zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Zdaje mi się że właśnie tutaj na forum kiedyś mamy pisały o zwolnieniu po porodzie dla ojca dziecka. I ze jest on płatny 100%, nawet do 2 tygodni. Dzis bylam w przychodni i lekarka powiedziała, że nie ma takiego zwolnienie, że oni jedynie mogą pójśc na rękę i wystawic zwolnienie na chore dziecko. Jak to jest, na pewno Wy wiecie. Proszę napiszcie.

Ela i Maluszek <03.08.2003>

28 odpowiedzi na pytanie: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

klucha Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Wiem że na pewno po cesarce mąż dostaje zwolnienie na żonę w formie opieki po operacji na 9 dni i jest ono płatne 80%. Tak w każdym razie było rok temu gdy miałam cesarkę.
Jak jest przy naturalnym to nie wiem

Izka i Zuzanka (12.V.2002 r.)

kociamama Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

mój mąż dostał 2 tygodnie tzw. opieki – byłam po cesarce. zaswiadczenie wystawia Twój lek. gin prowadzący ..nie bardzo wiem ile płacą czy 80% bo system naliczania pensji małzonka jest wysoce zawiły : )
pozdrawiam

barkus Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

W ubiegłym roku jak rodziłam, to było tak że mężowi należało się 14 dni opieki- ale miałam cesarkę, więc nie wiem czy to jest warunek..A zwolnienie wystawił mu lekarz rodzinny na podstawie mojego wypisu ze szpitala.Pozdrawiam- Basia:-)

redford Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Niezaleznie od tego, jaki byl porod – naturalny czy przez cc, mezowi nalezy sie do 14. dni opieki nad żoną. Zwolnienie wystawiaja od razu przy wypisie ze szpitala, wiec nie trzeba biegac po przychodniach czy do lekarza rodzinnego, bo szpital ani nikt łaski nie robi, ze takie cos wystawi, bo sie nalezy. Pytaja tylko ile ma byc dni, bo nie kazdy chce max. liczbe 14. A platne jest 100% a nie 80, tylko trzeba przedstawic jakis kwitek, ze sie nie pobieralo zasilku chorobowego, czy czegos tam. Jesli bedziesz chciala wiedziec wiecej, to dopytam meza, bo jemu wlasnie takie cos kazali podac w pracy, zeby moc wyplacic 100% wynagrodzenia za te dwa tygodnie.


Kasia i Maciek 25.04.03

mar7 Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Ja miałem zwolnienie na opiekę nad żoną po cc – 14 dni kalendarzowych, płatne 80%, wystawione przez mojego lekarza rodzinnego na podstawie wypisu ze szpitala. W szpitalu nie chcieli mi dać takiego zwolenienia – że niby nie powinni wypisywać pacjentki, która jeszcze wymaga opieki.
Nie pobierałem wcześniej żadnego zasiłku a mimo to dostałem 80%, nie wiem skąd masz te informacje o 100%.
W zakładach zatrudniających poniżej 20 pracowników zasiłek ten wypłaca ZUS do 30 dni od daty złożenia wniosku przez pracodawcę.
Marek i Zosia (30.03.03)

cszynka Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Mój mąż dostał 2 dni na dziecko. Jeden na dzień porodu, drugi na dzień wyjścia ze szpitala. Nic o tych 14 dzniach nie wiem. Poród był „normalny” nie cc.

Olcia (06.01.2003)

mar7 Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Tak, te 2 dni to tzw. urlop okolicznościowy – np. 2 dni przysługują również z okazji ślubu.
Co do okolicznościowego – jest on płatny 100% (przez pracodawcę). Jest on o tyle wygodny, że nie ma przepisu precyzującego kiedy należy z niego skorzystać, tak więc wybrałem sobie 1 dzień bezpośrednio po porodzie a kilka dni później drugi dzień.
14 dni opieki nie przysługuje przy zwykłym porodzie tylko przy cc.
Marek i Zosia (30.03.03)

redford Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Czy my zyjemy w tym samym kraju??? Oczywiscie, ze po normalnym porodzie nalezy sie 14-dniowa opieka nad żoną. Nie wiem skad masz takie informacje, ze tylko po cc ona przysluguje ojcu. No i wciaz sie upieram, ze to zwolnienie jest platne 100%. Na 100% 🙂 Przynajmniej moj maz dostal tyle, a Tobie moze zabrali te 20% na jakies cele charytatywne? 🙂
No i sprawa zwolnienia wypisywanego przez szpital. Mnie sie w glowie nie miesci, ze mogli tak powiedziec. Opieka nie jest zwiazana ze zlym stanem zdrowia pacjentki po porodzie, tylko z niemoznoscia robienia wielu rzeczy. I szpitale, przynajmniej w moim tak bylo, bez jakichs dziwnych tlumaczen, wypisuja takie zwolnienia.
A opieki nie trzeba wybierac od razu. Po prostu te 14 dni przysluguje w ciagu roku itrzeba zlozyc oswiadczenie, ze jeszcze sie z tego nie korzystalo.


Kasia i Maciek 25.04.03

sroczka Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Kasiu bardzo proszę jeśli nie sprawi Ci to problemu to dowiedz się. Chciałabym żeby chociaż przez tydzień mąż posiedział ze mną i maleństwem w domku, a tak jak pisałam moja lekarka ogólna nic na ten temat nie wie. Z góry dziekuję.

Ela i Maluszek <03.08.2003>

redford Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Jak juz napisalam w odpowiedzi na posta Mar7 – zwolnienie na opieke nad zona po porodzie nalezy sie bez wzgledu jak rodzila. Mozna dostac max. 14 dni, czyli maz moze siedziec z toba w domu po porodzie nawet dwa tygodnie a nie jeden. To zwolnienie jest platne 100% i szpital przy wypisie daje takie zwolnienie bez łaski, dlatego nie rozumiem dlaczego moga byc z tym jakies klopoty lub ze jakis lekarz nie wie o takiej mozliwosci. A pracodawcy w ksiegowosci trzeba przedstawic wczesniej wypelniony druczek o niekorzystaniu w danym roku ze zwolnienia na opieke. Druczek dostaje mąż w swojej ksiegowosci.


Kasia i Maciek 25.04.03

ala25 Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Ja co prawda jestem jeszcze przed porodem ale juz rozmawiałam z moim ginem na ten temat i zapewnił mnie, ze moj maz dostanie 2 tyg. opieki a planuje rodzic siłami natury.

ala i chybasynuś 28.07.2003

pluto Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Mężowi przysługuje 2 tygodniowy urlop na opiekę nad dzieckiem lub żoną………….płatny oczywiście……ale w przychodni zazwyczaj nie chcą dawać takiego urlopu…..najlepiej wziąś papierek przed opuszczeniem szpitala po porodzie……………..chociaż mojemu mężowi dali w przychodni po naleganiach……………

Julka i Karolek rok i prawie miesiąc

anakon Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Ja bylam po CC, maz dostal zwolnienie na mnie, 2 tyg. od lek. 1go kontaktu, on na pewno mial 100% bo jest zolnierzem, nie wiem jakby to bylo gdyby nie byl…

lea Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

To jest coś innego…
A dlaczego nie wszedzie mówią to samo? Bo nie znają przepisów. To jest skandal, żeby zainteresowana sama musiała grzebać w papierach i im udowadniac, tak samo jest ze słynnym zwolnieniem 2 tyg. przed porodem… brrrr beznadziejny kraj
Kobiety mają niewiele praw i jeszcze z nich nie korzystają i tak to wszystko idzie w niepamięć, u mnie w szpitalu położne po prostu nie słyszały o tym przepisie, dopiero ja je oświeciłam… ludzie nie wiedzą, ze moga korzystać a nie ma im kto powiedziec, bo lekarze rozsiewają mity i jakies opinie sprzed lat 🙁

Lea i Mateuszek (14.03.03)

o-d Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

A może wiesz, gdzie tego szukać w przepisach??? jakaś podstawa prawna??

Ola+Staś+Tadzio+Basia

karolka Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

O tym ile jest płatne niestety nie wiem, ale wiem na pewno, że te 14 dni przysługuja na opieke nad osoba bliską w każdym roku kalendarzowym i nie jest to tylko kwestia porodu. Równie dobrze może takie zwolnienie otrzymac kobieta na opieke nad obłożnie chorym mężem.

A z tym, kto wystawia, to po prostu trzeba walczyc o swoje – czasem lekarzom się po prostu nie chce wystawiac takich zwolnień. Moja lekarka też powiedziała otwarcie, że często spychaja to na lekarza pierwszego kontaktu, ale wcale nie dlatego, że sami nie mogą wypisać. Dospychologii stosowanej w służbie zdrowia niestety należy się przyzwyczaic i nauczyć sie jej nie poddawać i walczyc o swoje;-)

Karolka i Przecinek (7.08.03)

mar7 Dodane ponad rok temu,

Podstawa prawna

Źródło: [Zobacz stronę]
Z tekstu wynika jasno, że zasiłek przysługuje z powodu KONIECZNOŚCI sprawowania opieki (tak więc nie można go wykorzystać, kiedy się chce). O zwolnieniu decyduje lekarz.
Marek i Zosia (30.03.03)
„Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8., chorym dzieckiem w wieku do lat 14. lub innym chorym członkiem rodziny. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem do lat 8. i chorym dzieckiem do lat 14., albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku. ”

usianka Dodane ponad rok temu,

i jeszcze coś

Moja mama brała takie zwolnienie na opiekę nad chorym dziadkiem. Co do wysokości zasiłku to nie pamięta jak to było ale jest lekarzem i ma wymuszone kontakty z zusem (niestety) i nie było to na pewno 100%. Być może kRedford i jej mąż są w jakiejś specyficznej sytuacji (niektóre zawody rządzą sie swoimi prawami). Rzeczywiscie jest 14 dni w roku, ale zdaje sie ze oprócz kilku rzeczy o których tu pisaliscie jest jeszcze jeden warunek – osoba nad którą ma byc sprawowana opieka nie moze mieć mozliwości pozostawania pod opieką kogoś innego. Zakręciłam ale chodzi o to że jeśli Sroczka mieszka (a raczej jest zameldowana) z teściową która nie pracuje to mąż moze nie dostac tego zwolnienia na opiekę bo w domu jest teściowa.
pozdrawiam

Usianka i Bąbelek co chyba będzie babeczką 😉 (9.XI.2003)

mar7 Dodane ponad rok temu,

Re: i jeszcze coś

Ten warunek o którym piszesz („osoba nad którą ma byc sprawowana opieka nie moze mieć mozliwości pozostawania pod opieką kogoś innego”) nie dotyczy opieki nad dzieckiem. Oczywiście po porodzie dostaje się opiekę nad ŻONĄ, więc ten warunek obowiązuje.
Pozdrawiamy
Marek i Zosia (30.03.03).

usianka Dodane ponad rok temu,

Re: i jeszcze coś

Może niezbyt czytelnie to napisałam bo dzisiaj upał mnie rozkłada na łopatki ale po prostu chodzi mi o to że jeśli w domu jest inna dorosła osoba która może pomóc to mąż może tego zwolnienia nie dostać. Wiem że moja mama musiała udowodnić że nad dziadkiem nie ma kto sprawowac opieki czyli po prostu ze jest zameldowany sam. Co do dziecka to jeszcze nie wiem jak to jest ale tutaj przeciez chodzi o opiekę nad Elą a nie ich dzidziusiem….

Usianka i Bąbelek co chyba będzie babeczką 😉 (9.XI.2003)

o-d Dodane ponad rok temu,

Re: i jeszcze coś

powiem szczerze – uff – już myślałam, że nie wykorzystałam czegoś co mogłam a nie wiedziałam… te 80% u nas zdecydowało… BARDZO DZIĘKUJĘ ZA WYJAŚNIENIE!

Ola+Staś+Tadzio+Basia

mar7 Dodane ponad rok temu,

Re: i jeszcze coś

Oczywiście masz rację! Nie polemizowałem z tobą tylko dopisałem informację o jeszcze jednym niuansie.
Pozdrawiam
Marek i Zosia (30.03.03)

sroczka Dodane ponad rok temu,

do Kamelii i innych poszukujących odpowiedzi

Wyszukałam to z archiwum dla Was.
Pozdrawiam

Ela i Maluszek <03.08.2003>

serka Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Takie zwolnienie przysługuje tylko po cc – 2 tyg. i 100% płatne

serka i Maksiu (22.02.03)

redford Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

Po naturalnym porodzie takze… 🙂


Kasia i Maciek 25.04.03

olag Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

rodzilam rok temu, silami natury, maz dostal zwolnienie ze szpitala na opieke nad nami platne 100%, po cesarce jest tak samo – z tego co mowila mi lekarka. maz musial tylko zaniesc do pracy zaswiadczenie o urodzeniu dziecka (wystawia je szpital – jest tez potrzebne do zusu).

pozdrawiam

Olag i Nina ur. 01.07.2002

marta-g Dodane ponad rok temu,

Re: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie

jeju, co za bałagan 🙂 ostatecznie nie wiadomo, jak to jest… Jedni dostają 80%, inni 100%. Najgorsze jest chyba to, że w tym kraju już nic mnie nie dziwi. mam nadzieję, że nie dopadła mnie zupełna obojętność, bo ta nie jest dobrym objawem.

Pozdrawiam,
Marta

Znasz odpowiedź na pytanie: zwolnienie po porodzie dla taty, pomóżcie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dla starających się
i zaczynam od nowa
Nawet nie dotarłam do zielonej części ranknigu a ten wstrętny małpiszon już mnie ma. Ale jest pocieszająca myśl: cykl się skraca :))))))))) Następny cykl - następna nadzieja. I tak wkraczam
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
zawroty głowy i ciemnienie w oczach
Od jakiś dwóch tyg. czuję sie kiepsko ( dopiero się zaczął drugi trymestr). Jest mi słabo, przy próbie podniesienia się z łóżka ciemnieje mi w oczach, słaniam się... Ciśnienie mam
Czytaj dalej