co to jest? Tak się zdenerwowałam, że nie zapytałam. Kazał przemywać jej sisię rivanolem i kroplami sulfacetamid (krople do oczu). Jeśli to nie pomoże będzie potrzebna konsultacja ginekologa dziecięcego. Niewykluczone, że będzie musiał użyć narzędzi. Może ktoś z Was ma lub miał podobny problem. Proszę podajcie jakiś domowy sposób, aby to rozkleić.

30 odpowiedzi na pytanie: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

 1. Re: Sklejone wargi sromowe

  Moja córeczka miała zabieg rozdzielenia warg sromowych. Miała sklejone na długości około 0,5 cm. Miała wtedy 14 miesięcy. Strasznie bałam się tego zabiegu, ale trwał zaledwie 10 minut. Miała znieczulenie miejscowe. Pierwszego dnia trochę popłakiwała przy siusianiu, potem było już ok.

  • Re: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

   Droga Moniko! Napisz mi proszę, czy przed zabiegiem próbowałaś jakiś innych metod? Czy od razu zostałaś skierowana na zabieg? Czy to sklejenie zauważył pediatra? Czy mała dawała jakieś sygnały, że ją to boli?
   Czy to zabieg rutynowy czy potrzebny jest pobyt w szpitalu?

   • Re: Sklejone wargi sromowe

    Moja córka to ma. Chodzimy do ginekologa dziecięcego.
    Miała wargi sklejone na całej długości. Smarujemy maścią Ostivin (na receptę). Częściowo się rozkleiło, ale jeszcze pół jest zarośnięte. Narazie nie chce się rozkleić. Za tydzień mamy kolejną wizytę i decyzję co dalej – czy smarujemy dalej czy może zabieg rozcięcia.

    Ta maść jest z hormonami i smarowanie nie może trwać długo. My smarowaliśmy 2 razy po 2 tygodnie (czyli w sumie 4). Raz dziennie na noc. Jak już wspomniałam rozkleiła się połowa, ale druga polowa nadal sklejona.

    • Re: Zrośnięte wargi sromowe u dziecka

     Pediatra nigdy nie zaglądał małej w pieluszkę. Nawet nie wiem, kiedy jej się skleiło. Nic nie sygnalizowała. Miała bakterie w moczu i skierowano nas do nefrologa i tam od razu sprawdził. Podobno jedną z przyczyn bakterii u dziewczynek jest właśnie zaleganie wydzieliny w wargach sromowych. Po rozmowie z lekarzem doszliśmy do wniosku, że najszybciej będzie usunąć wadę właśnie przez zabieg. Od stwierdzenia sklejenia do zabiegu minął niespełna tydzień. W szpitalu byłyśmy 4-5 godzin. Dwie godziny przed zabiegiem (formalności) i trochę ponad dwie po zabiegu, żeby sprawdzić czy nie ma zbyt mocnego krwawienia (mała nie miał wcale). Już na drugi dzień nie było śladu po zabiegu. Po dwóch dniach byłyśmy na kontroli czy nie zlepia się ponownie.
     Istnieją maście, ale tak jak pisała koleżanka, nie ma pewności czy wargi się rozkleją i stosuje się je długo. Zabieg można zrobić w znieczuleniu ogólnym. To zależy od Ciebie i od lekarza. Niektórzy boją się robić w miejscowym znieczuleniu tak małym dzieciom. Dodatkowo zabieg oszczędził nam dodatkowych wizyt u jeszcze innych specjalistów.

     • Re: Sklejone wargi sromowe u dziecka

      Na wizycie przed szczepieniem lekarka stwierdziła, że moja córeczka ma sklejone wargi sromowe. Udałyśmy się do ginekologa dziecięcego, który to potwierdził. Córeczka miała 7 tygodni. Zabieg odbył się w gabinecie. Znieczulenie miejscowe maścią. Wszystko trwało ok. 10 minut. Za dwa tygodnie (córka będzie miała 10 tygodni) idziemy na kontrolę, czy się z powrotem wargi nie zrosły. Pierwsze kilka godzin po zanieczuleniu były straszne, ryk okropny. Mnie stresowała pielęgnacja. Mam jednak nadzieję, że jest ok i nie będzie powtórnego zabiegu.

      • Re: Sklejenie warg sromowych

       misiol jak wygląda to zrośnięcie warg, skoro Ty się nie zorientowałaś? Ja się denerwuję, bo nasz pediatra nie zagląda małej do pieluchy i właściwie nawet nie wiem, czy dobrze ją pielęgnuję.

       • Re: Sklejone wargi sromowe

        Po prostu “dziurka” jest zrośnięta, zaklejona. Musi być, tak jest u nas. Trzeba lekko rozchylić wargi sromowe większe i popatrzeć.

        • Re: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

         Moja córeczka była taka malutka. Do głowy mi nie przyszło rozchylanie warg sromowych. Pediatra do końca też nie była pewna i dlatego od razu skierowała nas do ginekologa dziecięcego. Jeżeli chodzi o problem z pielęgnacją po zabiegu, to musiałam rozchylać wargi sromowe i wkładać gazik nasączony oliwką. To było naprawdę bardzo stresujące. Córeczka fikała nóżkami. Ja się po prostu bałam, żeby jej nie uszkodzić.

         • Re: Sklejone wargi sromowe

          Jesteśmy już po wizycie u ginekologa dziecięcego. Jednak sprawdziły się przypuszczenia naszego pediatry. Córeczka ma sklejone wargi sromowe. Na razie dostała maść MACMIROR COMPLEX do smarowania przez 7 dni tylko na noc. Podobno są duże szanse, że pod jej wpływem wargi ulegną rozklejeniu. Mam taką nadzieję. Mirabelka byłaś na wizycie kontrolnej? I co trzeba ciąć czy maść poskutkowała?

          • Re: Zrośnięte wargi sromowe u niemowlaka

           Kazała dalej smarować, bo powiedziała że tną to na ukrainie. Tylko, że ja nie chcę tak długo smarować, bo to przecież hormony. Narazie jestem na etapie szukania innego ginekologa dziecięcego, bo ta już mnie wkurza. Zobaczę co powie inny, bo ja bym chyba jednak była zdecydowana na to cięcie.

           • Re: Sklejone wargi sromowe

            No to mnie zaskoczyłaś. Nam powiedzieli, że w razie czego to zrobią to w klinice, na oddziale chirurgii dziecięcej. Ale Ukraina? Poszukaj lepiej rzeczywiście innego ginekologa.
            Ta pani ginekolog u której my byłyśmy powiedziała, że gdyby córka tak bardzo nie fikała nogami, to już by rozkleiła to na miejscu. A ja po prostu nie mogłam patrzeć i słuchać jej przeraźliwego krzyku. Stwierdziła więc, że nie ma co jej męczyć i w razie gdyby maść nie pomogła, to rozkleić to w znieczuleniu miejscowym.

            • Re: Sklejone wargi sromowe

             Mamy podobny problem i szukamy dobrego ginekologa dzieciecego w Warszawie. Pomóżcie proszę.

             • Re: Sklejone wargi sromowe

              A ja mam inne pytanie: Czy można samemu zobaczyć, czy te wargi są sklejone czy nie? Jest to łatwo zauważalne? I drugie pytanie: Czy powinno się myć okolice warg sromowych z białej wydzieliny? W szpitalu i w szkole rodzenia mówili nam że nie, ale nie wiem do jakiego okresu czasu nie. Ta wydzielina się tam zbiera. Jest jej trochę po zewnętrznych stronach warg. Można ją usunąć? Czy to bezpieczne w takim delikatnym miejscu ingerować z chusteczką lub wacikiem?

              • Re: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

               Ja dopóki nie powiedziała nam o tym sklejeniu pani doktor, to bym nie wiedziała, że są sklejone. Jak już wiem, to ewidentnie widać, że są sklejone. Po prostu “dziurka” jest zarośnięta, a raczej wargi sromowe mniejsze są ze sobą zlepione. Muszą dać się leciutko rozchylić, żeby widać było wejście do pochwy. Tak to wygląda u nas.

               • My już po wizycie.

                Byłyśmy dziś u polecanej na forum dr. Anny Dąbrowskiej. Rzeczywiście wargi były sklejone, ale na szczęście na niewielkim odcinku i pani dr rozkleiła bez problemu, a córka nawet nie pisnęła. Zostaliśmy też poinstruowani jak pielęgnować, żeby się ponownie nie skleiło (bo u nas był to już drugi raz). Poleciła też zrobić badanie moczu, bo ta tendencja do sklejania może być spowodowana jakąś infekcją. Panią doktor gorąco polecam, zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie.

                • Re: Wargi sromowe u dziecka

                 Niestety, na wizycie kontrolnej okazało się, że mojej córeczce po zabiegu wargi znowu się zrastają. Teraz dostała Ovestin i mam jej smarować przez 2 tygodnie. Jeżeli to nie pomoże, to za miesiąc będzie miała kolejny zabieg. Córeczka ma bardzo suchą i wrażliwą skórę i prawdopodobnie to jest przyczyną zrastania warg sromowych.

                 • Re: Sklejone wargi sromowe

                  Xenia jak ona jej te wargi rozkleiła? Smarowała jakimś środkiem przeciwbólowym? Byłaś w klinice czy w gabinecie prywatnym? Moja córka ma smarowane te wargi już prawie tydzień, ale wydaje mi się, że nadal są sklejone. W piątek idziemy na kontrol. Misiol bardzo mi przykro, ale może nie jest jeszcze tak żle. Smaruj dokładnie i masuj to miejsce.

                  • Re: Zrośnięte wargi u dziewczynki

                   O kurcze zaniepokoiłaś mnie. W życiu bym nie pomyślała, że moja córeczka może mieć taki problem. Proszę napisz, na co powinnam zwrócić uwagę, czy niepokoić się już teraz (mała ma 22 tygodnie)?

                   • Re: Sklejone wargi sromowe

                    Rozkleiła palcami. Bardzo delikatnie, bo córeczka nawet nie zapłakała. Czymś wcześniej chyba posmarowała, ale raczej nie był to środek znieczulający. Może dlatego poszło tak łatwo, że sklejona powierzchnia była bardzo mała. Lekarka zdziwiła się, że to zauważyłam. Poprzednio, miesiąc temu byliśmy u ortopedy na zwyklej kontroli. Bardzo nas zdziwiło w pierwszej chwili, że zajrzał do cipki. To właśnie on odkrył, że mała ma sklejone wargi. Ponieważ ten ortopeda jest jednocześnie chirurgiem, to zaproponował zabieg. Popsikał najpierw znieczuleniem, a potem rozdzielił wargi takim tępym metalowym narzędziem. To chyba było bolesne, bo córeczka bardzo płakała, na szczęście krótko. Niestety po miesiącu zauważyłam, że wargi znów są sklejone. Panika i szukanie na forum ginekologa dzieciecego. I tak trafiłyśmy do dr Dąbrowskiej. Przyjmuje prywatnie w klinice na ul. Łuckiej 18, tel 654 24 64 w soboty rano i w środy po południu, cena wizyty 90 zł. Państwowo przyjmuje chyba na Żelaznej, ale nie jestem pewna.

                    • Re: Sklejone wargi sromowe u niemowlaka

                     Cieszę się, że nasza pani ginekolog okazała się taka sympatyczna i pomocna.
                     Niestety na Żelaznej wizyty są również płatne, bo przyjmuje w lecznicy przyszpitalnej – we wtorki w godz. 16.00 – 19.00 (a w praktyce do ostatniego klienta czyli dłużej).

                     Znasz odpowiedź na pytanie: Jakie sposoby na sklejone wargi sromowe u dziecka?

                     Dodaj komentarz

                     Angina u dwulatka

                     Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                     Czytaj dalej →

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general