ZUS – jak oni liczą pensję !!!

Dziś przeżyłam niemałe zaskoczenie i to podwójne:

-po pierwsze, że po miesiącach walk z moim pracodawcą i ZUSem wreszcie listonosz przyniósł mi pensję z ZUS’u za czas zwolnienia ciążowego.
-po drugie jaka to była kwota!!! PŁAKAŁAM pół dnia!!! i teraz mogę wam napisać…

A mianowicie:

Spodziewałam się otrzymać 100% pensji wyliczonej na podstawie średniej z ostatnich 6 miesięcy!
A że pensję miałam stałą i ponieważ słyszałam, że składka na ZUS odpada to myślałam, że dostanę nawet trochę więcej niż stałą netto!!! Tak nawet pisałyście i wy tu na forum…okazuje się, że jest to bardzo mylące bo zbyt uproszczone!

A tu niespodzianka w postaci kruczka ZUS’owskiego!!!

1) prosta wersja wydarzeń:
Jeżeli pomiędzy zwolnieniami (jakimikolwiek zdrowotnymi) było mini. 3 miesiące kalendarzowe przerwy to wyliczają z średnią z 6 miesięcy i od brutto odejmują 18,71% na ZUS co daje podstawę pensji. Te kwotę dzieli się na 30 by obliczyć dniówkę (nie wiem co w sytuacji jak miesiąc ma 31 albo 29 – z nerwów nie spytałam) i odejmuje 19 % jako zaliczka na podatek to co otrzymujemy z tej całej matematyki to dniówki płatne przez ZUS i jeśli dostajemy np.: 30 dniowe zwolnienie ciążowe to oni mnożą ilość dni zwolnienia przez tę dniówkę.

2) gorsza wersja wydarzeń (niestety moja):
jeśli pomiędzy zwolnieniami nie ma odstępu 3 miesięcy kalendarzowych to cofają się i szukają w poprzednich miesiącach itp. U mnie okazało się, ze miałam 1-3 dniowe zwolnienia co dwa miesiące i tak mi się cofali, że doszli do pierwszego miesiąca mojej pracy i z braku innych możliwości ten jeden właśnie miesiąc (pierwszy!) wybrali jako podstawę…chyba jasne jest to, ze był to dla mnie okres próbny i ŻADNE pieniądze!!! Także przez p…kruczek ZUS’owski będę dostawała “na waciki” do lutego :-(( Przepłakałam pół dnia i…brak mi sił !!! Tak więc jak ktoś pracuje 10 lat w firmie wedle amerykańskiej struktury to… Pani dyrektor zamiast 10000 zł moze dostać pensje sekretarki czyli jakieś 1500 zł – i tak ponoć nie raz juz było!!! Da mnie to skandal… ździerstwo, jawna kradzież!!!

…. Ale nic nie można zrobić bo takie jest prawo polskie !!!

AiR Klejn i dzidzio (Alan/Nina) 15 luty :-)))

22 odpowiedzi na pytanie: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

 1. Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

  Niestety Zus tak oblicza średnią,tzn biorą średnią z ostatnich 6 miesięcy, pod warukniem, że nie było w między czasie zwolnień lekarskich. Jeśli takowe wystąpiło ( automatycznie składka odprowadzona do Zus była niższa) pomniejsza to podstawę. To przykre, ale tak jest.
  Pozdrawiam
  Kaśka

  • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

   Bardzo Ci wspólczuję!!! Jasne, że to złodzieje!
   Ja jeszcze czekam na pierwsze pieniądze za cały miesiąc i przeraziłam się tym co napisałaś. Od końca czerwca do tej pory (z przerwami) jestem na zwolnieniu. Ale wcześniej nie chorowałam przez 2 lata. Nie wiem jak mnie potraktują, ale na pewno tak, żebym dostała jak najmniej.
   Możesz napisać coś więcej o swoich zwolnieniach? Jeśli można, to chętnie dowiem się czegoś więcej. A jeśli chcesz jeszcze ponarzekać na ZUS to wal śmiało.

   Irena i Bąbelek (05.11.03)

   • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

    …jeśli tak by było to mały problem!!!
    Oni nie liczą tego miesiąca!!! szukają takich 6 miesięcy, w których nie było zwolnienia lub jeśli wystąpiły jakieś to w odstępie wiekszym niż 3 miesiące czyli…jeśli na ciążowe poszłam w lipcu to sprawdzają kiedy byłam na zwolnieniu i gdyby okazało się, ze wcale nie chorowałam lub ostatni raz chorowałam w marcu a jeszcze wcześniej w listopadzie to none probleme!!! biorą średnią z pensji styczeń czerwiec (6 miesiecy ) i matematykują!

    U mnie niestety tak nie było! chorowałam w maju, wiec odstęp pomiędzy ciązowym a zwykłaym lekarskim był mniejszy niz 3 miesiace…szukają dalej i okazuje się, ze w marcu byłam 2 dni na zwolnieniu, więc pomiędzy majem a marcem nie ma 3 miesięcy i szukają dalej….w grudniu miałam angine i tydzień spędziłam w domu – wniosek: pomiędzy marcem a grudniem nie ma 3 miesięcy, wiec szukają dalej…w listopadzie 3 dni co znowu powoduje szukanie…cofneliśmy sie już do sierpnia- mojego pierwszego zwolnienia lekarskeigo i…okazuje sie, ze na podstawie tylko lipca (od 1lipca pracowałam) mogą określić mi pensję!!!!

    PAZRANOJA nieuważasz?!!!

    AiR Klejn i dzidzio (Alan/Nina) 15 luty :-)))

    • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

     Chyba przejrze swoje raporty zusowskie i sprawdze swoją “historię choroby” bo jestem w szoku…. Nie ma ani słowa o tych zwolnieniach na stronce ZUS (chociaz moze przegapiłam???) a wypadałoby wstawić chocby jedno zdanie skoro to dla nich takie ważne… Już mnie nic w ZUSie nie zdziwi….
     pozdrawiamy

     Usianka i listopadowa dziewczynka (9.XI.2003 a może i później….)

     • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

      :-))) masz rację mam ochote ponarzekać dzis na ZUS i to bardzo!!!

      Zazdroszę Ci w tej chwili zdrowie bo słuszne jest stwierdzenie, że żeby chorować trzeba mieć zdrowie!!!

      Ja pierw pracowałam jak na pracoholikaprzystało a moje pierwsze zwolnienia wynikały z wyczerpania organizmu i były wskazane przez przełożonych…potem zaczęły sie problemy…różne nieporozumienia pomiędzy mna a pracodawca…odkryłam naprzykład, ze od 3 lat nie płaci ZUSu za 5 pracowników (resztę zatrudnia na czarno)…powiadomiłam ZUS co się oczywiście nie spodobało pracodawcy…groził mi zwolnieniem, ale ja wiedziałm, że jestesm motorem do robienia pieniędzy dla tej firmy i nie zwolnią mnie…zaczęłam “wagarowac” tzw. zwolnienia na wszystko! az wkońcu udało sie zajść w ciaze i pokazałam im fucka myślałam, ze na dobre, ale nie!!! mój pracodawca w odwecie nie przekazywał zwolnień do ZUSU !!!
      A co ZUS na to – NIC!!! guzik można w takiej sytuacji… Nie można samemu zanosić zwolnień a sąd nie przyjmuje nawet takich spraw!!! po długich “negocjacjacjach” z szefostwem udało się choc nie bez komplikacji przesłać Wszystko co należy do ZUS’u…czekałam i cekałam…wreszcie pieniądze przyszły…dziś… A ile?!!! tyle co kot nakichał…zadzwoniłam a Pani Malinowska z ZUS’u do mnie artykół ten a ten, ustawa ta przepis siaki…pozapisywałam to wszystko i sprawdziłam w sieci…faktycznie są takei prawa!!!
      Czuję sie taka zawiedziona!!!! I oszukana…szkoda, ze nie wiedziałąm o tym wcześniej!!!! a niech to…

      Fajnie, ze ty nie chorowałas w ciagu ostatnich lat… Naliczą ci wiec pensję wedle ostatnich miesięcy a nie tak jak u mnie z przed roku z okresu próbnego!!!

      A jak długo jeteś na zwolnieniu?

      AiR Klejn i dzidzio (Alan/Nina) 15 luty :-)))

      • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

       …chodzi o ustawę z dziennika ustaw nr 60 pozycja 636 z roku 1999r, artykuł 43 – chyba :-/
       Mąż znalazł info pod tym adresem:

       Ręce załamać, prawda?!
       Najgorsze jest to, że o tym się nie mówi, nikt nie umie wyliczyć własciwej pensji a gmatwaniana tych praw i prawideł na stronie ZUS mnie osobiście przerasta!!!

       Pozodzenia i pisz co u ciebie w sprawach “brzuszkowych”…

       AiR Klejn i dzidzio (Alan/Nina) 15 luty :-)))

       • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

        Z tym zdrowiem to nie całkiem tak dobrze. W mojej pracy było tak, że nie dawało się zwolnień. Pracowałam w takim domu dla młodzieży upośledzonej umysłowo. Na dyżurze (24-ro godzinnym) byłam sama z 7 podopiecznymi, więc jeśli zachorowałam to ktoś musiał za mnie wziąc dyżury, a ja potem musiałam je oddać – w terminie do uzgodnienia między nami. Nie miało sensu oddawać zwolnień. Wszystko było kwestią dogadania i można się było dogadać. Taki zwyczaj.

        Podaj te artykuły i ustawy. Może ktoś inny będzie miał szansę wcześniej “ubezpieczyć” się przed ZUS-em.

        A swoją drogą jestem z Ciebie dumna! Walczyłaś ze swoją firmą i nie dałaś się “zajeździć”. Pomimo obecnych kłopotów mam nadzieję, że będziesz nadal walczyć i w końcu wyjdziesz na swoje. Tak trzymaj!!!

        Moje zwolnienia były w terminach 23.06-30.06 ; 17.07-12.08 i 20.08-14.10 Pierwsze angina, pozostałe typowo “ciążowe” i kończy się przed terminem porodu.

        Pozdrawiam. Trzymaj się i nie daj się zgnębić. GŁOWA DO GÓRY!

        Irena i Bąbelek (05.11.03)

        • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

         Dzieki za wsparcie!!! Naprawdę dostałam dziś niezłego kopniaka od ZUS’u i podziałąło to w znaczny sposób na moją psychikę…każde miłe słowo podnosi mnie na duchu a to w obecnym stanie jest przecież konieczne :-))) Dzięki :-)))

         Masz bardzo ciekawą pracę! Zapewne bardzo trudna, ale potrzebną społecznie i…cenię to !!
         …jak przyjdzie do wyliczenia do Twojej pensji to ważne będą miesiące listopad do maj – więc chyba dobrze!

         Podałam w poprzednim poście konkrety, ale chętnie powtórzę:
         Dziennik ustaw nr 60 pozycja 636 z roku 1999r. artykół 43 a link to

         … A ja mam przynajmniej spokuj z pracą (pod koniec to był koszmar!!!) i mogę zajać się sobą i przygotowaniem do ważnej roli mamy :-)))
         … A pieniądze na “waciki” sie przydadzą…lepsze coś niż nic 🙁

         Pozdrawiam serdecznie!!!

         AiR Klejn i dzidzio (Alan/Nina) 15 luty :-)))

         • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

          Dzięki za link – spróbuje przez to przebrnąć z czystejk ciekawości co mnie czeka….. Chociaz powiem szczerze że za cholere nie dociera do mnie to co czytam na stronach ZUSu – nie wiem czy ja w ciąży stałam sie taka otępiała czy to za trudne na głowę inżyniera i naukowca….
          A przepisy w Polsce wszystkie chyba są pogmatwane. I tylko nielicznie zazwyczaj wiedzą o róznych “dziurach” i potrafia to sprytnie wykorzystać. Ale do tego naprawde trzeba w tym siedzieć….
          Postaraj sie uspokoić – szkoda Twoich nerwów. Wiem, że to niełatwo… Tym bardziej jeśli człowiek sie na własnej skórze przekona dlaczego ludzie tak narzekaja na ZUS….
          pozdrawiamy serdecznie 🙂

          Usianka i listopadowa dziewczynka (9.XI.2003 a może i później….)

          • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

           Witaj! Mam nadzieję, że dziś czujesz się lepiej.
           Poczytałam ustawę, którą przytoczyłaś i uznałam, że byłam zbyt pewna siebie uważając się za osobę inteligentną. Zamiast mózgu mam wielką, czarną dziurę. Poza tym dziś przyszedł listonosz. Za miesiąc zwolnienia dostałam 200 zł mniej niż gdybym pracowała. Narazie nie chce mi się liczyć i sprawdzać. Może kawa pobudzi mnie do myślenia.

           Pozdrawiam i życzę spokoju ducha.

           Irena i Bąbelek (05.11.03)

           • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

            Witam! Przepraszam, ze się wtrące…
            Czy Ty podlegasz Karcie Nauczyciela?
            Pytam, bo ja właśnie dostałam pensję o 160 zł większą i zastanawiam się czy to nie pomyłka.
            Wiesz? Mi kawa nawet nie pomaga, gdy czytam takie ustawy…

            Kate, 24 IV 2004!

            • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

             A nie wiecie czy średnia z 6 m-cy pensja liczona jest łącznie z premią? Z tego co pamiętam kobieta z kadr informowała mnie, że liczona jest od podstawy… Jeśli tak to będę dostawała jakieś 300 zł mniej. Znalazłam 6 czystych m-c ale w międzyczasie zmieniła mi się stawka podstawy. ;-(

             • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

              Nie podlegam Karcie Nauczyciela. Nie wiem czy powinnam i czy to dobrze czy źle. Od tego, co dostawałam na rękę odjęli mi podatek. Nawet nie chciało mi się sprawdzić jak policzyli podstawę.
              W czasie ciąży budzę się o 6 rano niezależnie od tego, o której się położę, więc około południa jestem do niczego. Ale kiedy zaczynam zasypiać dzwoni telefon lub domofon. Efekt? Spię ok.5-6 godzin dziennie. I dlatego ta kawa – na pobudzenie myślenia. Ale masz rację. Nie pomogła. Lepiej wezmę się za pranie.
              A swoją drogą szczęściara z Ciebie skoro dostałaś więcej. Siedź na zwolnieniu jak najdłużej.
              Pozdrowionka

              Irena i Bąbelek (05.11.03)

              • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

               Bourbonetka, średnia liczona jest łącznie z premiami, nagrodami itd :
               Art. 42. 1. Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

               Muszę przyznać, że bardzo ucieszyłam się ze sposobu, w jaki ZUS nalicza średnią. Ja największe zarobki miałam w pierwszym półroczu tego roku. Potem każdego miesiąca kilka dni zwolnienia. Żadnych premii, nagród, generalnie cieniutko 🙂 I tu taka niespodzianka. Szkoda tylko, że dla niektórych przykra 🙁

               Pozdrawiam,
               Marta

               • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

                … No właśnie…mnie najbardziej wkurzyło to, ze wyliczyli mi akurat, z tego miesiąca z którego dostałam najmniejk pieniędzy…żenująco mało!!!
                …mam nadzieję, ze znalazłaś w swej karierze 6 miesięcy w których nie ma zwolnień a jeśli sa to w odstępie większym niż 3 miesiące :-)))
                …gdybym ja to wcześniej wiedziała….
                … A co do przepisów zusowskich to dopiero jak ktoś sie z tym zetknie i powiedzą mu to poludzku to coś moze zrozumie!!! Moja mama jest księgową i nie wiedziała, pytałam chyba z 10 swoich koleżanek” ciężarówek” i nie wiedziały, pytałam w smym ZUSie i odesłali do studiowania uchwał!!!
                Z kąd człowiek ma to wszystko wiedzieć…tak by ochronić sie przed “kradzieżą” ze strony państwa?!
                …co do premi nie wiem, ale są dzę, ze nie jest liczona jako pensja…moze inne cieżarówki cos wiecej wiedzą na ten temat!!!
                Pozdrawiam seredznie i zyczę powidzenia

                AiR Klejn i dzidzio (Alan/Nina) 15 luty :-)))

                • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

                 To prawda, że powinno się to wszystko wiedzieć, być świadomym. Każdy pracownik powinien na początku pracy przejść takie szkolenie z podstawowych praw mu przysługujących, ze świadczeń itd. (zamiast bzdurnego szkolenia z bhp) A potem otrzymywać informacje o zmianach w ustawach, aktualizacjach. Wiem, że to utopia, ale fajnie by bylo…

                 Marta

                 • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

                  -ja po dostaniu pensji wpadłam w euforię…
                  -po przeliczeniu w szał złości…
                  -po telefonie do ZUSiu i ich wyjaśnieniach w długi płacz z rozpaczy…

                  naszczęście mój mąż był przy mnie i mnie pocieszył…powiedział, ze wszystko będzie ok i faktycznie bedzie…musi być :-)))

                  dzis po raz pierwszy usłyszałam bicie serduszka mojego dziecka a właściwie jego cykanie – to było bardzo piękne, budujące, podnoszące na duchu :-)))

                  AiR Klejn i dzidzio (Alan/Nina) 15 luty :-)))

                  • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

                   wiesz,ale…każdy pracodawca ma obowiązek przeszkolenia z prawa pracy i bhp !!!
                   niestety większość tego nie robi bo jest to kosztowne i czasochone… a szkoda !!!
                   Mi sie wydaje, ze w szkoąłch srednich powinno uczyć sie takich rzeczy jak wypełnianie pitów, obliczania podatków czy prawa pracy itp….
                   niestety w polsce ksztauci się samouków!!! może to dobrze…ja wolałąbym by ktoś mi nakreśliłe temat :-/
                   Tu, na forum, mozemy sobie pomagać przekazujac wiedzę :-))) i dlatego lubie to miejsce :-)))

                   AiR Klejn i dzidzio (Alan/Nina) 15 luty :-)))

                   • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

                    Z tego co ja dostaje na zwolnieniu domyślam sie że bez premii… Niestety…….
                    Tak więc dostaje zasiłek chorobowy o jakieś 300 PLN mniejszy od pensji ( to chyba faktycznie pensja sprzed roku). Też byłam na poczatku niemile zaskoczona.
                    Ale trudno zdrowie dzidzi najwazniejsze……..

                    • Re: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

                     Akamila, tak sobie teraz myślę, że ratują nas tylko i wyłącznie nasze własne chęci i starania by wiedzieć jak najwięcej. Ja miałam na studiach prawo pracy, oczywiście było pobieżnie o wszystkim i tak naprawdę zapamiętałam niewiele. Bez poszukiwania informacji na własną rękę i takich, które w danym momencie mnie najbardziej interesują, nie wiedziałabym wiele. Najgorsze jest to, że nie wszyscy mają dostęp do informacji. My na szczęście tak, ale wyobrażacie sobie kobiety pozostawione samym sobie, nie mające możliwości tak jak my zajrzeć do internetu, wyszukać informacji, nie tylko o świadczeniach, ale przede wszystkim o nękających je obawach, o zdrowiu swoim i maluszka 🙁
                     Najważniejsze zatem jest, aby nasze dzieci zostały nauczone, aby dbać o własne interesy i wiedziały, gdzie poszukiwać informacji na każdy dotyczący ich temat. Tego powinni uczyć w szkole.

                     No i znów niejasność 🙁 Jak to jest z tymi premiami? Przecież ustawa jasno mówi, że premie wliczają się do podstawy wypłacanego zasiłu. Ja na zwolnieniu lekarskim dostaję więcej…

                     Pozdrawiam,
                     Marta i Lenka 10.01.2004

                     Znasz odpowiedź na pytanie: ZUS – jak oni liczą pensję !!!

                     Dodaj komentarz

                     Angina u dwulatka

                     Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                     Czytaj dalej →

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general