“Szatka” na chrzest – do czego służy ?

Wiem, ze to wyjątkowo glupie pytanie, ale ja naprawdę nie znam odpowiedzi !!!
W sobote chrzcze mojego syna (11 miesiecy) i nie wiem, co mam kupic z tej okazji 🙁 Ponoc swiece i jakas szatke, ale co to za szatka i po co ? Co sie z tym robi na chrzcie ? Kiedy sie zapala swiece ? No i po co ta szatka, do czego ona sluzy ???

POMOCY !!!

Pozdrawiam, Jagaa i Piotruś 31.10.2003

6 odpowiedzi na pytanie: “Szatka” na chrzest – do czego służy ?

k8-77 Dodane ponad rok temu,

Re: “Szatka” na chrzest – do czego służy ?

świece trzyma ojciec chrzestny, szatke – matka. na mszy padaja slowa o niesieniu swiatla – wtedy ojciec chrzestny zapala swiece od tej na oltarzu. ksiadz mowi tez, ze na znak ochrzczenia matka chrzestna ma przykryc dziecko biala sztka. wiadomo kiedy to zrobic (tak wynika ze slow ksiadza), a w razie czego, to ksiadz cicho podpowie.
szatka zazwyczaj jest symboliczna – my mielismy satynowa chusteczke, kwadrat o boku 15cm, z wyszytymi srebrna nicia imionami synka i data chrztu.

slicznego masz synka! taki uchachany;)) moj maz ma na imie Piotrus, dobrze mi sie kojarzy;))
pozdrawiam

k8 i Adaśko (30.04.04)

aja79 Dodane ponad rok temu,

Re: “Szatka” na chrzest – do czego służy ?

Biała szatka jest symbolem Chrystusa i kładzie się ją na dziecko w pewnym momencie (ksiądz napewno powie kiedy) i zaraz po tym zapala się świecę (to też powie kiedy zapalić). Ja Nadii wyszyłam imiona i datę chrztu na szatce. Została jej ładna pamiątka.Pozdrawiam

Justyna i Nadia 29.07.2003

mamaala Dodane ponad rok temu,

Re: “Szatka” na chrzest – do czego służy ?

szatka to kwadrat białego materiału (chustka do nosa ;)) symbolizuje niewinnośc i chrzestna rozkłada ja na dziecku gdy ksiądz poleci to zrobić, świecę zapala chrzestny również na polecenie księdza już po polaniu główki wodą, niestety nie pamiętam dokładnych słów księdza towarzyszących zakładaniu białej szatki i zapalaniu świecy, ale na pewno nie przegapicie

udanej uroczystości iotrusiowi życzymy

P.S.
u nas białą szatke kuuje matka chrzestna 🙂

Aga i Ala (10.02.2003)

aja79 Dodane ponad rok temu,

Re: “Szatka” na chrzest – do czego służy ?

Słowa towarzyszące wkładaniu białej szatki wypowiada ksiądz : “(imię dziecka) stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz biała szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagaja ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.”
Wręczenie zapalonej świecy (też mówi ksiądz): “Przyjmijcie światło Chrystusa. Podtrzymywanie tego światła powierzam wam, rodzice i rodzice chrzestni, aby wasze dziecko oświecone przez Chrystusa postępowało zawsze jako dziecko światłości, a trwajac w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana, razem ze wszystkimi świętymi w niebie.”
Tak to brzmi właśnie i te modlitwy następują po sobie.

Justyna i Nadia 29.07.2003

kodo Dodane ponad rok temu,

Re: “Szatka” na chrzest – do czego służy ?

Biała szatka sybmolizuje czystość, niewinność, przynależność do Chrystusa. Po głównej ceremonii chrztu, następuje namaszczenie, po nim włożenie białej szaty (z reguły chrzestna podaje ją księdzu i to on ją zakłada), a następnie zapalenie świecy przez chrzestnego.

Dokładny opis chrztu jest na pewno w każdej książeczce do nabożeństwa.
Życzę miłej uroczystości !

Pozdrawiam,
Kodo i Kuba

Dagmara2020-01-29 13:50:33

Sama jestem mamą i doskonale pamiętam dzień Chrztu mojego maluszka! Jeśli mogę coś doradzić to kupcie szatki z imieniem dziecka. Nie dość, że tak jak tu piszecie symbolizują czystość to taka szatka z imieniem jest super pamiątką!

Znasz odpowiedź na pytanie: “Szatka” na chrzest – do czego służy ?

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
Pobolewanie brzucha
Wiem, że wielokrotnie już wspominałyście, że brzuch Was pobolewa jak na @, ale nie pamiętam, czy miało to jakiś związek z śpieszeniem się dziecka na świat. Jestem trochę poddenerwowana, bo
Czytaj dalej
Dla starających się
ani nie okresu ani ciązy..
Czesc dziewczyny! Myslalam zeby zaczac starac sie o dziecko od tego cyklu co ma sie zaczac,ale on sie nie zaczyna!Przed tym mialam regularnie co 28 dni (od marca od cesarki),a teraz
Czytaj dalej