Chorobowe?

Dziewczyny znacie sie obecnie na przepisach ZUS. Jestem w czwartym miesiącu ciąży i chciałabym iść na L4 nawet do samego porodu. Powiedzcie mi czy w takich sytuacjach długiego L4 jest wypłacany zasiłek macierzyński na takich samych warunkach? Jeśli na forum są dziewczyny, które cokolwiek wiedzą o tych sprawach prosze o pomoc? Prosze również o informacje czy ZUS was kontrolował i na co miałyście to L4?
Dziekuje i pozdrawiam

Asienka78 i motyleczek upragniony

9 odpowiedzi na pytanie: Chorobowe?

elik Dodane ponad rok temu,

Re: Chorobowe?

Asiu

zasilek macierzynski po dlugim zwolnieniu jest wyplacany na takich samych zasadach jak i bez zwolnienia. Za okres przebywania na zwolnieniu oczywiscie przysluguje ci 100% wynagrodzenia (srednia z 6 mies.). Nawet gdybys poszla teraz na zwolnienie do dnia porodu, to nie bedzie cie dotyczyla procedura przedluzania prawa do zasilku chorobowego, poniewaz nie bedziesz na zwolnieniu dluzej niz 6 mies. ZUS czasem kontroluje, czasem nie. Czesciej kontroluje jezeli pracujesz u pracodawcy zatrudniajacego malo osob, lub jesli przed pojsciem na zwolnienie przepracowalas mniej niz pol roku(wtedy to nawet czesto sa problemy). Zwolnienie lekarze wystawiaja najczesciej na ciaze zagrozona poronieniem, albo w pozniejszym okresie zagrozenie porodem przedwczesnym.
Mam nadzieje ze odpowiedzialam:)

trzymaj sie cieplo
elik i wodnik(1-7/02/04)

zabka Dodane ponad rok temu,

Re: Chorobowe?

Ja byłam na zwolnieniu calutką ciążę. Przez pierwsze tygodnie miałam plamienia, ale później nie było powodów do przebywania tak długo na zwolnieniu. Trochę musiałam namawiać mojego lekarza, żeby mi wystawiał L4 cały czas. Ale jestem po ciężkich przeżyciach i on doskonale znał moją sytuację więc bardzo się nie opierał. Pozmyślał trochę w karcie ciąży, a to przedwczesne skurcze, a to zakażenie dróg moczowych, więc na kontloli ZUS nie czepiał się. Zresztą moja znajoma, która pracowała w ZUSie powiedziała, że żaden orzecznik nie odważy się zakwestionować zasadności wystawiania zwolnienia dla kobiety w ciąży. Kontrolują, bo muszą, takie mają odgórne prikazy. Co do macierzyńskiego, to nie ma znaczenia jak długo przed tem przebywałaś na zwolnieniu.t Tylko niektórzy lekarze chcą wystawiać zaświadczenie o macierzyńskim dwa tygodnie przed terminem porodu, ale nie daj się, to jest prawo a nie obowiązek skorzystać z tych dwóch tygodni przed porodem. Szkoda cennego czasu.
Pozdrawiam

Martyna i Maja ur. 17.07.2003

Dodane ponad rok temu,

Re: Chorobowe?

Ja poszłam na chorobowe w 5 miesiącu ciąży, po miesiącu dostałam z ZUSu wiadomość, że wszczęto postępowanie wyjaśniające w mojej sprawie, do końca ciąży nie wypłacono mi chorobowego. Mało tego, moja Ola urodziła się pierwszego września (jej zdjęcia umieszczone zostały właśnie w galerii: “Kąpiel” i “Najmniejsi z najmniejszych”), a ja do dziś nie otrzymałam żadnych pieniędzy. Kontrola była w zakładzie pracy, gdzie szukali dowodów mojej pracy, w domu, a ponieważ w obu tych miejscach wszystko było bez zarzutu postanowili szukać dalej – u mojego lekarza prowadzącego! Do dzisiaj nie mam pieniędzi i nie wiem na czym stoję! Jak pójdziesz teraz na chorobowe to kontroli spodziewaj się w momencie, kiedy ZUS będzie miał Ci wypłacić pierwsze chorobowe – przyjdą na pewno, moja koleżanka miała to samo! Mam nadzieję, że pomogłam.
Agnieszka!

asia80 Dodane ponad rok temu,

Re: Chorobowe?

Jak wygladala taka kontrola? Czy przyszli do zakladu pracy sprawdzic czy faktycznie cie nie ma, czy do domu, ze siedzisz przed telewizorem??? Pracuje w rodzinnej firmie i chcialabym wziac zwolnienie, ale jeszcze przez miesiac pracowac. Tak aby kasa miala byc wyplacona dopiero od ZUS-u. Nie wiem czy ryzykowac, czy nie brac po prostu zwolnienia? Poki co nie mam potrzeby.

Asia i maluszek 😉 (25 tygodniowy)

asienka78 Dodane ponad rok temu,

Re: Chorobowe?

Wilekie dzięki za wszystkie porady. Prawda jest taka że słyszałam własnie o takich dziwnych kontrolach gdzie zwolnienie nie przekracza 6 miesiąca zwolnienia. Nierozumiem od czego to zależy że jednych sprawdzają a drugich nie. Ja mam prace siedzącą przed kompem i juz długo przed ciąża dokuczały mi bóle kręgosłupa-tak na marginesie mam wade postawy. I prawda jest taka, że w zakładzie pracy nikt sie mną niezainteresował. Nawet mojej kierowniczce musiłam powiedzieć, że moge przed kompem 4 godz. i że jeśli wykonuje badania podczas pracy to nieodrabiam tego jak to bywało wcześniej. Wiem, że ciąża to nie choroba, ale dbając o zdrowie przyszłego dzidziusia każda kobietka powinna mieć wolne na czas całej ciązy. Ale kto sie nami przejmuje, że boli nas to i tamto , że co chwile do kibelka cza latać i jest z tym problem bo wiadomo że na cudzym to niesiądziemy a brzusio coraz bardziej przeszkadza. Wcale się nieużalam nad sobą tylko mam dosyć pracy, a jestem dopiero w czwartym miesiącu. Dziewczyny a wy jak wytrzymujecie w pracy?
Pozdrawiam

Asienka78 i motyleczek upragniony

Dodane ponad rok temu,

Re: Chorobowe?

Ja też jestem zatrudniona w firmie rodzinnej. W takiej sytuacji kontrola odwiedzi Cię na 100%. W zakładzie oglądali wypisywane przeze mnie faktury, zeszyt z notatkami, listę obecności, listę płac, itp., przeprowadzali wywiad z pracownikami, pytali ich jak wyglądam itp. w domu (jeszcze tego samego dnia zaraz po kontroli w zakładzie) zadawali mi podobne pytania jak teściowi w zakładzie, żeby sprawdzić czy odpowiedzi się pokrywają, a będąc ostatnio na badaniu kontronymi u mojego lekarza prowadzącego, dowiedziałam się, że wysłali do niego pismo z pytaniami typu: od kiedy wiem, że jestem w ciąży, czy w dniu podjęcia pracy byłam zdolna do pracy, od kiedy miałam pierwsze zwolnienie itp. A pieniędzy jak nie mam tak nie mam!
Pozdrawiam!
Agnieszka i Oleńka!

szyszka Dodane ponad rok temu,

Re: Chorobowe?

Ja jestem na zwolnieniu od końca trzeciego miesiąca (obecnie w siódmym). Na początku miałam krwiaka, ale po trzech miesiącach (w tym z przerwą prawie dwa miesiące w szpitalu) chciałam wrócić do pracy (co było dziwna nawet dla lekarza). Ostatecznie po rozmowie z szefem zdecydowałam się nie wracać do pracy (jestem na fenoterolu więc jest podstawa – zagrożenie porodem przedwczesnym). I tak siedzę sobie na zwolnieniu. Nikt mnie nie kontrolował (w obecnym zakładzie pracuję prawie dwa lata, ale mam sześcioletnią ciągłość pracy, a na zwolnienia chodziłam n niezmiernie rzadko – może ze trzy razy po trzy dni). Teraz dostałam do wypełnienia przez lekarza druk do ZUSu o przedłużenie okresu zwolnienia powyżej sześciu miesięcy. Mam nadzieję, że lekarz podpisze, iż takie zwolnienie po 15 grudnia (na dwa tygodnie przed terminem porodu) będzie mi potrzebne. Pozdrawiam

Szyszka i maleństwo 29.12.2003

asia80 Dodane ponad rok temu,

Re: Chorobowe?

Dziekuje Ci bardzo za odpowiedz!!! Czyli poki nie musze nie ide na zwolnienie…..

Asia i maluszek 😉 (25 tygodniowy)

akamila Dodane ponad rok temu,

Re: Chorobowe?

[Zobacz stronę]

…to skrót do mojej ostatniej wypowiedzi na forum o sznownym ZUSie!!!
Okazuje sie, ze co ciężarówka to inny sposób na minimalizacje wypłat czyli kruczek za kruczkiem….
…ja opisałam swoją sytuację (wyładowałam przy tym duzo złosci) i kto wie moze twoja jest podobna?
Dotyczy wkażdym bądz razie naliczania pensji przy umowie o pracę!

Macierzyński to zupełnie inna historia – naszczęscie!

A co do kontroli to też się nie boje bo …. zle się czuje i juz a po za tym jestem szykanowana w pracy z powodu ciązy! na zwolnienie posżłam w 2 miesiacu ciąży i zostaję do końca 🙂

Pozdrawiam

AiR Klejn i dzidzio (Alan/Nina) 15 luty :-)))

Znasz odpowiedź na pytanie: Chorobowe?

Dodaj komentarz

Dla starających się
Co oprócz ciązy podnosi LH?
Już drugi raz mam tak że wynik testu ciążowego wyszedł pozytywny, a ciazy brak. Można zwarować, najpierw radość a potem rozpacz. Nie mam zupełnie żadnych objawów ciązowych. Moja miesiączka zwariowała koniec
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
ból gardła
Zaczyna boleć mnie gardło , jak mogę sobie pomóc domowymi sposobami .Jestem w 5 tyg. Marla
Czytaj dalej