No-Spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu. Czy można brać NoSpę w ciąży?

W ciąży jestem od maja i już mam problemy tj. plamienia i bolesne skurcze macicy. Lekarka kazała brać progesteron i No-Spę. Potem trafiłam do innego lekarza, który kazał brać tylko progesteron. Trochę czytałam w internecie o tych lekach i jeśli chodzi o ten pierwszy to ok, ale o No-Spie wyczytałam nie najlepsze informacje. Wyczytałam, że branie NoSpy w ciąży bardzo często skutkuje zaburzeniami napięcia mięśniowego u dzieci. NoSpa może uszkodzić mięśnie u płodu. I nie ukrywam, że się przeraziłam bo brałam No-Spę 3 dni aż do ustania skurczy.

Mam pytanie: czy dziewczyny które już rodziły i brały NoSpę w ciąży zauważyły faktycznie takie negatywne skutki u swoich dzieci? Ponoć takie maleństwa mają kłopoty z ssaniem piersi, mówieniem… Jak uważacie: czy można brać NoSpę w ciąży i jest to zupełnie bezpieczne dla dziecka?

czy można brać nospę w ciąży?

34 odpowiedzi na pytanie: No-Spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu. Czy można brać NoSpę w ciąży?

mamaala Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

Moje nie miało kłopotów ani ze ssaniem (choć to wcześniak), ani z mówieniem. No-Spę brałam w zasadzie całą ciążę, czyli całe 6 miesięcy.

eiffla Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

Brałam kilka razy No-Spę w ciąży i żadnych problemów nie było. Chłopak ssał cyca aż miło… Myślę, że jeśli masz skurcze, to No-Spa jest najbezpieczniejsza.

chilli Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

Obie ciąże na No-Spie. Ostatnia nawet pełne 8 m-cy.

Dzieci urodziły się zdrowe.

olinja Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

Witaj i rozgosć sie :o))

W tej ciaży brałam no-spę praktycznie od 6tc
Dzieki Bogu Jonatan jest zdrowy prawidłowo sierozwija, mówi juzbardzo ładnie i wyraźnie (sugerowano kiedys wpływ no-spy na późniejsze problemy z wymową i nei tylko), odpieluchowany w zasasadzie całkowicie.

Nie martw sie to na pewno nie pomaga maluszkowi.

Jonatan

lilavati Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

Na temat nospy są bardzo różne niestety rozbieżne opinie, też się naczytałam cudów, wianków.

Ja lek ten brałam w obu ciążach. Na finiszu obu brałam tonami, aby wytrzymać choć jeden dzień dłużej.

Starszy smyk urodził się w 37 tc i wszyściutko z nim ok.

Młodszy, urodzony w 38tc, urodził się niedojrzały, z objawami wcześniactwa. Miał (i nadal ma) nieprawidłowe napięcie mięśniowe. W szpitalu lekarze stwierdzili „no tak, to maluch fenoterolowy” (brałam też Fenoterol). Czy to po NoSpie? trudno powiedzieć. Ja raczej obstawiam niedotlenienie – mały był okręcony pępowiną, poddusił się.

Myślę, że lekarz zalecający NoSpę w ciąży wybiera mniejsze zło dla pacjentki, a przede wszystkim dla jej dziecka.

karinas Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

Dziewczyny, dziękuję za odpowiedź. Naczytałam się o tak złym wpływie No-Spy, że aż się przeraziłam. Dopiero z tego forum wiem, że dziewczyny często biorą No-Spę. Już myślałam, że każde branie NoSpy w ciąży = kłopoty dziecka po urodzeniu. Bardzo mnie uspokoiłyście. Ja ze względu na skurcze i plamienia dostałam właśnie progesteron + No-Spę. Mogę teraz spokojnie ją brać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

Gdy leżałam z synkiem w ciąży w szpitalu, No-Spę podawano mi regularnie po 3 razy dziennie. Oprócz tego brałam Fenoterol, tony Progesteronu i innych leków. Syn urodził się piękny i zdrowy! Gdyby nie te leki pewnie nie utrzymałabym tej ciąży! Tysiące kobiet bierze NoSpę w ciąży i dzięki temu rodzi zdrowe dzieci, wiec spokojnie! A na dobrą sprawę to i tak lepsze zaburzenia napięcia mięśniowego niż strata ciąży lub duże wcześniactwo, prawda?

baniutka Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

Brałam Progesteron na początku, a No-Spę od połowy do końca ciąży i żadnych zaburzeń o których napisałaś nie było. Wręcz przeciwnie: syn był zdrowy z wagą urodzeniową 4300 g. Jeżeli chodzi o ssanie, to właśnie przechodzimy terapię odwykową (14 m-cy ssania cycka było), żadnych problemów ze zdrowiem. Więc chyba to nie ma żadnego związku. Nie martw się na zapas.

cszynka Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

W ciąży brałam NoSpę i Duphaston.
Moja Ola miała kłopoty z napięciem mięśniowym, ale nie wiązałam tego nigdy z NoSpą w ciąży.
Raczej jakoś z Duphastonem, choć nie dociekałam.
Chyba usłyszałam kiedyś, że żeby utrzymać tę ciążę to Duphaston brać musiałam, ale taki niestety był tego efekt uboczny.
Przyjęłam to do wiadomości i tyle.
Z kłopotów z napięciem mięśni mała szybko wyszła, a na piersi jechała rok i 8 m-cy więc myślę, że było oki.

nucha Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

Brałam No-Spę w ostatnich miesiącach ciąży. Oluś w porównaniu z innymi dziećmi zaczął mówić dość późno, bo bliżej 3 latek. Ale nigdy nie wiązałam tego z braniem No-Spy. Bardziej byłabym skłonna zrzucić winę na geny – ja też zaczęłam późno mówić. Za to teraz nadrabiam i On też.
Poza tym syn rozwijał się książkowo, czasem nawet „przedksiążkowo”.
Nie martw się, więcej znam osób które brały No-Spę w ciąży, niż tych, które nie. I jest wszystko ok. Tak jak u nas.

lobuziara78 Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

Brałam NoSpę Forte praktycznie przez pół ciąży. Mała zdrowa, 10 punktów w skali agpar. Z ssaniem też problemów nie miała.
Nie martw się na zapas zastanawiając się, czy można brać NoSpę w ciąży i myśl pozytywnie.

olinja Dodane ponad rok temu,

Re: No-spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu

Też brałam Duphaston. U nas nie było efektów ubocznych.
Przynajmniej nikt nam tego nie sugerował.

nataliiiiiiii8 Dodane ponad rok temu,

Jestem w 28 tygodniu ciąży. Mam założony pessar ze względu na przedwczesne rozwarcie szyjki macicy. Do tego dość często twardnieje mi brzuch i czasem odczuwam bóle w podbrzuszu. Moja pani doktor zaleciła No-Spe. Na pytanie czy może zagrozić ona dziecku odpowiedziała: „To na pewno mniejsze zło, niż urodzenie dzieciątka przedwcześnie.” Więc nie martwcie się! W szpitalu też przyjmowałam NoSpę 3 razy dziennie.

gosia Dodane ponad rok temu,

Będąc w ciąży ze starszym dzieckiem brałam No-Spę do samego końca od 4 miesiąca. Ciągnął cyca ponad 2 lata.

monalisa85 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez KarinaS:W ciąży jestem od maja i już mam problemy tj. plamienia i bolesne skurcze macicy. Lekarka kazała brać progesteron i No-Spę. Potem trafiłam do innego lekarza, który kazał brać tylko progesteron. Trochę czytałam w internecie o tych lekach i jeśli chodzi o ten pierwszy to ok, ale o No-Spie wyczytałam nie najlepsze informacje. Wyczytałam, że branie NoSpy w ciąży bardzo często skutkuje zaburzeniami napięcia mięśniowego u dzieci. NoSpa może uszkodzić mięśnie u płodu. I nie ukrywam, że się przeraziłam bo brałam No-Spę 3 dni aż do ustania skurczy.
Mam pytanie: czy dziewczyny które już rodziły i brały NoSpę w ciąży zauważyły faktycznie takie negatywne skutki u swoich dzieci? Ponoć takie maleństwa mają kłopoty z ssaniem piersi, mówieniem… Jak uważacie: czy można brać NoSpę w ciąży i jest to zupełnie bezpieczne dla dziecka?

Brałam No-Spe przez 3 miesiące, a moja córeczka jest zdrowiutka. Nic jej nie jest. Ale pamiętam, że gdy byłam w ciąży, również natrafiłam na podobny artykuł i byłam przerażona. Wtedy wyrzuciłam No-Spe. Byłam wtedy w III trymestrze. Wówczas dowiedziałam się od zaufanego lekarza, że No-Spa w ciąży może wywoływać zaburzenie mięśniowe u dzieci, ale nie jest to regułą.

magda Dodane ponad rok temu,

Ja też brałam no-spe w ciąży, a malec rewelacyjnie się rozwija.

brawurkot Dodane ponad rok temu,

Oboje moich dzieci jest z No-Spy i Fenoterolu. W drugiej ciąży NoSpę brałam w ogromnych ilościach. Potem Fenoterol też w dużej dawce (i jednocześnie No-Spę).

Dzieci rozwijają się fantastycznie. Młodszy (kiedyś straszy też) ssie jak smok, żadnych problemów z napięciem mięśniowym. Straszy mówi tak, że się lekarze nawet dziwią, że jest niesamowicie rozwinięty, jak na chłopca w jego wieku. Najmniejszych problemów z wymową! Obserwuję, że młodsze dziecko na razie rozwija się podobnie jak brat.

Starszy syn co prawda miał niewydolność oddechową po urodzeniu, ale to było zachłystowe zapalenie płuc po cesarce. Młodszy zdrowy się urodził.

Mi kilku naprawdę dobrych lekarzy mówiło w ciąży, że mam się absolutnie nie bać No-Spy i brać ile potrzebuję. Tylko nie czytać ulotek!

annalew Dodane ponad rok temu,

Brałam No-Spę i Fenoterol dwa miesiące przed terminem i od tego zaczął się mój koszmar. Nie dosyć, że trzęsły mi się ręce, strasznie spuchłam, to dodatkowo przenosiłam dziecko 15 dni i skończyło się cesarką. Nie wspomniałam o tym że po trzech dniach brania tego malutkimi partiami, twardniał mi brzuch, a potem coraz bardziej i częściej. Dodatkowo przez około 3 tygodnie bolało mnie wiadomo gdzie. Kiedy poszłam do szpitala, okazało się że mam rozwarcie. Dla mnie to był szok! Albo te środki na mnie nie podziałały, albo narobiły mi tych kłopotów – tego nie wiem do dziś. W każdym razie dzieci już nie chcę. Boje się.

mama80 Dodane ponad rok temu,

Ja w ogóle całą drugą ciążę byłam na No-Spie, Buscopanie, a pół ciąży na Duphastonie. Dziecko urodzone w 37 t.c dostało 10 pkt Apgar. Było praktycznie na samej piersi 14 miesięcy – ssak był niesamowity. Mówi normalnie jak na swój wiek, biega jak wyścigówka. Nie słyszałam, żeby te leki miały negatywny wpływ na cokolwiek.

nasty Dodane ponad rok temu,

Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej ciąży brałam leki na podtrzymanie: Duphaston, Fenoterol (dwa pierwsze prawie całą ciążę) i No-Spę (sporadycznie). Żadnych skutków ubocznych u dzieci nie zdiagnozowano.

Fakt, zdarzają się sytuacje, gdy leki negatywnie wpływają na rozwój dziecka, natomiast dobry lekarz wybierze zawsze mniejsze zło.

Przede wszystkim, gdy macica ma tendencje do stawiania się, należy unikać wszelkich bodźców, które wywołują skurcze, m.in. masowanie brzucha, zaparcia, masaż brodawek, „przytulanie”.

firefly Dodane ponad rok temu,

No-Spę przepisali mi w pierwszej ciąży lekarze z oddziału patologii ciąży, więc nie wierzę, że to może szkodzić. A raczej pomóc, jak opóźni poród zagrożony przedwczesnym rozwiązaniem…

sksm Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez KarinaS:W ciąży jestem od maja i już mam problemy tj. plamienia i bolesne skurcze macicy. Lekarka kazała brać progesteron i No-Spę. Potem trafiłam do innego lekarza, który kazał brać tylko progesteron. Trochę czytałam w internecie o tych lekach i jeśli chodzi o ten pierwszy to ok, ale o No-Spie wyczytałam nie najlepsze informacje. Wyczytałam, że branie NoSpy w ciąży bardzo często skutkuje zaburzeniami napięcia mięśniowego u dzieci. NoSpa może uszkodzić mięśnie u płodu. I nie ukrywam, że się przeraziłam bo brałam No-Spę 3 dni aż do ustania skurczy.
Mam pytanie: czy dziewczyny które już rodziły i brały NoSpę w ciąży zauważyły faktycznie takie negatywne skutki u swoich dzieci? Ponoć takie maleństwa mają kłopoty z ssaniem piersi, mówieniem… Jak uważacie: czy można brać NoSpę w ciąży i jest to zupełnie bezpieczne dla dziecka?

Generalnie powinno się unikać wszelkich lekarstw w ciąży, jeśli nie ma takiej konieczności. Kiedy bóle są bardzo uciążliwe, lekarze przepisują NoSpę, gdyż uważa się, że jest najbardziej bezpieczna dla kobiet w ciąży. Jeśli Cię bardzo nie boli, to lepiej nic nie brać. Jeśli nie możesz wytrzymać z bólu, to NoSpa wydaje się najbezpieczniejsza.

marta18 Dodane ponad rok temu,

A ja mam problemy z moim Jasiem. Brałam No-Spę przez ostatnie 6-8 tygodni ciąży z powodu skurczy, których nie czułam, a które wyszły na ktg. Zaczęło się od wzmożonego napięcia mięśniowego, które pediatrzy ignorowali, wmawiając mi że dziecko jest silne – bzdura.

Trafiliśmy prywatnie do neurologa, który po minucie badania zdiagnozował problem. Potem dostaliśmy skierowanie do państwowego fizjoterapeuty. Zaczęliśmy masaże i ćwiczenia. Wszystko było dobrze.

Teraz mamy problemy z mówieniem. Pierwsze pytanie, jakie zadała logopeda, to czy brałam No-Spę w ciąży. Stwierdziła, że NoSpa osłabia mięśnie odpowiedzialne za mowę. A ulotka leku mówi, że nie wpływa na rozwój płodu. I rzeczywiście NoSpa brana w ciąży wad rozwojowych nie powoduje, ale o rozwoju po porodzie nie robili badań. Wiem, że trzeba wybrać mniejsze zło: wcześniak, czy utrata ciąży, a problemy z napięciem? Wczoraj byliśmy u psychologa, który też pytał o No-Spę, więc chyba jest coś na rzeczy.

Szkoda tylko, że ginekolodzy nie informują o możliwych problemach i że interesuje ich tylko ciąża, a nie zdrowie dzieci w przyszłości. W następnej ciąży No-Spy nie tknę!

marta18 Dodane ponad rok temu,

Zaczęłam drążyć temat i znalazłam informację, że No-Spa może powodować wady wrodzone. Czy coś jeszcze przed nami ukrywają?

marta18 Dodane ponad rok temu,

No-Spa wymieniana jest jako lek, który może upośledzać oddychanie u dzieci.

marinka1974 Dodane ponad rok temu,

„Drotaweryna (No-Spa) stosowana w dużych dawkach, przez długi czas może być przyczyną zaburzeń oddychania u noworodka” ale tu chyba chodzi o rzeczywiście spore dawki stosowane przez długi czas. NoSpa w ciąży stosowana tylko doraźnie (a tak większość kobiet stosuje) raczej nie daje takich skutków ubocznych.

victoria Dodane ponad rok temu,

Powiem tak: miałam dwie ciąże wysokiego ryzyka, ze skurczami od 14 tygodnia i od tego czasu do 9 m-ca w obu ciążach brałam maksymalną dawkę No-Spy codziennie (6 tabletek zwykłych lub 3 forte).

Fenoterol znosiłam strasznie źle, więc zakończyło się na No-Spie, sporadycznie Skopolan.

Dzieciaki donosiłam, choć lekko nie było, żadnych skutków ubocznych nie zauważyłam. Myślę, że nie ma co straszyć.

wasyl Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez marinka1974:“Drotaweryna (No-Spa) stosowana w dużych dawkach, przez długi czas może być przyczyną zaburzeń oddychania u noworodka” ale tu chyba chodzi o rzeczywiście spore dawki stosowane przez długi czas. NoSpa w ciąży stosowana tylko doraźnie (a tak większość kobiet stosuje) raczej nie daje takich skutków ubocznych.

Tylko ile to „dużo”? Chyba ponad zalecenia lekarza…

mama80 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Wasyl:Tylko ile to „dużo”? Chyba ponad zalecenia lekarza…

Dokładnie.

Ja też zażywałam całą drugą ciążę – maksymalne dawki No-Spy Forte. Żadnych skutków ubocznych u noworodka nie stwierdzono. Jak trzeba hamować skurcze, to trzeba. Wtedy nie myśli się aż tak szeroko – co może być jak już się dziecko urodzi, bo głównym celem jest w ogóle donosić ciążę do bezpiecznego terminu.

Jeśli tę No-Spę zażywa się zgodnie ze wskazaniem lekarza, to nie ma szans na przedawkowanie lub skutki uboczne.

doty Dodane ponad rok temu,

Obydwie ciąże przeszłam na N-Spie i dzieci są zdrowe. Dodam, że pierwsza ciąża była bliźniacza. Maluchy urodzone w 32tc. Okazy zdrowia!

marta18 Dodane ponad rok temu,

hej dziewczyny. Nie chodzi mi o to żeby nikt nie brał no-spy…boje się tylko, żeby nie było z nią jak z tym lekiem przeciw mdłościom stosowanym kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, gdzie po latach okazało się że powodował wady rozwojowe (nie pamiętam jak on się nazywał). szperałam trochę w necie w poszukiwaniu informacji na temat badań klinicznych u kobiet ciężarnych i wpływie na płód i nic nie znalazłam oprócz inf. na forach. wszystkie poważniejsze artykuły są płatne(((( Moje zainteresowanie w tym temacie wynika z zaburzeń zauważonych u własnego dziecka i z opinii o no-spie logopedy, psychologa

marta18 Dodane ponad rok temu,

[QUOTE]Jeśli tę No-Spę zażywa się zgodnie ze wskazaniem lekarza, to nie ma szans na przedawkowanie lub skutki uboczne.[/QUOTE]

P.S. Ja stosowałam No-Spę przez niecałe 2 ostatnie miesiące zgodnie z zaleceniami lekarza. Brałam 3 x dziennie po 1 tabletce No-Spy normalnej.

marta18 Dodane ponad rok temu,

Znalazłam polską stronę „Centrum informacji o leku” i tam nadal jest napisane, żeby ostrożnie stosować w ciąży. Nie było robionych badań na dzieciach i nie zalecają podawania No-Spy poniżej 6. roku życia.

antonina78 Dodane ponad rok temu,

Bardzo długo brałam No-Spę w ciąży (na zalecenie i pod kontrolą lekarza). Okresowo w szpitalu dostawałam również inne leki hamujące skurcze macicy (musiałabym sprawdzić w wypisie) oraz luteinę. Syn po urodzeniu miał duże kłopoty ze ssaniem, groziło mu karmienie przez sondę. Obecnie ma problemy z mową. Z tym, że lekarz uprzedzał mnie, że No-Spa brana przez długi czas może mieć taki efekt. Dodam, że nie przekraczałam dawek zalecanych w ulotce.

Nie wiem w 100%, czy problemy syna są spowodowane akurat No-Spą, ale lekarz stara się wybrać mniejsze zło i matka biorąc określony lek też wybiera mniejsze zło. Być może syn, gdyby urodził się przed 30 t.c. miałby większe kłopoty zdrowotne niż ma obecnie z nauką mówienia? To są ciężkie dylematy, a kłopoty dziecka mogą wynikać ze splotu różnych czynników, a nie tylko z brania NoSpy w ciąży

Znasz odpowiedź na pytanie: No-Spa w ciąży a zdrowie dziecka po urodzeniu. Czy można brać NoSpę w ciąży??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie i uroda
Pilne! Czerwony i spuchnięty siusiak u dziecka!
Mój synek (1,5 roku) wczoraj wieczorem łapał się za siusiaka, a dzisiaj ma spuchniętego i zaczerwienionego. Płacze jak się dotyka. Podejrzewam jakieś zapalenie. Symptomem jakiej choroby może być czerwony i
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
Linea Nigra - wszystkie ją macie?
Pytanie z gatunku ciekawskich i skierowane do przyszłych mam, które są w drugiej połowie ciąży. Zastanawia mnie, czy wszystkie macie na brzuchach (od pępka w dół) ciemną pionową linię tzw. kresę
Czytaj dalej