Ważne…..

7 lipca tego roku wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczacy źle naliczanych przez zakłady pracy podstaw zasiłków chorobowych, macierzynskich i opiekuńczych.
Sprawdźcie sobie dziewczyny- te które macie zaszczyt w naszym kraju 🙂 pracować za stawki wyższe niż najniższa krajowa a reszta pod stołem 🙂 w jaki sposób obliczano wam podstawę do chorobowego.
Generalnie chodzi o to, ze jeżeli pracownik otrzymywał jakąś premię w okresie 12 miesięcy poprzedzających pójście na L4 i z tej premii, dodatków, etc były naliczane składki na ubezpieczenie chorobowe…. to te dodatki, premie, i inne powinny się znaleźć w podstawie zasiłków, pod warunkiem, ze w okresie przebywania na zasiłku chorobowym nie przysługuje nadal do nich prawo.

I co najwazniejsze. Otrzymacie zwrot wszystkich niedopłaconych zasiłków chorobowych za ostatnie 3 lata. Wiąże sie to jednak z jedną wazną rzeczą. TO WY MUSICIE SIĘ ZWRÓCIĆ O TO DO ZAKŁADU PRACY. Tylko na tej podstawie zostanie wam to wyrównane. Jeśli tego nie zrobicie, nie dostaniecie grosza.

Przesyłam linki wyjasniające bardziej fachowym językiem o co chodzi.
[Zobacz stronę]

[Zobacz stronę]

Jest to wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008 sygn. akt SK 16/06
Dz. U. Nr 119 poz. 771

A oto treść wniosku (przykładowa oczywiście) którą należy złożyć (jak najszybciej) w swoim zakładzie pracy.

W związku z wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 czerwca 2008 sygn. akt. SK 16/06 (Dz. U. Nr 119 poz. 771) proszę o wypłatę, różnicy pomiędzy należną, a wpłaconą kwotą wynagrodzenia za czas choroby, zasiłków chorobowych, zasiłków opiekuńczych i zasiłków macierzynskich za ostatnie 3 lata

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: Ważne…..

 1. Kto za to płaci?
  To zależy czy w zakładzie było zatrudnionych więcej niż 20 osób. Jeśli to oni płacili zasiłki, to oni wypłacają teraz te niedopłaty, jeśli płacił ZUS, to Zus wyrównuje.
  Jednak zwrócić się trzeba do zakładu pracy.

  Jesli chodzi o osobe prowadzącą DG, która zapewne płaci swój ZUS z najniższej podstawy tj. 60 % przeciętnego wynagrodzenia, to niestety nic nie przysługuje, bo ZUS naliczał to chorobowe własnie z tych podstaw i o żadnych dodatkach nie było tu mowy.

  Nigdzie nie trzeba chodzić ani nic udowadniać. Napiszcie pismo do swoich pracodawców, może byc według mojego czerwonego wzoru. Jesli nic nie przysługuje po przeliczeniu, to nic nie otrzymacie,nic nie stracicie. W końcu to nie wy jesteście od naliczania.

  • To do ZUS-u czy do pracodawcy mam uderzyć? A co, jak pracodawca już nie istnieje?

   • Zamieszczone przez mamamaksia
    to nie chodzi o narażanie- takie są przepisy
    ja dzwonilam do swoich kadr i delikatnie chcialam wypytać a pani kadrowa sama powiedziala, że mam pisać bo to mi sie należy!!!

    Dzięki,

    złożyłam dzisiaj pismo, podobno nie jestem pierwsza… al osoba która składała takie pismo we wrześniu do dzisiaj nie ma odpowiedzi. Zobaczymy….

    Pozdrawiam

    • Zamieszczone przez JOKA
     Dzięki,

     złożyłam dzisiaj pismo, podobno nie jestem pierwsza… al osoba która składała takie pismo we wrześniu do dzisiaj nie ma odpowiedzi. Zobaczymy….

     Pozdrawiam

     Udało się, dzięki za info dostałam prawie 900 złotych 🙂

     • wow, super
      to juz jest coś!

      Znasz odpowiedź na pytanie: Ważne…..

      Dodaj komentarz

      Angina u dwulatka

      Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

      Czytaj dalej →

      Mozarella w ciąży

      Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

      Czytaj dalej →

      Ile kosztuje żłobek?

      Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

      Czytaj dalej →

      Dziewczyny po cc – dreny

      Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

      Czytaj dalej →

      Meskie imie miedzynarodowe.

      Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

      Czytaj dalej →

      Wielotorbielowatość nerek

      W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

      Czytaj dalej →

      Ruchome kolano

      Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo
      Enable registration in settings - general