Wynik przezierności karkowej a długość płodu

Mam do Was pytanie. Jestem w 11 tc i byłam na pierwszym usg ciąży. Lekarz powiedział, że wszystko jest w porządku i dziecko dobrze się rozwija. Jednak jak oglądam wynik, to zastanawia mnie jedna sprawa – wynik NT (nuchal translucency). To tzw przezierność karku. Dowiedziałam się, że wynik badania NT ma ścisły związek z długością płodu ciemieniowo – siedzeniową, czyli CRL. I w zależności od wielkości dzieciątka zmienia się wynik NT. Czy któraś z Was znalazła może jakieś bardziej szczegółowie informacje na ten temat? Szukałam w internecie, ale jakoś wszystko jest napisane tak lakonicznie i niczego nie można się dowiedzieć. Chodzi tu o konkretne liczby i przedziały pomiędzy tymi dwiema zależnościami (pozostałe informacje znam). Jeśli któraś z Was natknęła się może na takie informacje albo mogła mi podać jakie miałyście wyniki tych zależności, to będę wdzięczna. Trochę niepokoi mnie informacja mojego lekarza, że “może być” po tym jak zmierzył dzieciątko a potem podał ten wynik NT. Jeśli możecie odpowiedzieć na moje pytanie, to może przestanę się martwić, bo o niczym innym nie myślę. Pozdrawiam

10 odpowiedzi na pytanie: Wynik przezierności karkowej a długość płodu

ola2 Dodane ponad rok temu,

Re: Wynik przezierności karkowej a długość płodu

Takie same badanie będę miała 14 marca. Chodzi tu o związek z długością maleństwa. Ile mm ma twoje?

Ola i Asia (3 latka i 4 mies.) +?(18.10.2006)

anulka00 Dodane ponad rok temu,

Re: Wynik przezierności karkowej a długość płodu

Ja ci powiem tak – wcale nie biez sobie na powaznie ze jezeli dziecko ma powiedzmy 53 cm na ostatbniom USG to takie sie urodzi. te wszystkie obliczenia sa “przypuszczalne”. Ja mialam robione USG w 33 tygodniu (ostatnie) i wyszlo ze maly wazyl 2980 g i mial 40 cm. Lekarz powiedzial ze dziecko bedzie krotkie ale pucolowate dziecko ze 4 kg jak nic bedzie mial. Kiedy robiono mi cc i dali malego do wazenia lekarz az sie za glowe zlapal – dziecko mialo tylko 3100 g. A ja rodzilam w 42 tygodniu wiec przez 9 tygodni wg USG maly przybral tylko 120 g. A byl bardzo dlugi bo mial 56 cm. Wiec w 9 tygodni urosl 16 cm. Blad obliczen wynikal z tego ze lekarz niedokladnie zaznaczyl jak mierzyl. Myslal ze dziecko bedzie pucolowate bo bylo krotkie a tu d… Takze sie nie martw pomiarami.
Pozdarwiam.

marti1 Dodane ponad rok temu,

Re: Wynik przezierności karkowej a długość płodu

to prawda, że jest zależność między CRL a NT i im dziecko większe tym ma prawo być większe NT a mierzy się je tylko do momentu jak dziecko ma 85 mm. Ja przy 70 mm miałam 1,9 i to było ok.
kiedyś znalazłam taką tablkę, która pokazywała zależność CRL do NT ale najważniejsze było to, że ma nie przekraczać 2,5 a ta tabelka to były różnice dziesiątek milimetrów więc naprawdę niewielkie
A Ty jaki masz wynik, że się martwisz?

Aniołek (8.2003) +..

jaculek Dodane ponad rok temu,

Re: Wynik przezierności karkowej a długość płodu

Hej oto co znalazłam na ten temat:
“Liczba płodów z nieprawidłowo zwiększoną przeziernością karkową (NT) w pierwszym trymestrze ciąży, ale z prawidłowym kariotypem i budową jest stosunkowo niewielka. Grupa ta stanowi nie lada wyzwanie dla poradnictwa genetycznego.

Nadal istnieje potrzeba opracowania uniwersalnych wytycznych dla poradnictwa w takich przypadkach. Przedstawiona praca ma charakter przeglądowy. Zebrano dane z jedenastu badań łącznie 2,128 przypadków ciąż z płodami wykazującymi zwiększone NT. Poronienie wystąpiło w 2,2-10,6% przypadków, a w 0,5-13% przypadkach doszło do śmierci okołoporodowej płodu. Problemy w rozwoju układu nerwowego wystąpiły w 0,5 – 13%, a 2-8% wad nie zostało wykrytych przed porodem (najczęściej nieprawidłowości sercowych). Natomiast 70-90% płodów nie manifestowało odchyleń od normy. W przypadkach płodów z NT większym od 2 mm zalecano szczegółowe dwuetapowe badania w kierunku ewentualnych wad wrodzonych.

Wiek matki jak również dane związane z wywiadem rodzinnym oraz utrzymywanie się obrzęku karkowego dostarczają dodatkowych informacji dla poradnictwa oraz planowania kolejnych ciąż. ”
Może to ci w czymś pomoże pomiar ten z tego co wiem nie powinien przekraczać 2 mm w niektórych opracowaniach 2,5mm (dotyczy to tylko okresu między 11TC a 14 TC) jeżeli jest większa lekarz kieruje na kolejne badania (przede wszystkim w celu wykluczenia Zespołu Downa) nie martw się jeżeli lekarz by miał jakiekolwiek wątpliwości skierował by cię dalej na diagnostykę. W razie wątpliwości lekarz zleca nie inwazyjne badania PAPP-A jeżeli nic o tym nie mówił to znaczy że wszystko jest OK.

smoczyca78 Dodane ponad rok temu,

Re: Wynik przezierności karkowej a długość płodu

Moje dzieciątko ma 42 mm i NT 1,2. Wiem, że dużo brakuje do tej górnej granicy ale przez to, że lekarz powiedział “może być” zaczęłam się martwić. Ogólnie mówił, że dziecko rozwija się dobrze. Oj sama już nie wiem co myśleć.

smoczyca78 Dodane ponad rok temu,

Re: Wynik przezierności karkowej a długość płodu

A tak w ogóle to bardzo dziękuję za odpowiedzi 🙂

koyaga Dodane ponad rok temu,

Re: Wynik przezierności karkowej a długość płodu

Nie masz się co martwić. Na nast. wizycie niech gin zmierzy raz jeszcze przeziernośc i niech wyjasni wszystkie twoje wątpliwości.
U mnie w 13 tc (z tego co pamiętam) przy dł. ok. 80mm przeziernośc wynosiła 2mm i tez sie martwiłam ale gin mnie uspokoił.


Aga,Tysia (30mcy) i KTOSik(15tc)

effcia Dodane ponad rok temu,

Re: Wynik przezierności karkowej a długość płodu

jest super! naprawdę nie masz się czym martwić! niedawno też miałam usg, NT-1,5 mm, super wynik, w ciąży z Franiem ten sam pomiar, w tym samym tygodniu ciąży wyszedł 3mm i był podstawą do dalszej diagnostyki, która na szczęście rozwiała wątpliwości, mam zdrowego synka.

Effcia, Frań(20.08.03) i…(30.08.06)

smoczyca78 Dodane ponad rok temu,

Re: Wynik przezierności karkowej a długość płodu

Dzięki effcia za pokrzepiające wiadomości, jestem spokojniejsza 🙂

Nesska2020-04-16 15:16:59

Ja dzisiaj na badaniu dowiedziałam się że maluch ma 7.34cm A NT 2.63mm. W wyniku było niskie ryzyko ale poprawił na pośrednie i teraz nie wiem. Jestem w 13w3d i trochę przez pandemie mam związane ręce

Znasz odpowiedź na pytanie: Wynik przezierności karkowej a długość płodu

Dodaj komentarz

Tematy, których nie znalazłam w forum
Mleko w piersiach
Od okolo miesiaca pojawia sie czasem bialy plyn wyplywajacy z sutek. Pojawia sie w niewielkich ilosciach. Nie wyplywa sam, tylko pod niewielkim naciskiem. Czy to moze byc mleko? Kiedy moze
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
Pęcherz czy macica i czy spacer szkodzi...?
Od początku ciąży mam problemy z pęcherzem-ale to zdaje się normalne-uczucie że jest pełen :-( No a dzis strasznie mnie boli w dole brzuszka. Tak jak przy okresie:-( Nie
Czytaj dalej