pytanie

Witam
Może któras z forumowiczek udzieli mi odpowiedzi otóz jestem w ciąży 🙂 bedę rodzić w styczniu natomiast w pracy mam umowe na czas okreslony do września tego roku i właśnie tu jest problem czy szef musi mi przedłuzyć umowę do dnia porodu i wtedy bedę mogła iść na macierzyński? czy po porodzie od razu może mi nie przedłużyć umowy i wtedy nie pójde nawet na macierzyński (nie dostane pieniędzy:( ).

Aga+mała ktośka

11 odpowiedzi na pytanie: pytanie

koyaga Dodane ponad rok temu,

Re: pytanie

Moja koleżanka miała taką umowę, że obowiązywała tylko do porodu (wiadomo, ciężarnej nie zwolnią). Po porodzie nie przedłużono jej umowy. CWANIAKI.

Pozdrawiamy,
Aga i Martynka – 15.08.’03.

kamkar Dodane ponad rok temu,

Re: pytanie

więc nie poszła nawet na mcierzyński???:(((((

Aga+niunia

pantherka Dodane ponad rok temu,

Re: pytanie

po porodzie, jesli nie przedluza umowy bedziesz miala z ZUSu zasilek macierzynski, ale niewiem w jakiej wysokosci.

Pantherka i kociatko 25.X.2003

gajka Dodane ponad rok temu,

Re: pytanie

Czesc, troche sie o tym naczytalam, podaje Ci wiec to co wiem na temat urlopu macierzynskiego po umowie na czas okreslony :)))
W okresie trwania urlopu macierzynskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzynskiego nie otrzymujesz wynagrodzenia, a tzw. zasilek macierzynski (zawsze! – po kazdym rodzaju umowy o prace). Do zasilku macierzynskiego masz prawo (jezeli jestes ubezpieczona) gdy w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego: a.urodzilas dziecko; b.przyjelas dziecko w wieku do roku na wychowanie i wystapilas do sadu opiekunczego o jego adopcję; c.przyjelas dziecko w wieku do roku na wychowanie w ramach rodziny zastepczej.
Jeżeli jestes zwiazana ze swoim pracodawca umowa o pracę na czas okreslony, na czas wykonania okreslonej pracy albo na czas probny przekraczajacy miesiac, ktora rozwiazalaby się po uplywie trzeciego miesiaca ciaży, wowczas pracodawca ma obowiazek przedluzenia takiej umowy do dnia porodu, a ty masz prawo skorzystac z zasilku macierzynskiego.
Wysokosc zasilku macierzynskiego zalezy od przecietnego wynagrodzenia, jakie otrzymywalas przez 6 miesiecy poprzedzajacych miesiac w ktorym urodzilas dziecko. W razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego lub po ustaniu zatrudnienia (czyli po umowie na czas okreslony, nie przedluzonej na czas po porodzie!) zasilek macierzynski przysluguje przez okres skrocony o 2 tygodnie (te ktore powinnas wykorzystac przed porodem – w ramach urlopu macierzynskiego). Kwota zasilku stanowi 100% podstawy wymiaru zasilku (100% twojego wynagrodzenia ). Za jeden dzien urlopu otrzymasz 1/30 czesc tak obliczonego miesiecznego wynagrodzenia. Zasilek przysluguje ci za kazdy dzien urlopu macierzynskiego.
Dokumentem wymaganym do wyplaty zasilku macierzynskiego jest zaswiadczenie o przewidywanej dacie porodu lub o dacie odbytego porodu albo akt urodzenia dziecka.
Wiecej mozesz znalezc na stronie: [Zobacz stronę]
Pozdrawiam i zycze powodzenia 😀

Gajka (18-21.XI.2003)

aniagol Dodane ponad rok temu,

Re: pytanie

Ja byłam w takiej sytuacji umowę miałam do końca marca a rodziłam w kwietniu zgodnie z prawem przedłużono mi umowę do dnia porodu czyli 28.04.2003. Zakład pracy rozliczył się ze mną tzn. wydał mi świadectwo pracy , zapłacił za zaległy urlop. W szpitalu wydano mi zaświadczenie o urodzeniu dziecka z tym mój mąż pojechał do mojej pracy dostał tam wypełniony druk ZUS 3 dla ZUS u , potrzebny jest jeszcze akt urodzenia dziecka i z tym wszystkim idziesz do ZUS u który będzie ci wypłacał zasiłek macierzyński będzie to kwota wyliczona z twoich ostanich 6 miesięcy pracy i będziesz ją otrzymywała przez 16 tygodni (tyle trwa urlop macierzyński) Potem jak pracodawca będzie chciał to cię zatrudni, ale nie ma takiego obowiązku to będzie nowa umowa o pracę i może cię zatrudniać na innych warunkach niż do tej pory np. inna pensja.

Anna

renta111 Dodane ponad rok temu,

Re: pytanie

A może ktoś był w takiej sytuacji jak ja?
Pracuję w dwóch miejscach – w jednym w pełnym wymiarze i mam umowę na stałe i w drugim na godziny – umowa do końca sierpnia.
Rodzić mam w październiku więc w tym drugim umowę mi chyba przedłużą do dnia porodu, czy tak?
Ale czy za tę drugą pracę także będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński, czy już nie?
Czy ktoś wie?
Renata i …22.10

koyaga Dodane ponad rok temu,

Re: pytanie

Tak, zasiłek macierzyński pobiera z ZUS’u, ale nie wiem jakiej wysokości.

Pozdrawiamy,
Aga i Martynka – 15.08.’03.

anula1 Dodane ponad rok temu,

Re: pytanie

Ja też mam pytanie.
jeśli pójdę od np. 6 miesiąca ciąży na zolnienie chorobowe, wówczas dostanę średnią z 3 czy 6 miesięcy. Jeszcze jedną jak wówczas wyliczą mi zasiłek macierzyński? Z których miesięcy średnią? Ostatnich przepracowanych? Jestem zatrudniona na czas nieokreślony

andzia

gajka Dodane ponad rok temu,

Re: pytanie

Wydaje mi sie, ze okres kiedy przebywasz na zwolnieniu chorobowym (tym bardziej w czasie ciazy) wlicza sie do czasu uzyskiwania przez Ciebie wynagrodzenia z tyt. umowy o prace ( wtedy przeciez nadal otrzymujesz 100% dotychczasowego wynagrodzenia). Jednak dokladny wyciag z informatora ZUS-owskiego mowi: “Podstawę wymiaru zasilku dla pracownika stanowi przeciętne miesieczne wynagrodzenie wyplacone za okres 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzajacych powstanie niezdolnosci do pracy. Dla pracownikow, ktorych wynagrodzenie ulega znacznym wahaniom, podstawa wymiaru ustalana jest z okresu 12 miesięcy kalendarzowych.” Oznacza to wiec, że okres przebywania na zwolnieniu chorobowym, ktore w czasie ciazy to zwykle zalecone przez lekarza lezenie, moze rowniez byc owa “niezdolnoscia do pracy”. Podejrzewam wiec, ze w przypadku dluzszego przebywania na zwolnieniu podczas ciazy ZUS za podstawe wezmie 6 ostatnich faktycznie przepracowanych miesiecy. A jesli kobieta w czasie ciazy raz pracowala, a drugi raz byla na zwolnieniu i tak w kolko, to ZUS moze uzbierac te 6 m-cy maksymalnie z okresu 12 m-cy bezposrednio poprzedajacych porod. Ufff, ale zagmatwane, sama sie napocilam… niestety okres studiow, kiedy takie wertowanie przepisow mialam na porzadku dziennym frrrrrr! odlecial gdzies, nie jestem juz taka biegla. Buuu, chyba czlowiek sie starzeje… ;-(

Gajka (18-21.XI.2003)

iwonatrinity Dodane ponad rok temu,

Re: pytanie

Jeżeli minął Ci juz trzeci miesiąc ciąży to umowę masz przedłużoną do dnia porodu- potem macieżyńskie- 4 miesiące no i jeszcze zaległy urlop do wykorzystania. A potem moze Cię niestety zwolnić…Ale do tego czasu jesteś chroniona.

Ivo i brykające maleństwo (21.08.2003r.)

gajka Dodane ponad rok temu,

Re: pytanie

Oj, obawiam sie ze w twoich obliczeniach zachodzi pewna pomylka. Jesli piszesz ze pracodawca przy umowie na czas okreslony w pewnych okolicznosciach musi ja przdluzyc do dnia porodu, to dlaczego doliczasz po urlopie macierzynskim jeszcze czas zaleglego urlopu wypoczynkowego? Tak mozna liczyc tylko wtedy jesli zawarta jest umowa na czas nieokreslony lub gdy czas okreslony umowy przekroczy termin porodu. Skoro jednak przedluzenie jest do dnia porodu, to do dnia porodu i nie dalej! Oznacza to, ze jesli pracownica do tego dnia nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego, to z dniem porodu zostanie jej wyplacony ekwialent (chyba ze dobry pracodawca przedluzy jej jeszcze umowe – ale z cala pewnoscia nie bedzie mu sie to oplacalo – wiec ze swieca szukac takiego pracodawcy). Pozdrawiam!

Gajka (18-21.XI.2003)

Znasz odpowiedź na pytanie: pytanie

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
kolor oczu
cześć- jestem tu nowa. Chciałabym spytavc was czy wiecie od czego zależy kolor oczu dziecka??? i jakie oczka może mieć mój berbeć jeśli ojciec ma piwne a ja intensywnie niebieskie???
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
pytanie
Witam Może któras z forumowiczek udzieli mi odpowiedzi otóz jestem w ciąży :) bedę rodzić w styczniu natomiast w pracy mam umowe na czas okreslony do września tego roku i
Czytaj dalej