Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Ostatnio sie dowiedziałam,że w moim mieście ksiądz napewno nie ochrzci mi dziecka ponieważ z mężem nie mamy ślubu kościelnego. Mamy go w planach lecz jeszcze nie teraz:/zbieramy kase:)/ A już napewno też tego ślubu nie wezmę bo księdzu sie tak podoba. Myślicie że ksiądz ma prawo odmówić dziecku chrztu? Czy u Was też stwarzają takie problemy? Mi się to w głowie nie mieści!!!!

34 odpowiedzi na pytanie: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

ahimsa Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Poczyatj sob ie [Zobacz stronę]

Tam dużo o tym było…

Mi też ks. odmówił chrztu…bo mam ślub cywilny. I nie planuję innego:)


iMat2,7l

anusiaa Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

U nas niby Ksiądz nie chrzci dziecka jeżeli rodzice nie mają ślubu,ale jak mu się pomach kopertą z kasiorką przed nosem to szybko zmienia zdanie.

agamarko Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Też robią problemy, ale jak kuzyn zapłacił, to ksiądz ochrzcił w sobotę przed mszą.

edwinka Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Oj… zaczynam się bać. Przeczytałam Wasze posty i poprzedni wątek. Nie wyobrażałam sobie nawet, że mogą być takie problemy.
Mamy z mężem ślub cywilny. Chcieliśmy urządzić kościelny razem z chrztem małej w październiku, ale nagle okazało się, że jest to niemożliwe i trzeba będzie poczekać do przyszłego roku. Córeczkę jednak chcielibyśmy ochrzcić zgodnie ze starym planem, czyli jak najszybciej. Teraz uświadamiam sobie, że to może być nie lada wyzwanie.
Kurcze, jak się nad tym zastanowić, to taka postawa niektórych księży jest jak najdalsza od chrześcijańskiej. Bulwersujące… Mam nadzieję, że mnie ominie taka rozmowa, bo chyba wyjdę tam z siebie i powiem coś niemiłego… A łapówki (bo jak to inaczej nazwać?) na pewno nie dam. Wolę poszukać kogoś z dobrą wolą.

Edwinka z Córeczką (??.06.07)

lotos Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Moga i odmawiają, ale jak “się obieca”, ze ślub kościelny jest planowany i podeprze to pewnym argumentem kopertowym to oczywiście chrzest będzie:)

ahimsa Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

No myśmy powiedzieli


iMat2,7l

kika27 Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

A jak chrzciny mają się do parafii do której należysz? Słyszałam, ale nie wiem czy to prawda, że musisz ochrzcić dziecko w parafii, w której jesteś zameldowana…

Ja mam okropnego, konserwatywnego księdza, który na pewno będzie mi stwarzał problemy, bo my nawet ślubu cywilnego nie planujemy.
Jestem katoliczką, przyszły tata też, ale oboje nie chodzimy do Kościoła. Chcemy jednak dziecku dać możliwość wyboru w przyszłym świadomym życiu, ale koperty na pewno NIE damy!!!

Czy dziecko jest czemuś winne?

Kika & Amelka (13.08.2007)

dorotka1 Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

nie stwarzaja

korba Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Dowiedzialas sie bezposrednio od ksiedza czy moze inni “dobrze poinformowani” Ci to powiedzieli?!

elik Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Wiekszosc ksiezy jednak nie odmawia. Czesc jedynie nieg odzi sie zeby to bylo podczas mszy. Moze sprobuj pogadac z ksiedzem i umowic sie ze ochrzci poza msza

Z 13III07 A 22I04

edwinka Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Ciekawe co i jaką miał minę…

Edwinka z Córeczką (??.06.07)

edwinka Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Ale dlaczego, kurcze, nie godzą się, żeby podczas mszy? Dlaczego dziecko ma nie mieć tej uroczystości, czym się różni od innych, dlaczego ktoś odmawia mu modlitwy całej wspólnoty? Nie rozumiem tego.
Ech, ten temat podnosi mi ciśnienie. Pewnie dlatego, że niedługo mnie to czeka…

Edwinka z Córeczką (??.06.07)

marchewkowa Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

my chrzciliśmy Kubę w innej parafi (tj. w mojej starej), ze względu na rodzinę itp. z nowej wzieliśmy tylko jakiś świstek.

marchewkowa i Kubełek (10.05.2005)

mamuska01 Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Teraz wiadomo o co chodzi.. Jeżeli nie wiadomo było o co chodzi to chodzi o kase! W naszym kraju to już wszędzie trzeba sypnąć- nawet w kościele. ŻENUJĄCE!!!

pruedence Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Wedle mojej wiedzy ksiądz nie ma prawa odmówić chrztu dziecku bo jest to odrebna istatota ludzka i sytuacja rodziców nie powinna na niego wpływać. Ważni są rodzice chrzestni, oni nie moga być na “bakier” z wiarą.

Moja przyjaciółka ogrzciła córeczkę mimo, że ma tylko ślub cywilny a jej mąż jest po rozwodzie wcześniejszym i niby w świetle kościoła żyją w grzechu.

Jednak prawda jest, że niektórzy księża sa strasznie upierdliwi, jednak wtedy można go zmusić, żeby pokazał prawo kanoniczne które zabrania chrzcić dzicko, a tym bardziej niby czemu ma to być przed mszą, dziecko maprawo do całego obrządku. Zawsze można się zgłosić do zwierzchnika w danej diecezji i już.

Wrrr ale mnie takie problemy księzy denerwują, stwarzają bez sensu problemy…. Mam jednak nadzieje, że wszystko się wam uda!

monikaapj Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Ksiadz NIE MA PRAWA ODMOWIC CHRZTU!
Jesli odmowi, tzreba to zgłosić do kurii i tyle.

Monika i Basia

milka302 Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Hej!
My właśnie w niedzielę ochrzciliśmy synka, a nie mamy ślubu kościelnego.
Jednak niestety nie było to łatwe 🙁
Chcieliśmy ochrzcić Wiktorka w Łodzi, bo stamtąd pochodzimy i tam mamy całą rodzinę. W mojej parafii (tzn. w tej do której należałam jak mieszkałam w Łodzi) proboszcz nawet nie chciał słyszeć o ochrzczeniu dziecka rodziców, którzy nie mają ślubu kościelnego (wrrrr…), na nasze szczęście znalazłam parafię,,gdzie nie robili problemów, mało tego – nie oczekiwali pieniędzy, nie mieli “cennika”. Skończyło się na tym, że dostali 50 złotych, i jak się potem dowiedziałam, to normalna kwota w tym kościele. Aha, dodatkowo musiałam mieć zgodę z mojej wrocławskiej parafii na ochrzczenie dziecka w innej parafii.
W naszym przypadku był chrzest po mszy, ale to wynikało tylko z tego, że w tym akurat kościele chrzty odbywają się w 3. niedzielę miesiąca, a nam zależało na 1. niedzieli czerwca z powodów logistycznych 😉
Ogólnie rzecz biorąc po moich przygodach mam takie spostrzeżnia: im większy i bardziej “prestiżowy” kościół tym większe problemy robią. Obydwa kościoły, w których nie stawiali warunków i nie robili problemów to są “kościoły prowadzone przez zakonników” (Jezuitów i Franciszkanów).
Gdyby jednak ktoś robił Ci problemy, to poproś o pisemną odmowę i śmiało możesz udać się z takim pisemkiem do Kurii ze skargą (jeśli masz duszę wojownkia ), bo nie ma takiego przepisu, który by stał na przeszkodzie udzielenia sakramentu chrztu ze względu na brak ślubu kościelnego rodziców.
Pozdrawiam, i głowa do góry

aniaos Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

amen.

jedyny warunek, jaki moze postawic to taki, zeby rodzice chrzestni byli pobozni 😉 i mieli slub koscielny (albo – jesli sa stanu wolnego – nie zyli z kims “na kocia lape”).

ania i makary 🙂

arkek Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Przeczytałam wasze odpowiedzi i postaram się troszkę to “wyjaśnić” z racji tego, że znam się na takich sprawach.
Po pierwsze są księża i księża. Zresztą same wiecie z własnego doświadczenia.
Czy ksiądz może odmówić chrztu dziecka- hmmm….może.
A to z wielu wzgledów, chrzest to nie tylko takie “widzi mi się” ale sakrament wtajemniczenia do Kościoła katolickiego. Podczas ceremonii rodzice przysiegają, że zgodnie i po katolicku wychowają dziecko. Jeśli nie mają ślubu kościelenego- bo nie chcą go brać, ( to też sakrament) to jak mogą wychowywać w wierze, skoro nie żyją tak jak należy.
jeśli nie mogą wziąć ślubu kościelnego( bo np. są rozwodnikami) ale uczestniczą w życiu Kościoła, to jak najbardziej taka argumentacja jest wystarczająca. Ważni są wtedy ” odpowiedni” rodzice chrzestni.
Nie myślcie, że bronię tutaj księży, którzy mówią, nie bo nie( na szczeście jest ich mniejszośc). Jeśli planujecie ślub Kościelny w przyszłości to również jest to argument “za”.
Dla mnie przemawia argumentacja odmowy, że jeśli rodzice nie mają przeciwskazań do zawarcia sakramentu małżeństwa a tego nie robią, to po co im sakrament chrztu dziecka( bo wyapada, bo babcie się obrażą, bo trzeba mieć zdjecia ze chrztu?)
Ale to moja opinia, a jak większośc z was pisała, to na pewno znajdzie się iny Kościoł i ksiądz. A i macie prawo do chrztu podczas Mszy, a nie gdzieś w bocznej kaplicy itd.
A jeśli wybieracie inną parafię to tylko trzeba mieć pozowlenie ze swojej i już:)
Życzę, aby wszystko poszło po waszej myśli. pozdrawiam
O wszystkim można poczytać w Kodeksie Prawa Kanonicznego, Księga IV – Uświęcające zadanie Kościoła, część I – sakramenty. kanony( 834-878)

Ola i Leonia

Edited by arkek on 2007/06/06 10:23.

majarzeszow Dodane ponad rok temu,

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

pewnie, ze mozna isc do kurii. ja poszlam – bo mi ksiadz z parafii nie chcial dac tzw. licencji na slub w odleglym o 20km klasztorze (nie ma tam parafii). w dodatku bylam swiezo po chrzcie, wiec nie mialam oporow. poprosilam o spotkanie z biskupem. jak doszlam do siebie do bloku – w drzwiach mieszkania zastalam kartke – zxebysmy sie zglosili do parafii po licencje 🙂
Adasia chrzcilismy u meza rodzinnej parafii – ksiadz juz sie bal nam nie dac zgody 🙂

Maja+ oraz Adaś (19.05.2004)

Znasz odpowiedź na pytanie: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Dodaj komentarz

Książka kucharska
Masa twarogowa
Hej, dziewczyny. Mam pytanko o potrawy czy pasty z masy twarogowej. Kupiliśmy w promocji duże opakowanie, data przydatności do spożycia się zbliża, a szkoda wyrzucać. Jeśli macie jakieś fajne przepisy,
Czytaj dalej
Karmienie
mleko dla alergika...
Jakie mleko piją Wasze dzieci ze skazą białkową?
Czytaj dalej