wychowanie czy DNA ?

Drogie mamusie…juz od dawna sie zastanawiam jak to w zyciu jest…czy osoba dojrzala, dorosla…osobowosciowo jest czlowiekiem takim jakim jest dlatego, ze takim stworzyla go natura, bo taki jest jego kod genetyczny, czy moze nie ma to wiekszego znaczenia i wszystko zalezy od wychowania, wzorcow przekazywanych przez bliskie osoby, srodowisko?
Ciekawa jestem jaka jest Wasza opinia na ten temat…

5 odpowiedzi na pytanie: wychowanie czy DNA ?

Dodane ponad rok temu,

Jest o tym ksiazka

Chyba pol na pol 😉
Jest na ten temat ksiazka, ktora mam zamiar sobie kupic
Peter Little “Zapisane w genach”

[Zobacz stronę]

Pozdrawiam


Jola i Adrian (30.10.2000)

kmw Dodane ponad rok temu,

Re: wychowanie czy DNA?

Mysle, ze prawie pol na pol. Prawie, bo to jacy jestesmy to nie tylko zasluga genow ale wychowania, srodowiska w jakim przebywamy.
Pewne postawy, zachowania “wynosi sie z domu” i tutaj duza role odgrywaja rodzice.
Ciezka rola przed nami….


Karina i Kubus <10.06.2004>

cait Dodane ponad rok temu,

Re: wychowanie czy DNA?

Może nawet nie pół na pół, ale po jednej trzeciej, bo decyduje o tym też sposób, w jaki życie się z nami obeszło.


Cait + Alka (15 stycznia 2003)

kas Dodane ponad rok temu,

Re: wychowanie czy DNA?

Jedno i drugie :), choć czasem wydaje mi się, że jak ktoś coś ma w genach to i najlepsze wychowanie nie pomoze

Sprostuję jeszcze: kod genetyczny to mamy wszyscy taki sam, bo kod to sposób w jaki zaszyfrowany jest skład aminokwasowy białek przy pomocy nukleotydów (kombinacja trzech nukleotydów koduje aminokwas każdej trójce przypisany jest jeden aminokwas, lista możliwych trójek i przypisanych im aminokwasów to właśnie kod) w DNA. Różni nas informacja genetyczna, która jest zapisana przy pomocy tego kodu, czyli różnimy się kolejnością nukleotydów w DNA, a nie sposobem szyfrowania.

Kaśka
(16.10.02)

agi9 Dodane ponad rok temu,

Re: wychowanie czy DNA?

Ten temat pedagogika rozważa już od kilku wieków. Byłyi teorie twierdzące, że dziecko rodzi się jako “czysta karta” i ważne jest tylko to, co na niej zostanie zapisane. Były tez teorie, że rodzimy się już całkowicie “zaprogramowani”. Nawet są teorie opisujące charaktery osób o poszczególnych typach wyglądu, budowie (bardzo interesujęce zresztą i “coś w sobie mające”). Aktualnie obowiązująca jest wersja,że na to jacy jesteśmy ma wpływ wiele czynników. I geny i szeroko rozumiane wychowanie. Wpływ środowiska rodzinnego i zewnętrznego. Jednak jaki jest stosunek tych wpływów – tego prawdopodobnie nie wie nikt.

Aga, Pawełek, Paulinka

Znasz odpowiedź na pytanie: wychowanie czy DNA ?

Dodaj komentarz

Książka kucharska
zupka dla 10 mc maluszka
Witajcie Mamy MAm takie pytanie. Mój maluszek ma już 10 mc. Nie mam jużpomysłu na gotowanie mu zupe. może któraś z Was zna jakieś ciekawe pomysły na obiadek
Czytaj dalej
Jedno- i dwulatki
!!!__FILIPEK ma dziś 2ie URODZINY__!!!
Nasz JEDYNACZEK (jak zwykliśmy na niego powoli mówić) kończy dziś po południu [b]2 latka !!![/b] No cóż będę się rozpisywać... [img]https://bajbet.com/gify/images/urodziny/prezent1.gif[/img] [b]Synku, Mama i Tata życzą Ci jak najlepiej i zawsze bedą Cię
Czytaj dalej