Przewlekłe nadciśnienie tętnicze w ciąży

Czy któraś z Mam będąc w ciąży miała przewlekłe nadciśnieie tętnicze – takie, ktore pojawiło się już przed ciążą. Jeżeli tak, napiszcie, jak było leczone i jak się zachowywało? Planuję ciążę i mam sporo wątplwości, bo niedawno wykryto u mnie nadciśnienie. Po prostu boję się tej ciąży.

Ala

3 odpowiedzi na pytanie: Przewlekłe nadciśnienie tętnicze w ciąży

 1. Re: Przewlekłe nadciśnienie tętnicze w ciąży

  Nie znam wyników swojego ciśnienia sprzed ciązy, ale w pierwszym trymestrze lekarz był zaniepokojony wyokością mojego ciśnienia, twierdził, że na pewno miałam nadcisnienie jeszcze przed ciążą i że jesli jest takie, to wraz z zaawansowaniem ciązy prawdopodobnie wzrosnie. Dostałam dość duże dawki magnezu a w 2. trymestrze bestpirynę (w 1. jej nie wolno, w ogóle bałam się to brać, bo są znaczne przeciwskazania). Ciśnienie nie tylko nie wzrosło, ale spadło i pod koniec ciąży nie miałam problemów.
  W ciązy groźne jest wysokie ciśnienie rozkurczowe.
  Wydaje mi się, że powinnaś znaleźć lekarza, który miał z tym problemem do czynienia (u mnie jeden powiedzieł ze nie mam żadnego problemu, a drugi nakłonił mnie do pójscia na zwolnienie….), który nie machnie ręką mówiąc, że dasz sobie radę, tylko po prostu miał już takie przypadki i wiedział, jak postępować.
  Trzymam kciuki!

  • Re: Przewlekłe nadciśnienie tętnicze w ciąży

   ja miałam nadciśnienie przed ciążą i dlatego pół roku wcześniej porobiłam niezbędne badania aby wyklóczyć inne problemy. W ciąży byłam cały czas pod opieką kardiologa, przyjmowałam dihydralazynę. W zasadzie wszystko było w porządku do momentu gdy pojawiło się zatruci ciążowe i wtedy zapadła decyzja o przedwczesnym zakończeniu ciąży. Od początku ciąży byłam na zwolnieniu. Wydaje mi się że nie powinnaś się bać, istotna kwestia to dobra opieka lekarska i położnik który ma do czynienia z patologią ciąży, a na pewno dzidzia urodzi się zdrowa 🙂

   • Re: Przewlekłe nadciśnienie tętnicze w ciąży

    Hej,

    W ciazy dostalam od internisty skierowanie do kardiologa, ktory rownoczesnie z poloznikiem (jedna przychodnia) zajmowal sie mna i ciaza. Bralam leki, prawie polowe ciazy spedzilam na zwolnieniu. Nie wiadomo, czy te problemy sie powtorza, czy nie. Tyle na pocieszenie.

    Powinnas duzo odpoczywac, spacerowac (powoli oczywiscie), pilnowac, co jesz (ograniczyc sol – spytaj lekarza), uwazac, ile pijesz (zeby nie doszlo do puchniecia). Najlepiej spytaj o to wszystko lekarza. To sa moje zalecenia, a kazdy lekarz pewnie ma swoje podejscie. Metody sie zmieniaja.

    Urodzilam zdrowego chlopca (37/38 tydzien). PSN z lekami oslaniajacymi serce i na znieczuleniu. Jak chcesz sie wiecej dowiedziec, napisz na priva.

    Ag

    Znasz odpowiedź na pytanie: Przewlekłe nadciśnienie tętnicze w ciąży

    Dodaj komentarz

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo