Ryzyko urodzenia wcześniaka przy krótkich cyklach

Ostatnio usłyszałam od znajomej teorię o tym, że ryzyko przedwczesnego porodu wzrasta, jeśli matka przed ciążą miała krótkie cykle (podobno jej ciąża jest dowodem na to). Ona miała cykle 26 dniowe, endometriozę i urodziła dziecko w 8 miesiącu, na szczęście zdrowe aczkolwiek trochę nerwowe. Trochę wystraszyła mnie ta teoria, ponieważ ja zawsze miałam nieregularne i krótkie cykle, zwykle 23-dniowe, ale potrafiłam również dostać okres po tygodniu od zakończenia poprzedniego. Całe życie borykam się z problemami hormonalnymi (nadmiar androgenów) oraz endometriozą, torbielami jajników, mięśniakami, bardzo obfitymi i bolesnymi miesiączkami, kilka razy byłam operowana. To moja pierwsza ciąża (jutro zaczynam 27 tydzień), a nie jestem już taka młoda (32 lata) i okropnie przeraża mnie wizja wczesnego porodu, tym bardziej że moja dzidzia wg usg jest jeszcze bardzo malutka 🙁 Poza cukrzycą ciążową (aktualnie leczona dietą) oraz ciągłego stanu zapalnego oraz bakterii w moczu (których jak dotąd nie udało mi się wyleczyć żadnymi lekami) nic mi szczególnego nie dolega, ale od około miesiąca sztywnieje mi macica oraz mam lekkie nadciśnienie. Głównie wieczorami robi się napięta i twarda jak głaz, jakby mnie miało zaraz rozsadzić. A od tygodnia w przypadku głównie gdy sobie trochę za dużo pochodzę lub postoję (u mnie obecnie limit to max 15 minut), pojawiają mi się skurcze macicy (takie jakby rytmiczne szczypanie w dolnej części brzucha). Moja ginekolog przepisała mi luteinę dopochwowo, do tego jakieś czopki rozkurczowe oraz 3 x dziennie zażywam nospę forte oraz magnez oraz dużo leżenia. Niestety to nawet trochę nie złagodziło problemu, a wręcz problem jakby narasta z begiem czasu. Jednak ona powiedziała, że nie mam się czego obawiać gdyż mam długą szyjkę macicy i raczej szybko nie urodzę (23.10 mam kontrolę). Jednak mi po nocach śni się przedwczesny poród i strasznie mi to spędza sen z powiek :Boje się:
Odkąd widziałam się z koleżanką, coraz częściej nachodzi mnie pytanie, jak faktycznie mają się te krótkie cykle i endometrioza do ryzyka przedwczesnego porodu, czy może coś słyszałyście od kogoś na ten temat lub znacie z autopsji? Bo przyznam się, że wcześniej nie słyszałam o takiej teorii, a jedynie od tej mojej koleżanki i nie wiem jak odbierać jej słowa :Niepewny:

4 odpowiedzi na pytanie: Ryzyko urodzenia wcześniaka przy krótkich cyklach

paszulka Dodane ponad rok temu,

Mam cykle 24 dniowe… obie córki urodziłam w terminie.

qr-chuck Dodane ponad rok temu,

Mam cykle 21-26 dniowe (czasem dochodzi do 27-max. 29 dni, ale to tak może raz w roku mi się trafia.).
Córkę urodziłam mając 31 lat w 40tc
Syna urodziłam mając 34 lata w 39 tc.

Na mnie teoria się nie sprawdziła (zresztą pierwszy raz o niej słyszę)

fifka Dodane ponad rok temu,

No to u mnie odwrotnie…. cykle ponad 30-40 dni… regulowane lekami a mam syna z 37tygodnia i teraz też mam już rozwarcie co sugeruję ze też nie wytrwam do końca…

borys1354 Dodane ponad rok temu,

lata) i okropnie przeraża mnie wizja wczesnego porodu, tym bardziej że moja dzidzia wg usg jest jeszcze bardzo malutka 🙁 Poza cukrzycą ciążową (aktualnie leczona dietą) oraz ciągłego stanu zapalnego oraz bakterii w moczu (których jak dotąd nie udało mi się wyleczyć żadnymi lekami) nic mi szczególnego nie dolega, ale od około miesiąca sztywnieje mi macica oraz mam lekkie nadciśnienie. Głównie wieczorami robi się napięta i twarda jak głaz, jakby mnie miało zaraz rozsadzić. A od tygodnia w przypadku głównie gdy sobie trochę za dużo pochodzę lub postoję (u mnie obecnie limit to max 15 minut), pojawiają mi się skurcze macicy (takie jakby rytmiczne szczypanie w dolnej części brzucha). Moja ginekolog przepisała mi luteinę dopochwowo, do tego jakieś czopki rozkurczowe oraz 3 x dziennie zażywam nospę forte oraz magnez oraz dużo leżenia. Niestety to nawet trochę nie złagodziło problemu, a wręcz problem jakby narasta z begiem czasu. Jednak ona powiedziała, że nie mam się czego obawiać gdyż mam długą szyjkę macicy i raczej szybko nie urodzę (23.10 mam kontrolę). Jednak mi po nocach śni się przedwczesny poród i strasznie mi to spędza sen z powiek :Boje się:
Projekty domów Katowice

Odkąd widziałam się z koleżanką, coraz częściej nachodzi mnie pytanie, jak faktycznie mają się te krótkie cykle i endometrioza do ryzyka przedwczesnego porodu, czy może coś słyszałyście od kogoś na ten temat lub znacie z autopsji? Bo przyznam się, że wcześniej nie słyszałam o takiej teorii, a jedynie od tej mojej koleżanki i nie wiem jak odbierać jej słowa :Niepewny:

Znasz odpowiedź na pytanie: Ryzyko urodzenia wcześniaka przy krótkich cyklach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tematy, których nie znalazłam w forum
Allegro - archwium - jak przywrócic transakcje
Witam Może wiecie - jak z archiwum pobrać transakcje ? Czytam instrukcje ale nie widzę odpowiednich zakładek.
Czytaj dalej
STRATA DZIECKA
Aniołkowe Mamy! Prośba o pomoc!
Witam. Nazywam się Żaneta Nowak i jestem studentką ostatniego roku psychologii w Lublinie. Kilka lat temu natchnęłam się po raz pierwszy na forum Aniołkowych Mam. Śledziłam historię kobiet doświadczonych traumą
Czytaj dalej